Leczo

Przepisy na potrawy nie tylko ostre

Leczo

Postprzez qielbux » 26 mar 2012, o 22:37

Leczo jest tradycyjnym węgierskim daniem, znanym równie dobrze, co gulasz. Nie jest dokładnie ustalona data, kiedy zostało stworzone, jednak zdążyło wrosnąć również w polską tradycję kulinarną.

Podobnie jak gulasz, leczo można robić na kilka sposobów. Poniżej znajdziecie jedną z możliwości.

Ostatnio robione leczo :)

Wyszło dość hardcorowe, z racji dodania yellow habanero, chociaż mi bardzo smakowało. Niestety moi dwaj kumple, którzy mnie tego wieczoru odwiedzili, nie byli zbyt zachwyceni i musieli ostro przepijać :) A że wychodzę z założenia, że jeśli piecze, trzeba więcej ostrego, dałem im moją pieprzówkę (chili i pieprz macerowane pół roku w spirytusie, na koniec rozwodnione miodem :), od której robili się jeszcze bardziej czerwoni hehe. Leczo jest wręcz genialnie prostym przepisem :D

Składniki
2 średnie cebule
2 łyżki oleju
2 zielone papryki
2 czerwone papryki
4 pomidory świeże, lub
1 puszka pomidorów krojonych
4 frankfurterki
1 łyżeczka kminku
sól
pieprz

Przepis:

Cebulę posiekać w cienkie pióra, paprykę w dużą kostkę, lub paski. Zeszklić cebulę na mocno rozgrzanej patelni, po czym dodać paprykę i smażyć, aż zmięknie (około 3-5 minut).

Dodać pomidory (jeśli są świeże, należy je sparzyć, obrać ze skóry oraz pozbawić gniazd nasiennych i pokroić w drobną kostkę).

Całość doprowadzić do wrzenia, po czym zmniejszyć ogień i gotować 10 minut, pod przykryciem.

Kiełbasę gotować około 5 minut w osobnym garnku, po czym dodać do warzyw razem z kminkiem, solą oraz pieprzem. Znowu doprowadzić do wrzenia i gotować około 10 min, aż składniki dobrze się połączą.

Opcjonalnie można dodać również ostrej papryki, chili, lub zwykłą paprykę zamienić np. na habanero. Potrawa nabierze wtedy ostrości.

przepis z: http://zasmakujswiata.pl/recipe/leczo/
Ostatnio edytowano 14 mar 2013, o 11:51 przez qielbux, łącznie edytowano 1 raz
http://camacho.pl Najzajebiściejszy sklep z ostrymi sosami i przyprawami. Słowem - kulinarny orgazm Chilihead'a :D
Avatar użytkownika
qielbux

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 96
Images: 1
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 10:41
Lokalizacja: Wwa
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Leczo

Postprzez ely » 27 mar 2012, o 09:56

Bardzo lubię leczo, ale nigdy nie jadłam w wersji bardzo ostrej (ze względu na nieprzystosowanie rodziny do ostrości;D). Trzeba spróbować;)
Avatar użytkownika
ely

NOWY
 
Posty: 39
Dołączył(a): 2 lut 2012, o 21:54
Papryki:

Re: Leczo

Postprzez qielbux » 27 mar 2012, o 11:09

moja mama też zazwyczaj robiła tylko lekko ostre, chociaż u mnie w domu raczej wszyscy lubili pikantne jedzenie. Ale ostatnio z tym przepisem przeszedłem samego siebie :D

Tylko jedna ważna uwaga - o czym pewnie wiesz - rozgrzej oliwę i podsmaż papryczki na niej. Wtedy ostrość nie przysłania smaku potrawy, tak jak w przypadku, kiedy nasypie się jakiejś sproszkowanej ostrej papryki na koniec gotowania :)

Ja smazyłem, o czym nie wspomniałem w przepisie, na swojej oliwie, w której od 3 lat leżą sobie papryczki ostre :D Moc ma znakomitą hehe
http://camacho.pl Najzajebiściejszy sklep z ostrymi sosami i przyprawami. Słowem - kulinarny orgazm Chilihead'a :D
Avatar użytkownika
qielbux

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 96
Images: 1
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 10:41
Lokalizacja: Wwa
Papryki:

Re: Leczo

Postprzez ishi » 10 lip 2014, o 06:45

Ja jeszcze cukini bym tu dodał ;-)
Avatar użytkownika
ishi

ROZGADANY
 
Posty: 299
Images: 0
Dołączył(a): 5 mar 2014, o 14:43
Lokalizacja: Piaseczno/Szczecin
Pochwały: 11
Papryki:

Re: Leczo

Postprzez wlodizw » 10 lip 2014, o 07:45

@ ishi, złoty szpadel dla Ciebie.

złoty szpadel.jpg
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid rządzi


Obrazek
Avatar użytkownika
wlodizw

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2311
Images: 114
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 10:10
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 7
Papryki: lubię jeść i lubię jak mnie po nich piecze tu i tam...

Re: Leczo

Postprzez ishi » 10 lip 2014, o 17:46

Możesz rozwinąć swoją myśl ?
Avatar użytkownika
ishi

ROZGADANY
 
Posty: 299
Images: 0
Dołączył(a): 5 mar 2014, o 14:43
Lokalizacja: Piaseczno/Szczecin
Pochwały: 11
Papryki:

Re: Leczo

Postprzez wlodizw » 10 lip 2014, o 17:47

Za odkopanie tematu z przed 2,5 roku
trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid rządzi


Obrazek
Avatar użytkownika
wlodizw

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2311
Images: 114
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 10:10
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 7
Papryki: lubię jeść i lubię jak mnie po nich piecze tu i tam...

Re: Leczo

Postprzez ishi » 10 lip 2014, o 18:11

Szkoda że nie zauważyłeś że jestem od marca na forum i przez 4 miesiące nie zdołałem wszystkiego przekopać tym Twoim szpadlem ;-)
Avatar użytkownika
ishi

ROZGADANY
 
Posty: 299
Images: 0
Dołączył(a): 5 mar 2014, o 14:43
Lokalizacja: Piaseczno/Szczecin
Pochwały: 11
Papryki:


Powrót do Nasze przepisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości