Skorzonera - Węzymord

Hodujesz pomidory, a może zioła, to jest właściwe miejsce aby się tym podzielić.

Skorzonera - Węzymord

Postprzez raf_30 » 26 lut 2015, o 22:30

Witam

To jest mój pierwszy post na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość. Pojawiłem się tu bo szukam nasion czuszki. No i już wszystko o tym temacie przeczytałem.

Od kilku lat uprawiam skorzonerę. To warzywko jest w Polsce trochę egzotyczne. Dość mało znane. W każdym razie na dzień dzisiejszy nie spotkałem w realu nikogo kto by o tym słyszał.
W kształcie przypomina pietruszkę jest od niej tylko z 2 x dłuższa i ma czarną skórkę. Jest bardzo pożywna i sycąca. Smakiem mi przypomina skrzyżowanie kalafiora z kalarepom.
Jak by ktoś miał ochotę spróbować nazbierałem trochę nasion którymi mogę się podzielić. Więc jak coś dajcie znać. Wiem wiem podlizuję się. Teraz wstawiam tekst o uprawie. Wziołem to z jakieś stronki.

Skorzonera

Wężymord to warzywo korzeniowe - znane też pod nazwą skorzonera, czarny korzeń, czarne korzonki, wężymord - o jadalnych korzeniach.
Skorzonera (łac. Scorzonera hispanica) to mało popularne u nas warzywo. Popularnie nazywany jest czarny korzeń. Wężymord to roślina warzywna pochodząca z południowej i środkowej Europy oraz części Azji (Syberia Zachodnia, Kaukaz, Zakaukazie, Dagestan). Uprawa skorzonery w Polsce nie jest zbyt popularna, a szkoda, bo jej jadalny długi korzeń spichrzowy o brunatnej bądź prawie czarnej skórce, którego biały miąższ przypomina smakiem szparagi jest lekkostrawny i zawiera sole mineralne (sód, potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor, chlor), karoten, witaminy: E, B1, B2, C i kwas nikotynowy.
Skorzonera uprawa - jaka ziemia i stanowisko dla skorzonery
Skorzonera uprawa: stanowisko. Wężymord najlepiej rośnie na glebach żyznych i bogatych w próchnicę, piaszczysto-gliniastych, głęboko uprawiona, pulchna (na ziemiach zbitych i kamienistych roślina wytwarza zniekształcone korzenie), o odczynie obojętnym bądź lekko zasadowym, ale jest wrażliwa na wapnowanie i jeśli jest to konieczne zabieg ten należy przeprowadzić jesienią.
Skorzonera uprawa: jak ziemia. Wężymord (czarny korzeń) charakteryzuje się długim okresem wegetacji (200–230 dni), dlatego uprawia się go na glebach, które wiosną szybko obsychają i nagrzewają się.
Skorzonera wymaga stanowiska słonecznego. Uprawia się ją w drugim roku po oborniku. Nie należy uprawiać skorzonery w tym samym miejscu po fasoli, grochu, bobie, marchwi, pomidorach, selerach, warzywach kapustnych i szpinaku.
Przed siewem glebę na grządkach przeznaczonych pod uprawę skorzonery należy zasilić nawozami mineralnymi, a podczas wegetacji dodatkowo nawozić pogłównie.
Skorzonera uprawa - wysiew nasion
Skorzonera: sadzenie. Nasiona skorzonery wysiewa się bezpośrednio do gruntu od połowy marca do początku kwietnia, pamiętając o tym, że przedłużające się wiosenne chłody powodują wybijanie rośliny w pędy kwiatostanowe (jest to tzw. pośpiechowatość skorzonery), a opóźnianie siewu spowoduje, że plon korzeni będzie niski i złej jakości. Na słabych glebach skorzonerę można wysiać w sierpniu – zbiór czarnych korzeni będzie możliwy w następnym roku. Skorzonerę wysiewa się w rzędy co 30 cm, w rzędzie co 2–3 cm, na głębokość 2–3 cm. Skorzonera kiełkuje po 2–3 tygodniach, po wykiełkowaniu rośliny należy przerwać, pozostawiając siewki co 5–6 cm w rzędzie.
W czasie kiełkowania i późniejszej wegetacji zagony ze skorzonerą należy systematycznie odchwaszczać i spulchniać. Podczas rozwoju korzeni (czerwiec–sierpień) należy zapewnić stałą wilgotność gleby – skorzonerę podlewa się obficie, tak aby woda dotarła na głębokość przynajmniej kilkunastu centymetrów.
Skorzonera - wężymord kiedy zbierać? Korzenie skorzonery zbiera się od połowy do końca października, ale można je także wykopywać później, ponieważ są odporne na przemarzanie (skorzonera dobrze znosi niskie temperatury i może nawet zimować w gruncie). Jednak ze względu na łamliwość czarnych korzeni, nie należy ich zbierać gdy gleba jest przemarznięta i zaskorupiona, ponieważ korzenie źle się wtedy przechowują. Po wykopaniu skorzonery usuwa się z nich liście, a czarne korzenie można przechowywać ułożone pionowo w skrzynkach z wilgotnym piaskiem.
Ja osobiście skorzonery mrożę.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
raf_30

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Dołączył(a): 26 lut 2015, o 21:56
Lokalizacja: Legnica
Papryki: Czuszka, Palivec, Ramiro

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Powrót do Inne uprawy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości