Odwrócona Osmoza - Reversed Osmosis

Odwrócona Osmoza - Reversed Osmosis

Postprzez SCRUBBY » 1 wrz 2016, o 20:30

Cześć,
Szybkie pytanko do użytkowników wody z procesu odwróconej osmozy. Czy dajecie do podlewania wodę po przejściu przez tubę z minerałami, czy czyściutką wodę zdemineralizowaną? Interesuje mnie najbardziej Wasze życiowe podejście do tego zagadnienia przy podlewaniu roślin w glebie lub do użycia wody z RO w hydro.
Avatar użytkownika
SCRUBBY

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 118
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 14:26
Pochwały: 2
Papryki: Różne chinense'y i kilka ozdobnych :)

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Odwrócona Osmoza - Reversed Osmosis

Postprzez solymr » 1 wrz 2016, o 22:45

Do podlewania roślin w ziemi używam odstanej kranówki, ma ok 350 ppm - sporo wapnia (15 dH ;)) trochę siarczanów i magnezu (mój dostawca wody podaje na www skład jakościowy i ilościowy), a do hydro również używam tej wody, tylko obniżam pH do 6.0 (startuję z 7.7) - zastanawiałem się nad wodą RO ale stwierdziłem, że szkoda wydawać kasę na filtry skoro na kranówce też ładnie rosną. Jeszcze można kupować wodę primavera 6L za 2.50 zł która ma ok 120 ppm - ale podobnie, finansowo bez sensu.

Także dla mnie nie jest potrzebna taka woda, a wapń i magnez to w końcu minerały potrzebne roślinkom więc jak najbardziej są wskazane.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Odwrócona Osmoza - Reversed Osmosis

Postprzez SCRUBBY » 2 wrz 2016, o 06:53

Dzięki solymr za info o nieużywaniu wody RO. Jednak szukam ciut innych informacji niż te, które podałeś.
Avatar użytkownika
SCRUBBY

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 118
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 14:26
Pochwały: 2
Papryki: Różne chinense'y i kilka ozdobnych :)

Re: Odwrócona Osmoza - Reversed Osmosis

Postprzez SCRUBBY » 6 wrz 2016, o 10:28

No i stało się.... :( Woda RO a dokładniej opis, zdjęcia i krótki film z życia roślin na wodzie RO.
Avatar użytkownika
SCRUBBY

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 118
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 14:26
Pochwały: 2
Papryki: Różne chinense'y i kilka ozdobnych :)

Re: Odwrócona Osmoza - Reversed Osmosis

Postprzez solymr » 6 wrz 2016, o 11:44

bez pomiaru EC ciężko jest zbalansować ilość makro i mikroelementów, nawet jeśli stosujesz dawki z opakowania. Ja używając hesi hydro musiałem dodać więcej ml niż w przepisie ze względu, że podane wartości nie były dla papryk. Za pewne dla cal-mag wartości były podane dla innych roślin.
Tak na marginesie to nawóz hesi sprawdza się tylko w fazie wegetacyjnej i na początku kwitnięcia, ale w fazie owocowania jest do bani. W przyszłym roku będę stosował tylko i wyłącznie mieszankę NPK 6-18-36 + siarczan wapnia i azotan wapnia.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Odwrócona Osmoza - Reversed Osmosis

Postprzez SCRUBBY » 7 wrz 2016, o 07:11

O tak! Teraz widzę, że miernik EC dla hydro to PODSTAWA

będę stosować NPK 6-18-36 + siarczan wapnia i azotan wapnia.

... no i CalMag, bo w wodzie RO, to raczej niewiele tego ;-) Serio chcesz iść w mieszankę proszkową do swojego hydro na RO?

P.S. Na ww. przez Ciebie zestawie uratowałem w połowie sezonu róże w donicach. Po tygodniu odżyły, a po 3 tygodniach było już cięcie, by szły w łodygi. Teraz (1,5 miesiąca później) cieszę się z pięknych i licznych kwiatów :) Do tego dłużej o 3...4 dni trzymają się owe kwiaty.
Avatar użytkownika
SCRUBBY

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 118
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 14:26
Pochwały: 2
Papryki: Różne chinense'y i kilka ozdobnych :)

Re: Odwrócona Osmoza - Reversed Osmosis

Postprzez solymr » 7 wrz 2016, o 07:47

solymr napisał(a):mieszankę NPK 6-18-36 + siarczan wapnia i azotan wapnia.

mała skucha, powinno być mieszanka NPK 6-18-36 + siarczan magnezu i azotan wapnia

SCRUBBY napisał(a):... no i CalMag, bo w wodzie RO, to raczej niewiele tego ;-) Serio chcesz iść w mieszankę proszkową do swojego hydro na RO?

Siarczan magnezu i azotan wapnia zastępują mi CalMag i nie stosuję wody RO, tylko odstaną kranówkę.

A co do mieszanki to jest bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, pod warunkiem, że wcześniej nie zmieszasz składników i rozpuszczasz w kolejności jak wyżej. Ja niestety wymieszałem od razu całość i siarczan wymienił się kationami z azotanem i powstał siarczan wapnia, który jest słabo rozpuszczalny w wodzie (2,4 g/1000 ml w 20 °C) - w mojej mieszance na początku widzę jak pływają płatki CaSO4 ale z czasem on się rozpuszcza - stechiometryczne to 75% jonów wapnia łączy się z siarczanem więc mam 3g nierozpuszczonego siarczanu wapnia, ale jeśli dodam to do 4 litrów wody to wg charakterystyki rozpuszczalności z czasem wszystko się rozpuszcza - w 4 litrach wody rozpuszcza się 9.6g CaSO4. Zresztą nie zauważyłem by był problem z tym pierwiastkiem na roślinach.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Odwrócona Osmoza - Reversed Osmosis

Postprzez SCRUBBY » 7 wrz 2016, o 08:05

No tak. Magnezu siarczan i wapnia azotan załatwiają sprawę zamiast CalMag. Co do rozpuszczania, to ja w ciepłej wodzie 30C...50C rozpuszczam: 1) nawóz, 2) wapnia azotan, 3) magnezu siarczan.Wszystko w 2 litrach, mieszanie ok 1 min, potem dwie minuty czekania i dopiero kolejny składnik. Rozpuszcza się, że aż miło. Nie zauważam "fusów" ;-) Te 2 litry koncentratu są na 20 litrów docelowej mieszanki do podlewania. Znaczy się, że 2 litry "koncentratu" rozpuszczam w 18 litrów kranówy.
Avatar użytkownika
SCRUBBY

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 118
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 14:26
Pochwały: 2
Papryki: Różne chinense'y i kilka ozdobnych :)

Re: Odwrócona Osmoza - Reversed Osmosis

Postprzez solymr » 7 wrz 2016, o 09:14

Bo ja wymieszałem suche substancje, na poczatku ładnie się rozpuszczały, ale po miesiącu i więcej powstał siarczan wapnia - stąd też osad. Ale jak pisałem, nie jest to problem, zresztą dokładnie to i tak tego nie rozpuszczam bo cyrkulacja wody poprzez napowietrzanie robi to za mnie :)
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder


Powrót do Podlewanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron