Optymalna wilgotność gleby

Optymalna wilgotność gleby

Postprzez Jimmy » 10 kwi 2018, o 09:34

Zastanawiam się jaka powinna być idealna wilgotność gleby dla papryk w doniczkach.

Do pomiaru używałbym wagi i sprawdził ciężar doniczki z ziemią suchą na wiór (0%) oraz z ziemią mokrą jak gnój (100%). Późniejsze pomiary byłyby skorygowane o wagę rośliny.

Jaka wilgotność powinna być utrzymywana wilgotność aby nie narażać rośliny na zbędny stres przez przesuszenie czy przelanie i jaka byłaby optymalną by roślina czuła się nabuzowana jak Rosjanie po sterydach przed olimpiadą? Mozemy wtedy dokładnie obliczyć częstotliwość podlewania i ilość wody za każdym razem. Zakładamy warunki ceteris paribus więc zajmujemy się tylko wilgotnością gleby, chyba że inne czynniki będą miały znaczący wpływ na wyniki
Avatar użytkownika
Jimmy

NOWY
 
Posty: 15
Images: 0
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 15:52
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Optymalna wilgotność gleby

Postprzez Kubeq » 10 kwi 2018, o 12:45

A jak chcesz ustalić wagę rośliny ? Przecież ona będzie się stale zwiększać ;)
Avatar użytkownika
Kubeq

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 76
Dołączył(a): 18 maja 2016, o 10:17
Lokalizacja: Ruda Śląska, Bytom
Pochwały: 1
Papryki: Głównie chinensy i annumy

Re: Optymalna wilgotność gleby

Postprzez Jimmy » 10 kwi 2018, o 16:27

Odetnę roślinę przy samej ziemi, szybko(żeby roślinie się nic nie stało) zważę, i przykleję ją spowrotem butaprenem. Dodatkowo wzmocnię miejsce łączenia taśmą izolacyjną. W czasie wzrostu taką operację można by wykonywać raz na tydzień żeby zmierzyć przyrost.
Mam nadzieję, że rozwiałem twoje wątpliwości.
Avatar użytkownika
Jimmy

NOWY
 
Posty: 15
Images: 0
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 15:52
Papryki:

Re: Optymalna wilgotność gleby

Postprzez tomaszek » 10 kwi 2018, o 16:37

Częstotliwości i tak nie ustalisz chyba że w growboxach gdzie temperatura i wilgotność powietrza jest mniej więcej cały czas taka sama.
Trochę po uprawiasz w donicach to później kiedy weźmiesz w rękę będziesz wiedział czy już czas czy jeszcze ;)
Faktycznie przelanie może spowodować czasami nieodwracalne skutki i tego trzeba pilnować ale przesuszenie podłoża o ile nie zdarza się to notorycznie nie spowoduje jego zasolenia w stopniu mającym wpływ na tempo i jakość rozwoju roślin.
Kompensując, lepiej oscylować w niższych wartościach wilgotności podłoża co za tym idzie zamiast ważyć donice podlewać częściej a np. jedynie zraszając(chili lubi wilgoć),u mnie to zawsze dawało dobry rezultat i nie miałem problemów nie licząc oczywiście pierwszych wpadek ale te były "bezcenne" :)
tomaszek

SPONSOR
MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 525
Images: 17
Dołączył(a): 26 sie 2012, o 09:49
Lokalizacja: mazowieckie
Pochwały: 47
Papryki: c.annum,c.chinense,c.baccatum.c.frutescens,frutescens itp... ;)

Re: Optymalna wilgotność gleby

Postprzez Jimmy » 10 kwi 2018, o 21:10

Miałem nadzieję że ktoś ma dostęp do konkretnych danych.

Czy dawka 200ml wody na 1,5l doniczkę będzie wystarczająca, czy ziemia nie zdoła wystarczająco zwilgnąć?
Avatar użytkownika
Jimmy

NOWY
 
Posty: 15
Images: 0
Dołączył(a): 18 maja 2017, o 15:52
Papryki:

Re: Optymalna wilgotność gleby

Postprzez Valakras » 10 kwi 2018, o 22:28

Podlewaj na wyczucie jak masz dobry drenaż to nadmiar wody wyleci dołem na podstawkę.
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:


Powrót do Podlewanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron