Paella

Przepisy na potrawy nie tylko ostre

Paella

Postprzez gagarin » 10 wrz 2012, o 10:35

Dopiero niedawno pierwszy raz sam próbowalem zrobic i wyszla bardzo dobra.. Jezeli komus brakuje smakow Hiszpanii albo chciałbym poznac ichnią kuchnię to polecam.

Składniki:
*z 2 ząbki czosnku
*cebula
*ryż długoziarnisty - 2 worki na jedną patelnię
*bulion warzywny (0,7-1l w zależności od wielkości patelni)
*pieprz
*kurkuma - raczej dla ladniejszego koloru
*nitka szafranu - dla mnie jest to bardzo opcjonalna sprawa ze wzgledu na cene tej przyprawy
to jest podstawa, wkladka jest kwestią gustu..

ja lubię tak:
*warzywa - papryka, groszek, kukurydza
*krewetki, kalmary, osmiornice itp.

Czosnek pokroić w plasterki, cebule w kostkę i trochę podsmażyć na oleju, tak żeby nie zbrązowiało.. dorzucić na patelnię ryż i wymieszać dobrze z cebulą i czosnkiem, popieprzyć, dodać kurkume i posmażyć z 3min. następnie należy zalać to bulionem.. od tej chwili NIE MIESZAMY i NIE DOTYKAMI zawartości patelni.. nastepnie na małym ogniu pozwalamy aby danie sobie bulgotało a bulion powoli wyparowywał.. gdy nad ryżem bedzie ok. 0,5cm warstwa bulionu (albo nawet jeszcze mniejsza) luźno rozrzucamy po powierzchni reszte składnikow (tj. wkladke).. i gotujemy/smażymy az cała ciecz wyparuje.. Paella nie jest daniem ktore ma być soczyste, a nawet powinno być jakby klejące.. pożądane jest również delikatne przypalenie spodu.. Paelle podajemy na stól na patelni wraz z kawałkiem cytryny i z niej dopiero nakładamy na talerz..
na razie zdj. z internetu.. jak następnym razem bede ja robil to zamieszcze tu swoja fote.. smacznego ;)
Obrazek
hiszpanianapiechote.wordress.com
Avatar użytkownika
gagarin

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 122
Images: 1
Dołączył(a): 19 lip 2011, o 09:15
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Pealla

Postprzez V3rtyX » 10 wrz 2012, o 10:39

Fajny przepis i dosc autentyczny :) Ale szafran jest moi zdaniem obowiazkowy i najpierw polecam pomoczyc szczypte szafranu w goracej wodzie przez godzine az woda zrobi sie ciemno pomaranczowa i wtedy po wlaniu na patelnie da ladny pomaranczowy kolor. No i polecam dodac troche hiszpanskiej wedzonej papryki :)
Jak ktos lubi mieso to mozna dodac rosol z kurczaka i kawalki miesa z kurczaka.
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Pealla

Postprzez heartless » 10 wrz 2012, o 18:52

Paella nie pealla. Wygląda smakowicie.
-------
Syndi: zgadza się, poprawiłem tytuł
Avatar użytkownika
heartless

ROZGADANY
 
Posty: 218
Dołączył(a): 17 sty 2012, o 15:41
Papryki:

Re: Pealla

Postprzez ekiero92 » 11 wrz 2012, o 12:13

Nieważne jak się nazywa ważne, czy dobrze smakuje. A sądząc po przepisie, tak właśnie jest.
"Na sucho to nawet trawa nie rośnie" :D


Obrazek
Ruch rośliny - video

Obrazek
TEAMSPEAK DLA UŻYTKOWNIKÓW CHILIHEAD! KLIKNIJ W IKONKĘ!
Avatar użytkownika
ekiero92

ROZGADANY
 
Posty: 314
Dołączył(a): 30 maja 2012, o 23:10
Lokalizacja: Koniec Świata
Papryki:

Re: Pealla

Postprzez pikko » 13 wrz 2012, o 19:17

no wyglada super, ciekawe jak smakuje, musze kiedys zrobic :P
Avatar użytkownika
pikko

ROZGADANY
 
Posty: 268
Images: 2
Dołączył(a): 10 kwi 2012, o 15:03
Lokalizacja: Kraków
Papryki:

Re: Pealla

Postprzez Syndi » 12 wrz 2013, o 19:32

Paella (czyt. Paeja) - jadłem to danie przygotowane przez Hiszpanów w Andaluzji - nad Atlantykiem. Przepis podany przez gagarina jest dość autentyczny za wyjątkiem kurkumy (żółty kolor ryżu osiągają szafranem, kogo na niego nie stać robi białą paellę). Ponadto:
- paella nie jest ostra - bo hiszpanie nie jedzą ostro i nie znają się na ostrych paprykach - ale doostrzona odpowiednim suszem zamienia się w boskie danie.
- podstawa to rosołek, groszek, papryka słodka, ryż i jakieś mięsiwo lub owoce morza (np. kalmary, krewetki i kawałki ryb).
- konsystencja jest bardziej wodnista - do paelli podawana jest ŁYŻKA!
---------
i małe sprostowanie:
- nad Costa del Sol, zarówno w lepszych knajpach jak i w budach podają paellę do widelca - i jest zabarwiana kurkumą (ale w smaku gorsza zdecydowanie). Dodam, że do tego dania najlepiej chyba pasuje ryż jaśminowy.
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Re: Paella

Postprzez gagarin » 9 paź 2013, o 13:07

niestety z tym, ze jest wodnista nie moge sie zgodzic.. chyba, ze wystepuja rozne wersje.. te które ja spotkałem i paella ktora sobie wyobrazam jest wlasnie odparowana z bulionu do końca.. jednym z waznych elementow jest lekko przypalony spod..
hiszpanianapiechote.wordress.com
Avatar użytkownika
gagarin

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 122
Images: 1
Dołączył(a): 19 lip 2011, o 09:15
Papryki:

Re: Paella

Postprzez Syndi » 9 paź 2013, o 18:11

gagarin napisał(a):niestety z tym, ze jest wodnista nie moge sie zgodzic.. chyba, ze wystepuja rozne wersje..

No właśnie tak napisałem w sprostowaniu posta (nie doczytałeś, hę?). Nad hiszpańskim wybrzeżem Atlantyku w lepszych knajpach podają paellę z szafranem i "do łyżki". Ale sam przyznasz, że ta część Hiszpanii nie jest popularna wśród naszych rodaków.
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Re: Paella

Postprzez Piotrek_S » 9 paź 2013, o 23:08

A taką paprykę się chyba też daje:
http://www.thetapaslunchcompany.co.uk/s ... noras_25_g

Jak byłem na Majorce to kupiłem paczkę tego, jednak człowiek tępy i nie wiedział do czego użyć :D
Jakby co to mam nasiona tego :D
Avatar użytkownika
Piotrek_S

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 410
Dołączył(a): 23 lut 2012, o 18:44
Lokalizacja: Łomianki
Papryki:

Re: Paella

Postprzez G_R » 10 paź 2013, o 10:11

wygląda na cascabel
Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa.
Avatar użytkownika
G_R

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 480
Images: 0
Dołączył(a): 6 maja 2011, o 10:58
Lokalizacja: 8 minut na południe od Wrocławia
Papryki:


Powrót do Nasze przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości