Scotch Bonnet - rodzina papryk

Odmiany należące do Capsicum chinense

Scotch Bonnet - rodzina papryk

Postprzez Syndi » 8 wrz 2011, o 18:56

Obrazek
Nazwa: Scotch Bonnet (Bonnet Boaps, Bons Scotty, Bonney Pepper) - nazwa pochodzi od kształtu podobnego do szkockiego nakrycia głowy - czyli po polsku: Szkockie Berety
Gatunek: c.chinense
Skala ostrości 1-10: 10 - 10+ (100 tys. - 450 tys. SHU)
Kraj pochodzenia: Jamajka, Karaiby, zachodnia Afryka
Wielkość owoców: długość i średnica - 3 - 5 cm, zdarzają się są owoce zarówno bardziej wydłużone jak i bardziej płaskie; ale wszystkie mocno "pokarbowane"
Kolorystyka: w handlu najczęściej spotykana czerwona (Red SB), ale są odmiany żółte i pomarańczowe, a także mniej ostre.
Wysokość krzaka: 60 - 90 cm
Scotch Bonnet pochodzi prawdopodobnie z Jamajki, ale szybko rozprzestrzeniła się na całe Karaiby. Wraz z handlarzami niewolników dotarła do Zachodniej Afryki, gdzie wyewoluowało kilka nowych szczepów, m.in. najostrzejsza Safi SB (450 tys. SHU). Jeszcze dwie afrykańskie odmiany są bardzo często spotykane: Burkina Yellow SB i Big Sun SB. Niektóre źródła traktują szczepy afrykańskie jako Habanero, dlatego bardzo często Big Sun SB nazywane jest Big Sun Habanero.
Nie jest klasyfikowana jako jeden gatunków Habanero, chociaż jest do niego podobna zarówno pod względem smaku, kształtu strąka oraz wyglądu rośliny.
W naszej Encyklopedii szczegółowo opisane są następujące Scotch Bonnet:

Safi
Big Sun
Burkina Yellow
Red
(True) Jamaican

Stosunkowo często (w porównaniu do innych c. chinense) spotykana w handlu. W Polsce w Makro albo Auchan - Scotch Bonnet Red (choć z reguły napis na opakowaniu to : Habanero). Firma Kotanyi wypuściła Scotch Bonnet suszone w młynku, ale niestety dowalili tam jeszcze dużo soli - więc jak chilihead chce sobie "doskoczbonetować" to przy okazji sobie solidnie "dosoli"... :oops:
Świetnie nadaje się do suszenia, gdyż wtedy ma przyjemny owocowy aromat. Po wysuszeniu i zmieleniu można ją używać jako samodzielną przyprawę lub mieszać z innymi suszonymi gatunkami (do czerwonych polecam żółte cayeny) <thumright>
scotch-bonnet.jpg


<smierc>
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio edytowano 17 wrz 2011, o 23:04 przez Syndi, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Scotch Bonnet

Postprzez hanka » 8 wrz 2011, o 19:34

Syndi napisał(a): Firma Kotanyi wypuściła Scotch Bonnet suszone w młynku, ale niestety dowalili tam jeszcze dużo soli - więc jak chilihead chce sobie "doskoczbonetować" to przy okazji sobie solidnie "dosoli"... :oops:
w składzie jest 50% soli.

ja zawsze mam to na uwadze i zwyczajnie nie solę, choć teraz mam z pół młynka i soli jest jakby mniej. pewnie z racji ciężaru mieli się jej więcej na początku
Wsadzę ci głowę do pralki.
Avatar użytkownika
hanka

VIP
MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 518
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 13:52
Lokalizacja: kraków
Papryki:

Re: Scotch Bonnet - rodzina papryk

Postprzez V3rtyX » 17 lut 2012, o 21:10

'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Scotch Bonnet - rodzina papryk

Postprzez Poms » 7 maja 2012, o 14:39

Dziś trafiłem przerośnięte SB Red i Yellow. Ciekawi mnie czy jest to jakieś GMO czy po prostu przypadek. W każdym razie dodaje jako ciekawostkę. Czerwona ma ok 6,5cm średnicy i waży skromne 45g a rozmiarem przypomina bardziej pomidora niż papryczkę. Nasionka zachowam i wysieję w przyszłym roku. Jak widać można w jakiś sposób wyhodować takie kolosy - kraj pochodzenia Holandia.

Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Poms

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 427
Images: 23
Dołączył(a): 11 wrz 2011, o 17:38
Lokalizacja: Gdańsk
Papryki:


Powrót do Capsicum chinense

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości