Jicama - Meksykański przysmak

Hodujesz pomidory, a może zioła, to jest właściwe miejsce aby się tym podzielić.

Jicama - Meksykański przysmak

Postprzez Araragi » 24 paź 2014, o 11:02

W zbliżającym się sezonie mam zamiar wysiać troszkę jicamy. Na wstępie kilka słów o niej.

Jicama - Kłębian kątowaty (Pachyrhizus erosus) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych.
Główne występowanie to tropikalne części kontynentów amerykańskich.
Pnącza zielne, wieloletnie z mięsistymi bulwami. Liście trójlistkowe.
Kwiat duży w kolorze fioletowym lub czerwonawym. Owoc strąk z wieloma nasionami.
W Meksyku roślina ta jest uprawiana dla słodkawych bulw w smaku przypominających ziemniaki.
Jadane zazwyczaj na surowo, z dodatkiem soli i chili.
Bulwy zawierają dużo ważnych składników odżywczych, zwłaszcza potas,
fosfor, żelazo i wapń oraz kwas askorbinowy. Pomimo słodkiego smaku zalecane są dla
diabetyków ze względu na spore ilości inuliny. Bulwy możemy także gotowa i piec. Ich
rozmiary są przeróżne od 300gramów do nawet kilku kilo.

Myślę, że świetnie będzie pasowała do papryki chili. Pieczona z ogniska z ostrym sosem z chili.
Próbował ktoś uprawy jicamy?
Avatar użytkownika
Araragi

NOWY
 
Posty: 24
Dołączył(a): 27 sty 2014, o 14:09
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Jicama - Meksykański przysmak

Postprzez DomeZ » 24 paź 2014, o 12:35

jicama wygląda tak

Obrazek
-
Avatar użytkownika
DomeZ

ROZGADANY
 
Posty: 245
Images: 167
Dołączył(a): 15 sie 2013, o 23:28
Lokalizacja: Września
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Jicama - Meksykański przysmak

Postprzez jock » 30 kwi 2015, o 23:51

Bardzo dobra na surowo jak i pieczona w ognisku jak piszesz. Dodaje się czili i sok z lemonki. Gdzieś czytałem, że odmiany tego można spotkać w azji aka chiński ziemniak czy coś takiego. Dobre są jeszcze Pataty z ziemniakowatych. <thumright>
Avatar użytkownika
jock

NOWY
 
Posty: 16
Images: 37
Dołączył(a): 27 kwi 2015, o 05:15
Papryki: Ostre :)


Powrót do Inne uprawy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron