Bonchi - jak to zrobić

Hodujesz pomidory, a może zioła, to jest właściwe miejsce aby się tym podzielić.

Bonchi - jak to zrobić

Postprzez wlodizw » 11 sie 2013, o 11:02

Postanowiłem spróbować swoich sił w bonchi.
Zapraszam do pisania swoich spostrzeżeń i efektów.

Od razu mówię, że nie mam z tym żadnych doświadczeń i robię to na czuja.
Jedyne co, to poczytałem trochę na http://www.przyjacielebonsai.pl/ i http://www.fatalii.net/growing/index.ph ... Itemid=105

A więc...
Zacząłem od kupienia płaskiej doniczki i w miarę szerokiej.
Nabyłem w Casto plastikową doniczkę o wymiarach 12x18x6 cm.

doniczka1.jpg

doniczka2.jpg

- Dlaczego plastikowa? - Bo jest to przejściowa doniczka i mogę w jej rantach bez problemu wypalać dziury nagrzanym gwoździem aby mocować w niej drut do wyginania gałęzi.
Skoro mowa o drucie to też kupiłem go w Casto.

drut.jpg

Jest to drut wiązałkowy 1,15mm powlekany.
- Dlaczego powlekany? - Aby nie rdzewiał i nie dawał żadnych swoich metalicznych rzeczy do rośliny.

Wyciągnąłem z ziemi w miarę sporą roślinę Jalapeño (aby dość gruby był badyl główny), obmyłem z ziemi korzenie i przyciąłem całą tę brodę i to znacznie. Zostawiłem TROCHĘ grubszych korzeni a wszystkie małe i długie "wąsy" poucinałem.

korzenie.jpg


Całą roślinę przyciąłem do 10cm samego badyla a wszystkie odnogi poniżej tego poziomu również uciąłem.
Został sam "patyk" który będzie podstawą do mojego bonchi.
Wsadziłem go do ziemi zostawiając z 1,5cm wystających korzeni.
- Dlaczego wystają korzenie? - Aby to co wystaje zdrewniało i potem fajnie się prezentowało.

zaczynamy.jpg

Podlałem nawozem w całej dawce i od razu oprysk Asahi SL. Przez pierwszy miesiąc cały czas będzie dużo nawozu i stymulator 2x dziennie bo mega mocno skrzywdziłem roślinę i chcę aby szybko zregenerowała siły.


Nie wiem co z tego wyjdzie ale będę uzupełniał informacje poparte zdjęciami, z każdą czynnością którą będę wykonywał.

:D

Ciekawe co z tego będzie? :)
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid rządzi


Obrazek
Avatar użytkownika
wlodizw

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2311
Images: 114
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 10:10
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 7
Papryki: lubię jeść i lubię jak mnie po nich piecze tu i tam...

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Bonchi - jak to zrobić

Postprzez pikko » 11 sie 2013, o 11:10

no ciekawie, powodzenia życzę :D
Avatar użytkownika
pikko

ROZGADANY
 
Posty: 268
Images: 2
Dołączył(a): 10 kwi 2012, o 15:03
Lokalizacja: Kraków
Papryki:

Re: Bonchi - jak to zrobić

Postprzez gringo » 11 sie 2013, o 11:56

Również przymierzam się do bonchi, czekam tylko na zebranie owoców i do dzieła. Ciekawi mnie tylko wybór rośliny, Jalapeno mają dość duże liście z natury i mają ich stosunkowo mało w porównani np do Little Elfów (które po przycięciu szaleją z ilością liści). Kierowałeś się czymś konkretnym przy wyborze czy traktujesz to jako doświadczenie?

Z chęcią będę powracał i sprawdzał postępy:)
Avatar użytkownika
gringo

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 59
Images: 22
Dołączył(a): 2 cze 2013, o 15:10
Papryki: Little Elf, Jalapeno

Re: Bonchi - jak to zrobić

Postprzez wlodizw » 11 sie 2013, o 12:00

Wybrałem annumma bo chinense mają duże liście. Jalapeño, ma duże parcie na rośnięcie, tak jak zauważyłem u mnie a więc nie szkoda mi było jedną ogołocić do zera.
trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid rządzi


Obrazek
Avatar użytkownika
wlodizw

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2311
Images: 114
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 10:10
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 7
Papryki: lubię jeść i lubię jak mnie po nich piecze tu i tam...

Re: Bonchi - jak to zrobić

Postprzez Oui » 13 sie 2013, o 19:37

Wsadź na chwile obecną do ziemi całe korzenie. Są strasznei cieńkie i mało aktrakcyjne. A w ten sposób jest szansa, że "przytyje" im się i będą ładniejsze.
Co do wyboru - Annum to spoko myśl, ale jalapeno ma zbyt duże owoce żeby to fajnie wyglądało. Ja mojej Jolce musze ucinać liście jak się rozkręci, ale w zasadzie już są małe same z siebie jak na Bhuta.
Fotki z przed dokładnie roku :D
Bonchi Bhut Jolokia 01.jpg

Bonchi Bhut Jolokia 02.jpg

Bonchi Bhut Jolokia 03.jpg

Bonchi Bhut Jolokia 04.jpg

Bonchi Bhut Jolokia 05.jpg

Bonchi Bhut Jolokia 06.jpg

Tak to wyglądało rok temu. W tym fajnie wyglądała na początku lata, teraz powoli jest zmęczona sezonem i już nie ma takich szybkich przyrostów, ale dalej ślicznie ozdabia parapet. ; ) Niestety nie mam fot z tego sezonu.

W tym sezonie zerwałem dwa owoce - jeden spory, drugi mały. A teraz rosną mi jeszcze trzy, ale raczej też takie karłowate będą. Jak na trzeci sezon tej rośliny, ciągłe przycinania to i tak jest nieźle. Na koniec seznu będę robić Bonchi z Purple Flashy. Cudowne roślinki, tylko łodyga strasznie cieńka, ale dam rade. ; )
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Oui

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 469
Images: 2
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 09:59
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 1
Highscores: 3
Papryki: Purple Flash


Powrót do Inne uprawy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości