Co i jak - Zioła

Hodujesz pomidory, a może zioła, to jest właściwe miejsce aby się tym podzielić.

Co i jak - Zioła

Postprzez Polishteam » 23 kwi 2012, o 16:53

Zrobiłem wątek, bo być może są osoby, które chciały by sadzić zioła, ale nie wiedzą co i jak. (Ja jestem jedną z nich)

Dlatego na początek kilka pytań.

1. Jaka ziemia dla:
- Bazylia
- Tymianek
- Majeranek
- Rozmaryn
- Kolendra
2. Jak podlewać poszczególne zioła
3. Jakie warunki dla ziół (słońce, temperatura itp.)

Pytam bo posadziłem w tym roku bazylię, majeranek, tymianek i wszystkie praktycznie mi wyszły ale za chwilę popadały :(
Mam sporo nasiona, więc chciałbym jeszcze posadzić, bo nie rajcują mnie "gotowe" zioła z marketu.
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Co i jak - Zioła

Postprzez tomek1491 » 23 kwi 2012, o 16:56

Co do bazylii to ja robie tak. Ziemia ogrodowa wymieszana z torfem kwasnym wysokim, wloknem kokosowym. proporcje 8:1:1
Ja mam na zachodnim parapecie. Wazne, lej wode w podstawke, nie od góry. Jak rosiczki
Avatar użytkownika
tomek1491

ROZGADANY
 
Posty: 218
Images: 17
Dołączył(a): 29 mar 2012, o 22:24
Lokalizacja: Ciechanów
Pochwały: 3
Highscores: 5
Papryki:

Re: Co i jak - Zioła

Postprzez Oui » 23 kwi 2012, o 17:17

Ważne jest kiedy posiejesz. Wiadomo cały rok można uprawiać w domu, ale jednak słońce jest bardzo ważne. Jeśli chcesz sadzić na zewnątrz to większość ziół najlepiej w Maju. Oregano i Cząber są troche bardziej wytrzymałe (można w połowie Kwietnia jeśli jest ciepło - np. w tym roku. Trzeba wziąć pod uwagę, że zanim wyjdzie z ziemi to będzie cieplej, więc w sam raz), ale 15 stopni w dzień to minimum i plusowa temperatura w nocy. Rozmaryn na przykład potrzebuje żyznej i ciepłej ziemi i duuuużo słońca. 18-25 'C. Gdy temperatura zejdzie poniżej 0 to praktycznie masz gwarantowane, że padnie. Kolendra też uwielbia się wygrzewać w słońcu. Możesz sadzić ją praktycznie na każdej glebie z wyjątkiem podmokłych i kwaśnych. Bazylia lubi temeprature ok 20'C. Przy większej zaczynają się skręcać liście. Ogólnie mówiąc musi być ciepło, ale nie za ciepło, leżąc w słoneczku. Nie przelewać - zioła prowansalskie nie rosną w klimacie równikowym tylko w Prowansji. Gdy temperatura jest większa niż 25'C, podlewać wieczorem. Jak będzie się podlewać rano, to w czasie dużego słońca zalegająca woda będzie się gotować i roślinki nam padną. :)
Avatar użytkownika
Oui

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 469
Images: 2
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 09:59
Lokalizacja: Wrocław
Pochwały: 1
Highscores: 3
Papryki: Purple Flash

Re: Co i jak - Zioła

Postprzez Justysia » 23 kwi 2012, o 18:04

Rozmaryn mam już 2.sezon w tym rozdałam mnóstwo szczepek znajomym. Więc tak- ja poszłam na łatwiznę i kupiłam mały rozmarynek w kwiaciarni (4-5zł). Rośnie latem na balkonie, zimą czywiście na parapecie. Nie potrzebuje zbytnio uwagi, wystarczy podlać co jakiś czas (tak jak papryki a najlepiej metodą "na palec" ;) ). Widać go na jednym z moich zdjęć choć ciut niedokładnia. W razie update'u growlogu zamieszcze lepszą fotkę. Co jakiś czas dobrze go przyciąć (szczególnie środek przerzedzić). Faktycznie nie lubi ciężkiem gleby. U mnie rośnie w mieszance torfu z kokosem. Jeśli chodzi o bazylię to rośnie wściekle wg. mnie wszędzie tam gdzie się ją posadzi (gleba taka sama jak ww.) Oregano- dobrze zaopatrzyć się w odmianę o większych liściach niż otych maciupcich (bardziej wydajny). Ogólnie siałam zioła już kilka razy i wg. mnie lepiej wydać te 4zł na mały krzaczek i potem je pielęgnować niż siać od ziarenka. Zajmuje to więcej czasu, żadna to oszczędność a i człowiek się nadenerwuje jak coś nie wyjdzie. Powodzenia:) <salut>

-- 23 kwi 2012, o 19:05 --

i zawsze podlewam do ziemi bo nie mam podstawek i jakoś mu nie szkodzi :)
Avatar użytkownika
Justysia

CHILIHEAD
 
Posty: 844
Images: 1
Dołączył(a): 12 cze 2011, o 13:31
Lokalizacja: Moje miasto ŁDZ
Papryki:

Re: Co i jak - Zioła

Postprzez ziyo98 » 13 lis 2012, o 11:26

Żona co roku sieje masę ziółek( nawet jak coś nam przezimuje czy to pod śniegiem czy w domu), bo strasznie je lubimy. W tym roku zrobiliśmy sobie na zimę największy indorowy ogródek ziołowy.
I tak mamy w skrzynkach: rozmaryn, 2 rodzaje tymianku, majeranek, oregano, pietruszke. Szkoda że nie zdążyłem przed pierwszym śniegiem wykopać bazylki, bo omarzła i pomimo wsadzenia w doniczkę zeszło się jej.
ziolowy_ogrodek.jpg


Co do oregano - @Justysia ma rację, odmiana o większych lisciach jest bardzo wydajna i nie do zabicia.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio edytowano 13 lis 2012, o 11:28 przez ziyo98, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
ziyo98

NOWY
 
Posty: 15
Dołączył(a): 6 paź 2012, o 16:32
Lokalizacja: Sucha Beskidzka
Papryki:

Re: Co i jak - Zioła

Postprzez MPED » 13 lis 2012, o 11:27

To wysiej bazyla na nowo.Ja sialem niadawno i ladnie wystrzelil :) wiec do dziela <thumright>
Avatar użytkownika
MPED

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 498
Images: 186
Dołączył(a): 24 wrz 2012, o 21:18
Lokalizacja: Grudziądz
Pochwały: 4
Papryki:

Re: Co i jak - Zioła

Postprzez Jacki » 22 lis 2012, o 15:37

Ja robiłem z 5 podejść do ziół i zazwyczaj kończy się tak, że wszystko ładnie wykiełkuje, zaczyna rosnąć i trach, wysycha i pada, a podlewam raczej normalnie.
Jak gęsto można w ziemię sadzić nasiona bazylii, oregano, kolendry, rozmarynu, tymianku? Może ja ich za dużo wsadzam w ziemię...
Avatar użytkownika
Jacki

NOWY
 
Posty: 42
Dołączył(a): 27 cze 2011, o 09:05
Papryki:

Re: Co i jak - Zioła

Postprzez Polishteam » 6 gru 2012, o 12:29

Jacki napisał(a):Ja robiłem z 5 podejść do ziół i zazwyczaj kończy się tak, że wszystko ładnie wykiełkuje, zaczyna rosnąć i trach, wysycha i pada, a podlewam raczej normalnie.
Jak gęsto można w ziemię sadzić nasiona bazylii, oregano, kolendry, rozmarynu, tymianku? Może ja ich za dużo wsadzam w ziemię...

Ja też mam problem z ziołami, jedynie co mi rośnie jak popieprzone to oregano i bazylia, pozostałe mi zdychają. próbowałem już wielu rodzajów ziemi, ale i tak nie idzie. Dlatego też dołączam się do prośby co do ziemi, pH itd.

--> Ziyo98
zaje... ten rozmaryn, ja mam wersje małą i wychudzoną :(. Sadziłeś czy kupiłeś krzaka i tak Ci wyrósł ?
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:


Powrót do Inne uprawy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości