Ostre Okonomiyaki

Przepisy na potrawy nie tylko ostre

Ostre Okonomiyaki

Postprzez Alviczka » 20 paź 2012, o 21:12

Jednym z moich popisowych dań są okonomiyaki. Są łatwe do przygotowania, smaczne, a przy tym dają praktycznie dowolność w wyborze składników. Przepis i jego kurczowe trzymanie się, to najmniej ważne rzeczy w robieniu tej potrawy :D

Zaprezentuję tu wersję podstawową, bez udziwnień, owoców morza itd.

Ogólnie potrawę można podzielić na trzy części:
Ciasto
Kapusta z dodatkami
Przykrycie - czyli boczek :D

Ciasto:
2,5 szklanki mąki (zwykła mąka... chociaż ostatnio robiłam z pełnoziarnistej, i też są pyycha!)
kilka kopiatych łyżek mąki ziemniaczanej
łyżka proszku do pieczenia
pół szklanki ekstremalnie drobno posiekanych dodatków (kapusta + papryka)
woda z mlekiem 1:1 tyle by ciasto było trochę bardziej gęste niż na naleśniki
przyprawy, np. łyżka sosu sojowego, sosu rybnego
jajko, może być samo białko lub zółtko jeśli zostało nam z czegoś (ja daję czasem 2-3 białka które zostają po zrobieniu kogla-mogla)

Kapusta i dodatki:
Pół niedużej główki kapusty, startej na szatkownicy (nie kosteczki, tylko takie piórka)
drobno posiekane papryczki chili
czasami daję drobno posiekaną zwykłą paprykę, cebulę, można też dać dodatki mięsne (kurczak), morskie (kalmary są do tego dobre, krewetki też)

Boczek:
boczek musi być cienko pokrojony, w wmiarę dużych (szerokich) plastrach. W zależności od wielkości patelni, i osobistych upodobań, na placek schodzi od 2 do nawet sześciu plasterków. Kupując warto patrzeć nie na wagę, ale ilość plastrów.


Przepis właściwy:
Mieszamy wszystkie sproszkowane składniki i jajko trzepaczką aż ciasto będzie jednolite. W razie zbyt rzadkiego dosypujemy mąki. Do za gęstego dolewamy wodę z mlekiem, aż uzyskamy konsystencję ciasta na racuchy - trochę bardziej gęste naleśniki. Dosypujemy odrobinę kapusty z papryką, dodajemy przyprawy, sos sojowy, sos rybny itd.
Na patelni, może być wok, rozgrzewany odrobinę tłuszczu (najlepszy olej, ale oliwa też da radę), wlewamy chochlę ciasta. Na ciasto wciskamy składniki, np. paprykę, cebulę, krewetki; składniki przykrywamy garścią kapusty. Na kapustę kładziemy boczek, tak by ładnie zakrywał całość, i smażymy pod przykryciem. Pierwszy placek jest najbardziej niebezpieczny, kolejne trudno przypalić :D
Jak placek da się obrócić, i brzegi lekko odginają się - przewracamy ;] ostrożnie by boczek nie spadł, i smażymy przykryte. Trwa to sporo czasu, boczek musi się wytopić prawie cały. Kapusta przyduszona plackiem będzie się ładnie gotować w środku.
Podajemy boczkiem do góry, na wierzch lejąc różne lubiane przez nas sosy :D Dla mnie obowiązkowo na górę musi iść sos biały do kebaba lub sos czosnkowy lub choćby majonez :P Moja rodzina zjada zaś pozbawione papryczek okonomiyaki, polewane ketchupem z Tortexu.


Jedne z pierwszych okonomiyaków robionych przeze mnie wyglądały tak (trochę się przypalił):
Obrazek


Na koniec trzy rady :
Dobrze użyć oleju aromatyzowanego chili... nie bawię się w robienie ostrego oleju, więc zanim wleję pierwsze ciasto na patelnię, przez chwilę smażę na oleju kawałki papryczek :) Ciasto nabiera bardziej chiliiowego smaku.
Smażymy długo na niewielkim/średnim gazie; za mało - to będzie się czekkać dwa dni i przywrze, za dużo - przypali się :D
Habanero, lemon drop i inne o wyraźnym smaku/aromacie np. owoców, nie są zbyt dobrym wyborem - trochę jakby kotlet z miodem jeść, ale to moje osobiste zdanie :) Przyznam że dla mnie, całkiem smacznie wychodzi z papryczkami Cayenne z Kauflanda.

ITADAKIMASU :P
Avatar użytkownika
Alviczka

NOWY
 
Posty: 33
Dołączył(a): 7 sie 2012, o 02:56
Lokalizacja: Kraków/ przelotnie Śląsk
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Powrót do Nasze przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości