Ser wędzony typu OSCYPEK

Przepisy na potrawy nie tylko ostre

Ser wędzony typu OSCYPEK

Postprzez ziyo98 » 20 paź 2012, o 18:15

Witajcie,
Poproszony zostałem o przedstawienie przepisu na Ser wędzony typu oscypek. Niestety nie mam dokumentacji fotograficznej, przedstawiającej krok po kroku sposób wykonania, jednak to co poniżej opisałem, stosuje od dłuższego czasu, więc nie powinniście mieć problemów.
No to jedziemy:


SKŁADNIKI:
10 litrów świeżego mleka ( może być użyte mleko ze sklepu, ale tutaj należy wybierać mleko o krótkim terminie ważności, ponieważ jest najlepsze)
1 gram podpuszczki ( używałem także podpuszczke w kroplach, jednak uważam, że ta w proszku daje lepszy efekt). Na Allegro można zakupić za grosze podpuszczke pakowaną w woreczki po 1g w woreczki strunowe.
3 kopiate łyżki stołowe jogurtu naturalnego
sól - trzeba zrobić ok. 18% solanke do moczenia sera
siatka do szynki, sznurek

SPOSÓB WYKONANIA:

Podgrzewamy mleko do około 35 st C. dodajemy jogurt i mieszamy ( można jogurt rozpuścić w niewielkiej ilości mleka i dopiero dodać do reszty mleka).
Teraz zostawiamy mleko na jakieś pół godziny.
W międzyczasie rozpuszczamy podpuszczke w pięćdziesiątce ciepłej wody.

Następnie podgrzewamy mleko do 35-37 st.C, wyłączamy gaz, dodajemy podpuszczke i mieszamy 1 minutę. Odstawiamy najlepiej na godzinę ( po jakichś 30 minutach powinno się zacząć ścinać). Kolejnym krokiem jest pocięcie skrzepu w kostkę - osobiście robię kostkę tak z 1,5 cm. Przy czym nie ma to aż takiego wielkiego znaczenia. Odstawiamy na jakieś 20 minut.
Po tym czasie powinna wytrącić sie większa ilość serwatki.
Stawiamy na kuchence i zaczynamy podgrzewanie - ja podgrzewam do 40-55 st.C, jednocześnie mieszając reką, lub drewnianą łyżką. Skrzep zacznie robić się gumowy i będzie sklejał się w większe bryły - Trzeba pamiętać tutaj jedną rzecz - jeśli temperatura skrzepu będzie za mała nie zarobicie fajnych serków, bo będą sie rozpadały.

Tutaj zaczyna się właściwa praca - wybieram sitkiem skrzepi i nad tym samym garem zagniatam i formuje w rękach kształt oscypka ( można zakupić w necie specjalne drewniane foremki do oscypków, ale ręcznie też się da. Kule należy dobrze wygnieść, aby wycisnąć pozostałą w nich serwatke - jeśli pozostawicie jej za dużo w środku, to po pierwsze, zarobione oscypki mogą się rozpadać, po drugie, podczas wędzenia będą robić się w środku dziurki.

Po zarobieniu można ukształtowany ser wsadzać do zimnej solanki. Ja trzymam serki w temperaturze ok. 15-16 st.C 12-24 h ( jednego dnia robie, a drugiego wędzę). Jak robiłem ten ser po raz pierwszy to stosując się do jakiegoś przepisu znalezionego w necie trzymałem serki w solance 2 dni - serki były smaczne , jednak bardzo słone.
Po tym czasie serki dla wygody wsadzam w sietki do wędzenia wędlin, wiążę sznurkiem, odstawiam na jakieś 2h do ewentualnego odcieknięcia i do wędzarni.

WĘDZENIE:
Wędzimy zawsze w zimnym dymie - jak będziecie wędzić na gorąco - to wyjdą wam suchary a nie wędzone serki :)
Są tacy co wędzą 2 dni po 4-5h. Też tego próbowałem i wychodził super smai i kolor, jednak nie mam na to czasu, więc zastosowałem swoją metodę - 1 dzień 8 godzin.

A teraz wynik:
oscypki.jpg


Jak napisałem na początku, serki można robić tak ze świeżego mleka jak i z mleka sklepowego - testowałem i różnica w tym co wyjdzie jest znaczna.
Serk z mleka świeżego są jędrne, lekko gumowe - jest to co ja osobiście najbardziej lubie w prawdziwych oscypkach - piszczy pod zębem :D no i super się kroi. Natomias serki z mleka sklepowego wychodzą bardziej suche i podczas krojenia trochę się sypią.

Jeszcze jedno - jeśli będziecie robić serki z mleka świeżego nie wylewajcie serwatki !!!!!! z niej robi się super serek RICOTTE ( ten przepis będzie następny)

SMACZNEGO!
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
ziyo98

NOWY
 
Posty: 15
Dołączył(a): 6 paź 2012, o 16:32
Lokalizacja: Sucha Beskidzka
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Ser wędzony typu OSCYPEK

Postprzez heartless » 20 paź 2012, o 19:18


.
.
.
.
.
a jeszcze zgrillowany... :shock:
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
heartless

ROZGADANY
 
Posty: 218
Dołączył(a): 17 sty 2012, o 15:41
Papryki:

Re: Ser wędzony typu OSCYPEK

Postprzez Polishteam » 20 paź 2012, o 20:06

Dzięki za przepis, ale mam pytanie. Może być sklepowe UHT ?
Bo wiem, że to mleko do większości serów się nie nadaje.
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Ser wędzony typu OSCYPEK

Postprzez V3rtyX » 20 paź 2012, o 20:19

Przypominam, ze oscypek jest robiony z mleka owczego albo chociaz z 50-50 owczego i krowiego. Wedzony ser à la oscypek robiony z krowiego to gołka :) Calkowicie inny smak i konsystencja.
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Ser wędzony typu OSCYPEK

Postprzez Polishteam » 20 paź 2012, o 20:20

A zauważyłeś tytuł przepisu :D
TYPU, a nie że oryginalny (zastrzeżony) ;)
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Ser wędzony typu OSCYPEK

Postprzez V3rtyX » 20 paź 2012, o 20:21

No ale to jest ser typu gołka a nie typu oscypek :)
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Ser wędzony typu OSCYPEK

Postprzez Polishteam » 20 paź 2012, o 20:26

Powiem tak.
Nie wiem jak dawno byłeś w górach w Pl, ale te nasze "oscypki" to mleka owczego nie widziały (nawet tego50/50), przynajmniej 90% "oscypków" to mleko krowie :D
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Ser wędzony typu OSCYPEK

Postprzez V3rtyX » 20 paź 2012, o 20:30

jak kupujesz w sklepach dla turystow to nic dziwnego :lol:
To chwyt marketingowy dla naiwnych miastowych :P
Nie wiem jak w pl ale u mnie mozna bez problemu kupic mleko owcze, kozie itp w sklepach wiec jak ktos robi w domu i chce +- oscypka to moze zrobic z owczego mleka
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Ser wędzony typu OSCYPEK

Postprzez Polishteam » 20 paź 2012, o 20:48

U nas też jest mleko owcze, ale cena jego jest zaporowa, więc mało kto kupił by je aby zrobić sobie oscypki z niego.

Ile z tego przepisu wychodzi sera ??
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Ser wędzony typu OSCYPEK

Postprzez xlukaszox » 20 paź 2012, o 21:10

A tam V pierdzielisz ja jak kiedyś byłem w Zakopcu to nakupywałem oscypków od cholery i pytałem się z czego robią to powiedzieli że z mleka owczego i to nie kupiłem w sklepie tylko od człowieka który pokazywał jak to robi itd to też ciekawość była ;)
A I ILE CIE TO WSZYSTKO WYNIOSŁO ?
Avatar użytkownika
xlukaszox

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1217
Images: 280
Dołączył(a): 19 cze 2011, o 16:01
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Pochwały: 12
Papryki: http://www.hot-chili.com

Następna strona

Powrót do Nasze przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron