Wędzenie papryk w KOMINKU

Wędzenie papryk w KOMINKU

Postprzez sic » 18 paź 2012, o 14:48

W domu niestety kominka jeszcze nie mam, a że wybieram sie w najbliższym czasie odwiedzić staruszków i mam trochę papryk różnych odmian przyszedł mi do głowy taki pomysł. Ktoś próbował? może coś doradzić? boooo na wędzeniu to ja sie znam tak samo dobrze jak na chirurgii okulistycznej więc byłbym wdzięczny za jakieś wskazówki....

Ogólny pomysł?, jakie drewno? , jak długo?

relacje z foto zdam po powrocie :)
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Wędzenie papryk w KOMINKU

Postprzez Psyhe » 18 paź 2012, o 16:01

W kominku ? Bezpośrednio w palenisku kominka ?
Nie wiem co to za kominek jaka jest jego konstrukcja ale gazy które powstają bezpośrednio ze spalanego materiału są zbyt gorące aby w tym wędzić
Chyba że chcesz coś spalić na węgiel
Obrazek
Avatar użytkownika
Psyhe

CHILIHEADMOD
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1809
Images: 99
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:57
Lokalizacja: U królowej na kolanach
Pochwały: 6
Highscores: 3
Papryki:

Re: Wędzenie papryk w KOMINKU

Postprzez sic » 18 paź 2012, o 16:09

ale psyhol mi chodzi o zgaszony kominek :) normalny taki jak sie w domach montuje.... no przecież nie będę tam palił tak żeby była temperatura do topienia amelinium ;).... skoro w woku na kuchence sie da to raczej w kominku spokojnie też można tylko poki co sie zastanawiam jak... plus ten że w domu nie bedzie śmierdzieć jak sie szybkę zamknie!

wstępnie myślałem żeby rozpalić jakieś brykiety grillowe w małej ilości i je zasypywać trocinami żeby przyduszać temperaturę i dymu robić.... no ale mowie na wędzeniu sie nie znam, poprostu mi taki pomysł do głowy wpadł!
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Wędzenie papryk w KOMINKU

Postprzez pikko » 18 paź 2012, o 16:22

moj dziadek wedzi w kominku i wszystko jest git :)
Avatar użytkownika
pikko

ROZGADANY
 
Posty: 268
Images: 2
Dołączył(a): 10 kwi 2012, o 15:03
Lokalizacja: Kraków
Papryki:

Re: Wędzenie papryk w KOMINKU

Postprzez Syndi » 18 paź 2012, o 16:25

wędzi się dymem, nie wyobrażam sobie wędzenia w kominku... zasmrodzisz całe mieszkanie, albo upieczesz papryki. Chyba, że chcesz bardziej je podpiec (podsuszyć) i masz możliwość poukładania papryk co najmniej 1 metr nad paleniskiem
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Re: Wędzenie papryk w KOMINKU

Postprzez sic » 18 paź 2012, o 16:32

pikko napisał(a):moj dziadek wedzi w kominku i wszystko jest git :)

to moze powiedz jak? :)

Syndi napisał(a):wędzi się dymem, nie wyobrażam sobie wędzenia w kominku... zasmrodzisz całe mieszkanie, albo upieczesz papryki. Chyba, że chcesz bardziej je podpiec (podsuszyć) i masz możliwość poukładania papryk co najmniej 1 metr nad paleniskiem


czemu zasmrodze? jak to jest zamknięte palenisko... jeszcze tak skonstruowane że jak podnosisz szybę to prawie w ogóle dym ma pomieszczenie nie leci.( Ja się mogę mylić bo raz nigdy czegoś takiego nie robiłem ani w ogóle nie wędziłem niczego ) wydaje mi się że jak rozpalę brykiety albo narobię żaru np w grilu na zewnątrz i potem to walne do kominka i zasypie dużą ilością trocin i bede regularnie dorzucać to racze upiec nie upiekę tylko bede miał "zimny" dym.
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Wędzenie papryk w KOMINKU

Postprzez Syndi » 18 paź 2012, o 16:38

technika dobra <thumright> jak dym nie będzie uciekał na mieszkanie to możesz trocinami bukowymi albo dębowymi wędzić, ale połóż papryki możliwie wysoko
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Re: Wędzenie papryk w KOMINKU

Postprzez sic » 18 paź 2012, o 16:50

no zobaczymy co z tego wyjdzie, cyklonów mam od cholery więc spróbować mogę, wrzucę foty po weekendzie jeśli będzie warto ;). Nad "konstrukcją" do wędzenia jeszcze pomyśle bo jak by powiesić na przy samym wylocie do komina to będzie z 60-80cm od paleniska. Moje pytanie, jeśli chodzi o wędzenie papryki to lepiej na dębie ( bo mam ) czy szukać jakiejś wiśni/śliwy?
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Wędzenie papryk w KOMINKU

Postprzez karlos » 18 paź 2012, o 17:17

Owocówki będą na pewno lepsze. <thumright>
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Wędzenie papryk w KOMINKU

Postprzez viris » 24 paź 2012, o 11:11

Do wędzenia najlepsza jest śliwa (z tego względu że jest twarda i powoli się pali ale też na aromat przy spalaniu), palenie innym drewnem drzew owocowych nie jest złe (oczywiście w miarę rozsądku - palenie drewnem orzechowym spowoduje że papryki będą gorzkie w smaku). Najważniejsze żeby nie wędzić drewnem z drzew iglastych bo palona żywica jest szkodliwa dla zdrowia a i papryki będą mieć nieciekawy zapach i smak. Brykietu do grilla również odradzam bo papryki będą "pachnieć" bardziej grillem niż wędzonym dymem. No i właśnie wędzi się samym dymem - po rozpaleniu przygaś trochę żeby powstał dym (ale nie gaś do końca ognia). Nie wiem jaka jest konstrukcja tego kominka ale postaraj się rozłożyć papryki nie nad ogniem a trochę wyżej lub z boku. Najlepiej gdyby rozpalone drewno było po jednej stronie a papryki po drugiej trochę wyżej ( tak żeby leciał na nie dym). Szczerze mówiąc nigdy nie wędziłem w kominku tylko w wędzaku z odpowiednią konstrukcją ale tak też może się udać :P
"Veni, vidi, vici"
Avatar użytkownika
viris

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 88
Images: 22
Dołączył(a): 16 paź 2012, o 18:30
Lokalizacja: Małopolska
Papryki:

Następna strona

Powrót do Porady

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości