Ziemiórki

Leczenie, zapobieganie

Ziemiórki

Postprzez Polishteam » 6 maja 2011, o 10:35

Ziemiórki Larwy ziemiórek, zwanych również czarnymi muszkami, uszkadzają korzenie, co z kolei powoduje zakażenie roślin przez grzyby. Larwa to mała (do 7 mm) glizdka, o walcowatym kształcie, biaława, z widocznym czarnym przewodem pokarmowym i czarną główką. Osobniki dorosłe to czarne muszki długości 2-3 mm o jednej parze skrzydeł. Są bardzo ruchliwe. Często mylone z muszką owocówką i przez to ignorowane.

SzkodliwośćWokół roślin i w pomieszczeniu pojawiają się małe, czarne i ruchliwe muszki. Dokładna obserwacja podłoża powoduje wykrycie niewielkich białawych (do 7 mm) larw. Szczególnie na młodych roślinach możemy zaobserwować objawy żółknięcia i wysychania. Powodem są larwy ziemiórek, Larwy te generalnie rozkładają szczątki organiczne, a także zjadają glony i grzyby, co przynosi roślinom pożytek. Jeśli jednak rozmnożą się za nadto, wówczas zaczynają podgryzać tworzące się młode korzenie roślin. Czasami mogą nawet drążyć kanały w tkance młodych pędów. W efekcie rośliny najczęściej doznają infekcji grzybowych (np.: Verticillium czy Pythium), co sprawia, że korzenie podgniwają, a rośliny obumierają. Larwy ziemiórek uszkadzają również kiełkujące siewki i nasiona.

Zwalczanie Najlepiej odrazu zastosować środki chemiczne, gdyż trzeba pozbyć się larw. Najlepiej używać : Nomolt 150sc, Methomex oraz Actellic 50EC (nie stosować w domu). Można także do wyłapania latających muszek stosować tablice żółte i niebieskie.

Źródło: Wiki, Forum przyjaciół Bonsai forum, Poradnik ogrodniczystrona
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Ziemiórki

Postprzez eskafal » 8 maja 2011, o 19:14

Ja miałem ich dość dużo, nie chciałem używać chemii więc kupiłem droserę. Wyłapała wszystkie w ciągu paru dni :) Szczerze polecam ten sposób walki z tymi szkodnikami :)
Avatar użytkownika
eskafal

ROZGADANY
 
Posty: 201
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 19:11
Lokalizacja: Starachowice
Papryki:

Re: Ziemiórki

Postprzez scroller » 10 maja 2011, o 14:30

ja osobiście również stosuje straż przyboczna w postaci kilku muchówek.Najgorsze jest to że po tym jak kupiłem i rozpakowałem nowo zakupiona ziemię pojawiła się chmara tego robactwa ....ogólnie lubię owady ale bez przesady :) fajnie by było zrobić samemu środek w formie rozpylacza na bazie naturalnych pestycydów , przykładowo kofeina która działa paraliżująco na owady
Avatar użytkownika
scroller

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 52
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 03:56
Lokalizacja: ŚWINOUJŚCIE
Papryki:

Re: Ziemiórki

Postprzez locoloco360 » 7 cze 2011, o 17:26

to prawda ze ta drosera wydziela nieprzyjemny zapach? i czy ona zjada juz te larwy czy dopiero muszki?
Avatar użytkownika
locoloco360

NOWY
 
Posty: 13
Dołączył(a): 7 cze 2011, o 14:19
Papryki:

Re: Ziemiórki

Postprzez Polishteam » 7 cze 2011, o 19:36

locoloco360 napisał(a):to prawda ze ta drosera wydziela nieprzyjemny zapach? i czy ona zjada juz te larwy czy dopiero muszki?


Jak to wszystkie mięsożerne wydzielają "jakiś tam zapach", gdyż rozkładają te małe zwierzątka na czynniki, lecz czy aż tak jest wyczuwalny, aby przeszkadzał to nie wiem.
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Ziemiórki

Postprzez Terroarysta » 7 cze 2011, o 19:58

Rosiczka prawie nie śmierdzi, można trzymać w domu.
Avatar użytkownika
Terroarysta

NOWY
 
Posty: 18
Dołączył(a): 5 cze 2011, o 20:25
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Gliwice
Papryki:

Re: Ziemiórki

Postprzez riv » 7 cze 2011, o 20:33

Żadne, ale to żadne mięsożerne nie wydzielają zapachu. Jeśli ktoś ma torf złej jakości i z racji ciągłego utrzymywania wysokiej wilgotności coś zacznie się w nim psuć, to może trochę zalatywać (zdarzyło mi się że z doniczki waliło zgniłym jajkiem). No i może jak kapturnica/dzbanecznik ma w kielichu/dzbanie za dużo owadów w stosunku do wydzielanych enzymów.
私は床が上手です.
Avatar użytkownika
riv

NOWY
 
Posty: 42
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Papryki:

Re: Ziemiórki

Postprzez emczer » 26 sty 2012, o 12:06

Dobry Panowie.
Stwierdzam, że to cholerstwo chyba jednak mam w ziemi. I w powietrzu też.
O ile z tym drugim da radę coś zrobić, bardzo się garną na zwykły lep na muchy, to co można zrobić z tym cholerstwem w ziemi? W warunkach domowych.
Proszę o poradę.
Avatar użytkownika
emczer

ROZGADANY
 
Posty: 237
Dołączył(a): 30 paź 2011, o 20:05
Lokalizacja: Kostrzyn/Wrocław
Highscores: 3
Papryki:

Re: Ziemiórki

Postprzez dziobd2 » 26 sty 2012, o 12:08

spróbuj czosnek pokroić w plasterki i połóż na ziemi. to z domowych sposobów na szybko.

a wi między czasie podjedz do ogrodniczego i kup coś ze środków ochrony roślin, na te upierdliwe stworki jest sporo preparatów.
Obrazek
Avatar użytkownika
dziobd2

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 121
Dołączył(a): 14 sty 2012, o 15:28
Papryki:

Re: Ziemiórki

Postprzez emczer » 26 sty 2012, o 12:18

Ale do stosowania w warunkach domowych? ;)
Żeby mnie i współlokatora nie potruło ;)
Avatar użytkownika
emczer

ROZGADANY
 
Posty: 237
Dołączył(a): 30 paź 2011, o 20:05
Lokalizacja: Kostrzyn/Wrocław
Highscores: 3
Papryki:

Następna strona

Powrót do Szkodniki roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron