CAPSICUM ANNUUM - Informcje ogólne

Odmiany należące do Capsicum annuum

CAPSICUM ANNUUM - Informcje ogólne

Postprzez Syndi » 24 cze 2012, o 11:55

Na początek należy zaznaczyć, że wszelkie podziały i klasyfikacje są domeną ludzką. Przyroda ewoluuje bez narzuconych "ludzkich" sztywnych podziałów. Ponadto często zdarza się, że starsze podziały się dewaluują po pewnym czasie, dlatego należy podejść do tego artykułu z pewną rezerwą.
Artykuł na podstawie informacji zawartych w Internecie, wsparty własnymi doświadczeniami.

Capsicum annuum – gatunek rośliny z rodziny Psiankowatych (Solanaceae). Posiada wiele nazw zwyczajowych: pieprzowiec roczny, pieprzowiec ostry, pieprz chilijski, pieprz turecki, pieprz hiszpański.
Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki. Jest rośliną uprawną. W Polsce jest uprawiana jako roślina jednoroczna, ale w krajach tropikalnych jest byliną.

Systematyka:
Domena: eukarionty
Królestwo: rośliny (Plantae)
- rośliny naczyniowe
- Euphyllophyta
- rośliny nasienne
Klasa: okrytonasienne
- astrowe (Asterids)
Rząd: psiankowce (Solanales)
Rodzina: psiankowate (Solanaceae)
Rodzaj: papryka Capsicum
Gatunek: Capsicum Annuum

Capsicum annuum - podobnie jak c.chinense i c.frutescens wyewoluowały z jednego wspólnego przodka.
annuum.PNG

Pokrój
Jako roślina jednoroczna osiąga wysokość 20-100 cm o łodydze słabo rozgałęzionej, wzniesionej.
Liście
Długoogonkowe o kształcie od lancetowatego do jajowatego, ostro zakończone, gładkie, nie owłosione.
liście.jpg

Kwiaty
Wyrastają pojedynczo, lub po 2-3 z kątów liści. Mają dzwonkowaty kielich z 5-6 (rzadziej 7) krótkimi ząbkami, kolistą koronę o krótkiej rurce i kolorze białym, kremowym lub fioletowym (także białe z fioletowymi krawędziami). Wewnątrz korony 1 słupek, 5 lub 6 pręcików z fioletowymi pylnikami i 5 lub 6 prątniczków. Zapładniane są przez owady lub poprzez samozapylenie.
Typowy kwiat c. annuum
Flow_CA.jpg

Zastosowanie
Papryka roczna w wielu rejonach świata jest pospolicie uprawiana jako warzywo w licznych odmianach uprawnych (kultywarach). Znajduje się w rejestrze roślin rolniczych Unii Europejskiej. Owoce odmian słodkich są używane jako warzywo, owoce odmian o ostrym smaku jako przyprawa kuchenna. Zawierają cukry, witaminę A i C, a także alkaloid kapsaicynę, który nadaje im ostry smak. Jego zawartość jest różna u różnych odmian. Pod względem zawartości witaminy C owoce papryki, zwłaszcza niedojrzałe, zajmują pierwsze miejsce wśród warzyw stołowych. W kuchni wykorzystuje się zarówno świeże, jak i suszone owoce papryki łagodnej i ostrej. Są używane do sałatek i surówek oraz przyrządzania wielu potraw; sosów, gulaszu, paprykarzy. Zmielone owoce ostrej papryki są używane jako samodzielna przyprawa – tzw. pieprz cayenne, tabasco, chili i inne, wchodzą także w skład wielu złożonych przypraw, jak np. curry czy pieprz ziołowy.

Roślina ozdobna. Niektóre odmiany o drobnych i barwnych owocach są uprawiane jako ozdobne rośliny doniczkowe. Wyhodowane przez lato, zimą przez długi czas zdobią swoimi barwnymi owocami.

Roślina lecznicza. Nieduże dawki ostrych odmian papryki pobudzają wydzielanie soków trawiennych ułatwiając trawienie. W lecznictwie papryka znalazła jednak zastosowanie wyłącznie w postaci wyciągów do użytku zewnętrznego. Jest stosowana w plastrach i maściach rozgrzewających używanych przy nerwobólach, zapaleniu korzonków nerwowych i bólach reumatycznych.

Uprawa
Historia uprawy: Indianie w Meksyku uprawiali ten gatunek już 5200 lat p.n.e. Natrafiono na nią także w bardzo starych grobowcach w Ancon i Huaca Prieta na terenie obecnej Brazylii. W Polsce jako roślina ciepłolubna, tropikalnego pochodzenia, uprawiana jest głównie pod osłonami; w szklarniach, inspektach i tunelach folowych.

Pielęgnacja: Przez cały czas kiełkowania i rozwoju siewek należy utrzymywać temperaturę 18-25 °C. Po wykiełkowaniu siewki pikuje się, a w drugiej połowie maja wysadza do gruntu w rozstawie 40 × 50 cm. Przed wysadzeniem należy rośliny hartować przez częste wietrzenie. Do osiągnięcia dojrzałości potrzebuje 150-200 dni, wymaga też częstego podlewania. Musi rosnąć w pełnym słońcu, na żyznej, próchnicznej glebie. Najlepiej udaje się po kapustnych, nie należy jej natomiast uprawiać po pomidorach.

Ciekawostki
To właśnie z owoców papryki rocznej węgierskiemu biochemikowi A. Szent-Györgyi udało się po raz pierwszy wyizolować witaminę C i ustalić jej wzór chemiczny.
Odmiany o bardzo ostrym smaku, są symbolem kuchni meksykańskiej. Używane są tam niemalże do wszystkich potraw. W Europie papryka najbardziej popularna jest w kuchni węgierskiej.

Podstawowe związki czynne. Najważniejszym składnikiem czynnym jest kapsaicyna w ilości 0,12-1,69%, substancja o bardzo ostrym, piekącym smaku, tworząca w owocach papryki wraz z pokrewnymi jej związkami zespół kapsaicynoidów. Należą do niego ponadto dwuhy- drokapsaicyna, homokapsaicyna, homodwuhydrokapsaicyna i inne. Zespół wymienionych substancji znajduje się w postaci oleistych kropli wewnątrz owocu na powierzchni łożysk nasiennych. W nasionach natomiast jest stosunkowo mało kapsaicyny i pozostałych związków, lecz znaleziono w nich saponiny steroidowe o działaniu antybiotycznym, zwane kapsydyną. Poza tym w owocach znajdują się karotenoidy (m.in. kapsantyna, kapsorubina, zeaksantyna, luteina, kryptoksantyna oraz α- i β-karoten), flawonoidy (jak apiina i 7-glukozyd luteoliny), leukoantocyjany, olejek eteryczny w ilości do 1,25%, a w nim terpeny limonen oraz linalol, ponadto witamina C (do 250 mg w 100 g owoców), nieco witaminy B2 i E, a także sole mineralne. W nasionach jest do 30% oleju.

tekst do modyfikacji, proszę o rozwijanie wątku i umieszczanie własnych spostrzeżeń, które będę sukcesywnie wplatać w powyższy tekst.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Powrót do Capsicum annuum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron