Wciornastki czy jakiś inny niemiły gość?

Leczenie, zapobieganie

Wciornastki czy jakiś inny niemiły gość?

Postprzez Iname » 12 sie 2018, o 16:34

Witam serdecznie,

Z początkiem tego roku rozpocząłem swoją przygodę z papryczkami (na początek wydłubane nasionka z ze sklepowych papryk – Lidlowej „Pepperoni” [chociaż jak już zdążyłem u Was doczytać – „Pepperoni to może być pizza albo kiełbasa” + w jednym z postów ktoś napisał, że to po prostu jakaś Cayenne’owata]) + Kauflandowej Habanero i regularnie zaglądam do Was żeby poszerzać wiedzę – nadeszła jednak pora żeby zapytać bardziej doświadczonych ode mnie czy dobrze zidentyfikowałem badziewie, które zawitało na jeden krzaczek...

Do rzeczy:
Na początku tygodnia zauważyłem, iż jednej z papryk zaczynają żółknąć liście. Nie mając specjalnie czasu na głębszą analizę zabrałem się do diagnozowania pacjenta dzisiaj i odkryłem, że chyba niestety nie tylko o niedobór składników odżywczych się rozchodzi...
Liście od spodu wyglądają tak:
Liść1.jpg

Liść4.jpg


Na łodydze pojawiło się coś a’la czarne grudki:
Łodyga1.jpg

Łodyga2.jpg


Test z podstawieniem kartki papieru pod liście ujawnił takiego oto jegomościa (przepraszam za jakość zdjęć, ale badziewiak ani myślał siedzieć w jednym miejscu tylko dosyć energicznie się przemieszczał):
Robak1.jpg

Robak2.jpg



Po przejrzeniu postów na forum / zdjęć w internecie wygląda mi to na wciorniastka – czy ktoś bardziej doświadczony mógły potwierdzić / zaprzeczyć? Roślinka ma już 5 (póki co) zielonych jeszcze owoców i chciałbym mimo wszystko je zachować jeśli będzie taka możliwość (jako początkującemu sprawia mi radość każda jedna papryczka ;))

Z góry piękne dzięki za pomoc!
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Iname

NOWY
 
Posty: 34
Images: 240
Dołączył(a): 12 sie 2018, o 15:49
Papryki: Cheiro Roxa / Goronong / Habanero Ivory / Fatalii White

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Wciornastki czy jakiś inny niemiły gość?

Postprzez solymr » 12 sie 2018, o 21:36

tak, niestety wygląda to na wciornastka
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Wciornastki czy jakiś inny niemiły gość?

Postprzez Iname » 12 sie 2018, o 21:57

Dziękuję za odzew - wziąłem pod lupę kolejny listek i tutaj z kolei widzę jakiegoś robala z czarnym tułowiem i czymś a'la pajęcze nóżki (w kółku):

RobakCzarny.jpg


Czyżby przędziorek na dokładkę? :(

Jeśli tak to chciałbym od razu zapytać czy w tej sytuacji zerwać te kilka zielonych papryk i dać im się wybarwić czy jeszcze je zostawić i na przykład poucinać zainfekowane liście (choć z drugiej strony nie mam żadnej pewności, że zaraz nie pojawi się ta zaraza na innych liściach...).

Póki co odizolowałem dwa zainfekowane krzaki, jutro walczę dalej.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Iname

NOWY
 
Posty: 34
Images: 240
Dołączył(a): 12 sie 2018, o 15:49
Papryki: Cheiro Roxa / Goronong / Habanero Ivory / Fatalii White


Powrót do Szkodniki roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości