Czy podlewanie w pełnym słońcu powoduje poparzenie liści?

Re: Czy podlewanie w pełnym słońcu powoduje poparzenie liści

Postprzez Kurisoo » 16 sie 2017, o 16:30

solymr napisał(a):W przypadku papryk, pomidorów, których liście nie są owłosione, zgodnie z artykułem, problem przypalenia słońcem nie istnieje.


mih000 napisał(a):Dokladnie to mialem w zamysle umieszczajac to na forum o paprykach ;)



Hmm... co do pomidorów, za Wikipedia :The leaves are 10–25 cm (4–10 in) long, odd pinnate, with five to 9 leaflets on petioles,[13] each leaflet up to 8 cm (3 in) long, with a serrated margin; both the stem and leaves are densely glandular-hairy.

W kwestii pisania, że podlewanie w pełnym słońcu nie powoduje poparzeń u papryki, jak dla mnie sam fakt napisania tego na forum o paprykach to trochę mało. Nigdzie w dyskusji nie pojawiło się słowo papryka więc można domniemywać, że rozmawiamy generalizując i temat dotyczy wszystkich roślin. Pamiętajmy, że wiele osób szuka informacji dotyczących roślin na różnych forach, nie tylko dedykowanych tej konkretnej roślinie i niektórym wystarczy stwierdzenie podparte literaturą, bez zapoznania się z nią (sam znam takie przypadki), zwłaszcza, że w tym przypadku jest to opracowanie anglojęzyczne a nie wszyscy znają ten język. Ja rozumiem, że Ty tak jak ja przeczytasz artykuł i będziesz wiedział o co chodzi ale wiele osób poprzestanie na tym, że zobaczy wpis na forum podparty literaturą i będzie używała stwierdzenia, które padło:
mih000 napisał(a):Pewnie wielu na tym forum słyszało jakoby podlewanie w pełnym słońcu powodowało poparzenie liści. Otóż jest to mit,(...)


Ponadto pierwszy komentarz pod Twoim wpisem świadczy o tym jak nieprecyzyjny był to wpis:
CATALAYA napisał(a):Chodzi o podlewanie do ziemi czy zraszanie wodą liści?
Ponownie, ja wiem, że rozmawiamy o podlewaniu roślin, lejąc po całej roślinie ale spotkałem się z opiniami, że jakiekolwiek podlewanie w pełnym słońcu może popalić liście/uszkodzić roślinę. Tego też nie sprecyzowałeś w pierwszym wpisie.

Co do samego opracowania to nie zawiera kilku, moim zdaniem, ciekawych przypadków np. jeżeli na liściach znajdą się jakieś drobinki typu kurz, pył lub fragmenty innych roślin (roznoszone przez wiatr w okresie kwitnienia) to zgodnie z teorią przedstawioną w artykule mogą one przyczynić się do poparzeń słonecznych, albo inny przypadek - po(d)lewanie roślin o gładkich liściach wodą zawierającą nawóz lub inny preparat; jeżeli nawóz/preparat zawiera środek, który nie zmniejsza napięcia powierzchniowego wody i pozwala tym samym na rozpłynięcie się kropli po powierzchni liścia tylko działa odwrotnie, powodując powstawanie kropel sferoidalnych to wtedy zgodnie z informacjami zawartymi w artykule, przy odpowiednim kącie padania promieni słonecznych, poza odciskiem kropli może wystąpić poparzenie.
Avatar użytkownika
Kurisoo

NOWY
 
Posty: 16
Images: 2
Dołączył(a): 20 wrz 2015, o 04:33
Lokalizacja: Kraków
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Czy podlewanie w pełnym słońcu powoduje poparzenie liści

Postprzez mih000 » 16 sie 2017, o 17:47

Tu chodzi o coś zupełnie innego.
Swoje stwierdzenie podparłem artykułem ponieważ okazało się że akurat ktoś przeprowadził rzetelne badania na ten temat i wykazał co musi się TAK NA PRAWDĘ zdarzyć żeby doszło do reakcji którą tak wielu na forum się przejmuje. Badania nie były przeprowadzane na paprykach, ani nawet na rosnących roślinach, na których liście zachowują się dość dynamicznie, a to dla każdego człowieka stosującego dedukcyjny sposób rozumowania nasuwa stwierdzenia:

1. Ryzyko zajścia poparzenia jest prawdopodobne, ale bardzo małe, na włochatych liściach (powiedzmy rocoto) ułożonych w jednej pozycji i poddanych kontrolowanemu utworzeniu soczewki z kropli.
2. To ryzyko zmniejsza się wraz dodaniem czynnika ruchowego rośliny - nawet w foliaku młode rośliny w donicach podlegają poruszaniu przez wiatr.
3. Powyższe 2 czynniki jeszcze trzeba pomnożyć przez ilość liści jaką roślina posiada. Nawet jak się zdarzy jeden - dwa liście które doznają tego MEGA rzadkiego stanu to niczemu to nie zaszkodzi roślinie.

Podsumowując: włochate liście + ułożone w bezwietrznej atmosferze, statycznej pozycji + roślina z jednym liściem = możliwe problemy z rośliną po podlaniu w bezpośrednim słońcu.

W rzeczywistości taka sytuacja jest max super hiper mało prawdopodobna i dlatego podlewaniem w pełnym słońcu nie trzeba się przejmować. To leży u podstaw powstania tego postu.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Poprzednia strona

Powrót do Podlewanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości