Wciornastki?

Leczenie, zapobieganie

Wciornastki?

Postprzez Somnus » 4 kwi 2015, o 15:56

Zacząłem temat w moim growlogu, ale widzę że to coś poważniejszego, więc przenoszę go tu i trochę go rozwinę :)

Somnus napisał(a):Czyżby moim parapetem zaczęły się interesować Wciornastki? Mam nadzieję że panikuję, ale byłbym wdzięczny za przyglądnięcie się temu przez kogoś bardziej doświadczonego.

Obrazek
Obrazek


Po dokładniejszych oględzinach stwierdzam że już chwilę temu musiało się to zacząć, na niektórych roślinach jest po kilka-kilkanaście takich liści:
Obrazek

Po przetarciu tych (larw?) na liściu zostają dziurki:
Obrazek

Właśnie zabieram się za oprysk środkiem Karate Zeon, mam nadzieję że pomoże.
Avatar użytkownika
Somnus

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 74
Images: 72
Dołączył(a): 23 lip 2014, o 16:06
Lokalizacja: Rzeszów
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Wciornastki?

Postprzez ch4 » 8 kwi 2015, o 19:50

Witaj,
3-cie zdjęcie wygląda mi na edemę - za dużo wody.
Wciornastki mogą powodować podobne objawy jak 2 pierwsze (dość niewyraźne) zdjęcia.
Pewny będziesz, jak przyuważysz biegającego osobnika - zwykle siedzą one pojedynczo na spodniej stronie liści, które mają widoczne już plamy od żerowania.
Oprócz charakterystycznego wyjadania miąszu z liści pozostawiającego biało-srebrzyste nieregularne plamy lubują się one także w młodych dopiero co rozwijających się listkach powodując ich bardzo silne deformacje.

Zrób tak: weź roślinki pod światło i bardzo dokładnie obejrzyj je z bliska patrząc od spodu liści.
Jeśli zobaczysz biegające malutkie "chude" przecinki (dorosłe są brązowe, czarne lub szare do ok. 1mm długości, młode budową są podobne, ale mniejsze i przezroczyste lub lekko żółtawe), to mogą być to wciornastki.
Drugi sposób polega na tym, żeby wziąć czstą białą kartkę A4, podstawić pod liście i silnie nimi potrząsnąć, a następnie przy dobrym świetle popatrzeć, czy to co spadnie się rusza i jak wygląda.
Najszybszy mój "patent" polega na wyłapywaniu ich przezroczystą taśmą klejącą, która dotaktowo da Ci możliwość przyjrzenia się im dokładniej przez lupę lub mikroskop.

Jeśli faktycznie okaże się, że są to wciornastki, to bardzo Ci współczuję, bo ja próbuję to cholerstwo zwalczyć od pół roku i łatwo nie jest.
Niestety ani Karate Zeon, ani Mospilan, ani Decis sprawy nie rozwiązał.
Mszyce przy tym to pikuś.

Jak nowe jasne plamy na innych liściach nie będą się pojawiać, a przede wszystkim jak nic małego biegającego nie znajdziesz, to możesz być spokojny.
A edemą się nie przejmuj i nieco delikatniej podlewaj, a będzie OK.

Powodzenia <salut>
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Wciornastki?

Postprzez Somnus » 12 kwi 2015, o 16:56

Chyba już nie ma co mieć nadziei że to nie Wciornastki... wszędzie małe przecinki :)
Mimo oprysku karate jak widać rozmnażają się w najlepsze Doliczyłem się 9 na jednym tylko liściu. Ale z tego co wyczytałem to karate działa kontaktowo, więc wystarczy że się gdzieś dobrze ukrywają. Kupię jutro coś działającego systemicznie, to zdechnie wszystko co spróbuje użreć moje krzaki :)

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Somnus

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 74
Images: 72
Dołączył(a): 23 lip 2014, o 16:06
Lokalizacja: Rzeszów
Papryki:


Powrót do Szkodniki roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości