Pikantny olej - idealny dodatek do wielu potraw

Przepisy na potrawy nie tylko ostre

Pikantny olej - idealny dodatek do wielu potraw

Postprzez sintawati » 18 maja 2011, o 09:51

Obrazek
Składniki:
* 1 litr oleju słonecznikowego,
* 30-50 sztuk suszonych papryczek chili.
Przygotowanie:
Papryczki kroimy na średniej wielkości paski, a następnie zalewamy olejem (nie oddzielamy nasion - to one dodają pikanterii). Całość wkładamy do lodówki na miesiąc i od czasu do czasu mieszamy. Gdy olej będzie już gotowy możemy go przelać do jakiejś buteleczki. Idealny do smażenia i jako dodatek do wielu dań.

P.S. Jeśli nie ten dział to poproszę o przeniesienie tematu ;)
Avatar użytkownika
sintawati

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Dołączył(a): 18 maja 2011, o 09:42
Lokalizacja: Łódź
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Pikantny olej - idealny dodatek do wielu potraw

Postprzez karlos » 18 maja 2011, o 12:16

sintawati witaj!


Dział jest poprawny :)
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Pikantny olej - idealny dodatek do wielu potraw

Postprzez sic » 18 maja 2011, o 12:35

robie to samo tylko że z olejem z pestek winogron i z oliwka z oliwek :)
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Pikantny olej - idealny dodatek do wielu potraw

Postprzez Ludwik » 18 maja 2011, o 13:23

Musze to samo zrobić, tylko ze spirytusem zamiast oleju :D Bo jak czytam przepis, to gdyby nie ten olej to się robi jak nalewkę hyhy

A tak na temat: bardzo fajna sprawa taki pikantny olej, choć oczywiście lepiej szlachetniejszych olejów użyć jak pisał sic. Nawet lniany spotkałem się, że ludzie dają.

P.S. Niektórzy uważają, że taki olej spożywany codziennie na zimno to lekarstwo na raka. Ale co nas to obchodzi, skoro sama nasza kuchnia roi się od odpowiedzialnej za niszczenie komórek nowotworowych kapsaicyny :D
Avatar użytkownika
Ludwik

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 79
Dołączył(a): 18 maja 2011, o 00:48
Lokalizacja: Stalowa Wola
Papryki:

Re: Pikantny olej - idealny dodatek do wielu potraw

Postprzez sic » 18 maja 2011, o 16:06

sintawati-> a jakie papryczki suszone wrzucasz do oleju? ja osobiście tylko z brids eyami robiłem, niewiem może przez przyzwyczajenie ale wychodzi rewelacyjnie :D

Ludwik-> jak chcesz na spirytusie zrobić to najlepiej na świerzych a nie suszonych, hmmmm ciekaw jestem co z tego wyjdzie :)
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Pikantny olej - idealny dodatek do wielu potraw

Postprzez Ludwik » 18 maja 2011, o 16:59

W sumie to w porównaniu do nalewek na owocach, z których trzeba wyciągnąć wszystko i jest konieczny spiryt, to z chili jest prościej. Wrzuca się jedną dużą habanero suszoną na miesiąc do 0,7l czystej dobrej (każdy lubi co innego :P) wódki i pięknie się kapsaicyna rozpuscza :D W sumie to nie dziwota, bo rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholach :D

P.S. Właśnie nie koniecznie świeże, bo i tak musi postać, żeby nabrać "mocy urzędowej" :D A po kilku dniach będzie papryczka 2x większa niż przy wrzucaniu tak pięknie namoknie. Ale sprawdzę jak będzie okazja również wersję ze świeżą papryczką i spirytem. Może trinidad scorpion jak się doczekam? :D
Avatar użytkownika
Ludwik

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 79
Dołączył(a): 18 maja 2011, o 00:48
Lokalizacja: Stalowa Wola
Papryki:

Re: Pikantny olej - idealny dodatek do wielu potraw

Postprzez sintawati » 18 maja 2011, o 19:05

karlos napisał(a):sintawati witaj!

Witam wszystkich:) Ech... gdzie moje wychowanie :oops:

sic napisał(a):sintawati-> a jakie papryczki suszone wrzucasz do oleju? ja osobiście tylko z brids eyami robiłem, nie wiem może przez przyzwyczajenie ale wychodzi rewelacyjnie :D

Zazwyczaj wrzucam anaheim, ogólnie zależy co mi wpadnie w ręce :).
Podobnie z olejem - najczęściej korzystam ze słonecznikowego, czasami z pestek winogron. Zależy kto co lubi i do czego zamierza go używać ;)
Ostatnio edytowano 28 maja 2011, o 22:27 przez sintawati, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
sintawati

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Dołączył(a): 18 maja 2011, o 09:42
Lokalizacja: Łódź
Papryki:

Re: Pikantny olej - idealny dodatek do wielu potraw

Postprzez eskafal » 28 maja 2011, o 14:17

Jeśli chcesz zrobić olej słonecznikowy, rzepakowy albo inny do smażenia to przed zalaniem papryczek można go podgrzać, do całkiem sporej temperatury (ale nie do przesady) i wtedy nie trzeba czekać miesiąca bo papryki szybko uwalniają smak a olejowi to nie zaszkodzi. Z oliwami albo olejami tzw. sałatkowymi ten myk już nie przejdzie.
Avatar użytkownika
eskafal

ROZGADANY
 
Posty: 201
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 19:11
Lokalizacja: Starachowice
Papryki:


Powrót do Nasze przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości