Jak dobrze podlewać?

Jak dobrze podlewać?

Postprzez ch4 » 23 lip 2014, o 23:05

Witajcie,
Tym razem chciałbym się z Wami podzielić swoimi obserwacjami na temat podlewania w warunkach domowych (parapetowych).
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca oraz dużą ilość krzaków w tym sezonie większość papryczek trzymam w przyciętych butelkach PET, takich zwykłych po wodzie i napojach (tak, wiem że są przezroczyste i słońce świeci, tam gdzie nie powinno, ale o tym kiedy indziej).

Otóż właśnie dzięki temu, że pojemniki te są przezroczyste dobrze widać nie tylko stopień ukorzenienia się roślinek, ale także i poziom wilgoci - ziemia sucha jest wyraźnie jaśniejsza od wilgotnej, a granica wilgotności jest bardzo wyraźna.

Podlewając papryczki od góry zauważyłem, że z czasem ziemia się zbija, a przesuszona jej wierzchnia warstwa słabo wchłania wodę przejawiając właściwości hydrofobowe - dodam, że jako podłoża używam gotowej uniwersalnej mieszanki na bazie torfu odkwaszonego z dodatkami, która wysuszona bardzo ciężko łapie wodę.
Wtedy też na kilku roślinkach pojawiły się nasilające się objawy więdnięcia liści spowodowane zbyt małą ilością wody w glebie i jednocześnie żółknięcia oraz odpadanie dolnych liści wskazujących na przelanie.

Długo nie mogłem zrozumieć czemu tak się dzieje, aż zupełnie przypadkiem zrobiłem zdjęcie (z lampą błyskową) i wszystko stało się jasne.

Obrazek

Otóż podlewając od góry, woda zatrzymywała się na zbitej wierzchniej warstwie wnikając zaledwie na 1-2 cm wgłąb, niżej było sucho. Z suchej ziemi tworzyła się warstwa izolacyjna, która utrzymywała mokry "korek" ponad poziomem rozwiniętych korzeni odcinając je nie tylko od dostępu do wody i ściśle z nią związanych składników mineralnych, ale dodatkowo i od powietrza. Patrząc z góry, ziemia wyglądała na dobrze podlaną i mokrą, a w istocie taką nie była.

Rozwiązaniem problemu okazało się delikatne ściskanie butelki raz na kilka dni, tak by jej ścianki "odkleiły" się od przylegającej do niej ściśle ziemi, w wyniku czego powstawała tam niewielka szczelina biegnąca do samego dna, sprawnie i szybko odprowadzająca wlewaną wodę na całej wysokości substratu od góry do samego dołu. Szybkie docieranie wody w średnie i niższe rejony ziemi zapewnia jej stałą równomierną wilgotność i zapobiega przesuszeniu się w niższych jej warstwach przez wysysające wodę korzenie. Bardziej obfite podlanie nie powoduje wówczas powstania zatoru tuż przy samej powierzchni, ale rozprowadzenie i wniknięcie wody wgłąb do całej objętości wilgotnego, a więc dobrze przepuszczalnego podłoża, a następnie podniesienie się poziomu wilgoci "od dołu" za sprawą parowania oraz napięcia powierzchniowego (efekt kapilarny).

Obrazek

Dlatego tak ważne jest by nie doprowadzać do przesuszenia podłoża oraz umiejętnie podlewać roślinę upewniając się, że woda trafia do całej objętości ziemi, a nie tylko na jej powierzchnię. <thumright>
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Jak dobrze podlewać?

Postprzez Connor6598 » 28 sie 2014, o 21:52

Fajny temat, niektórym może się przydać :D . Jeśli chodzi o mnie, to sam często lekko "zduszam" doniczki.
Masz otwory na spodach butelek?
______________________________________________________________________________________________

Mój growlog: viewtopic.php?f=24&t=3761
Avatar użytkownika
Connor6598

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 51
Dołączył(a): 6 cze 2014, o 13:31
Papryki: Tak.

Re: Jak dobrze podlewać?

Postprzez ch4 » 2 wrz 2014, o 07:17

Nie, w tych akurat nie mam. Wiem, że nie jest to wskazane, ale przy duzej liczbie krzaków i bardzo małej powierzchni na oknach część papryczek trzymam w obcietych butelkach bez otworów i podlewając każdą z nich podnoszę oceniając stopień podlania na podstawie wyczuwanego ciężaru. Na balkonie mam natomiast duże doniczki w tym także zrobione z 5-cio litrowych baniaczków po wodzie i tam wszędzie otwory odpływowe oczywiście są. Ale tam także opisany wcześniej efekt obserwuję, gdyż wraz z czasem ziemia się po prostu nieco zbija. Z tym że na balkonie przelanie nie grozi mi zalaniem, a wieksze pojemności lepiej i dłużej utrzymują poprawne warunki w czasie, wiec tam po prostu podlewam rzadziej i intensywniej niż w mieszkaniu na parapecie, co pozwala wodzie wnikać głebiej.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Jak dobrze podlewać?

Postprzez wlodizw » 2 wrz 2014, o 12:32

Najlepiej podlewać niebieską konewką trzymaną obowiązkowo w lewej ręce. To daje najbardziej obfite plony.
Podobnie działa jeszcze pomarańczowa miska trzymana oburącz ale kąt jej przechylenia nie może przekraczać 38*
trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid rządzi


Obrazek
Avatar użytkownika
wlodizw

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2311
Images: 114
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 10:10
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 7
Papryki: lubię jeść i lubię jak mnie po nich piecze tu i tam...

Re: Jak dobrze podlewać?

Postprzez allergik180 » 2 wrz 2014, o 13:08

Potwierdzam to co wlodizw pisał sam stosuje ten drugi sposób i plony mam obfite <thumright> :D
C18H27NO3
Avatar użytkownika
allergik180

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 87
Images: 56
Dołączył(a): 26 lut 2013, o 14:14
Papryki: 7 pot brain strain orange,bhut jolokia,
Lemon Drop, Habanero Red, cuban black

Re: Jak dobrze podlewać?

Postprzez ch4 » 2 wrz 2014, o 20:17

O, dzięki wlodizw za uzupełnienie, są to bardzo ważne aspekty, o których każdy chilihead obowiązkowo wiedzieć powinien. To teraz już mamy kompendium :D
Pozdrawiam <salut>
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Jak dobrze podlewać?

Postprzez beatrix+ » 6 sty 2015, o 19:57

Taa..i pluć przez lewe ramię i to na teściową..boszszsz... :D urosną piękne okazy z jadu tejże! :lol:
Avatar użytkownika
beatrix+

ŚWIEŻAK
 
Posty: 2
Dołączył(a): 6 sty 2015, o 13:47
Papryki: Zaczynam ostre szaleństwo...


Powrót do Podlewanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron