Drutowce

Leczenie, zapobieganie

Drutowce

Postprzez Polishteam » 6 maja 2011, o 08:04

Drutowce
Larwy (o twardym ciele) chrząszczy z rodziny sprężykowatych (Elateridae). Mają do 25 mm długości, 3 pary odnóży i, w zależności od gatunku, są koloru żółtego z różnymi odcieniami lub brązowe.

Rozwój drutowców odbywa się w glebie i trwa, w zależności od gatunku, 4 do 5 lat. Najbardziej szkodliwe są drutowce w 3 lub 4 roku rozwoju. Są to wówczas larwy długości 15–20 mm. Największy wpływ na larwy przebywające w glebie ma jej wilgotność. Tkanki okrywające ciało są łatwo przepuszczalne dla wody, toteż w przypadku suszy szybko tracą wodę.

Szkody Szczególnie są groźne dla młodych i wschodzących roślin. Atakują korzenie, wgryzając się w nie i powodując obumieranie rośliny.

Zapobieganie
• Nie uprawiać roślin w pobliżu lasów, krzewów, zadrzewień oraz po trawach i wieloletnich motylkowatych,
• W płodozmianie wysiewać rośliny nie atakowane przez drutowce - fasola, gorczyca, groch, len, rzepak,
• Wykonywać głębokie orki i często spulchniać glebę, aby ograniczyć występowanie szkodników glebowych,
• Nie zaniedbywać pól pod względem rolniczym.

Zwalczanie
Zgodnie z "Zaleceniami ochrony roślin" - IOR Poznań 2002/2003 insektycydy zwalczające wymienione szkodniki glebowe można podzielić na pięć grup:
• zaprawy nasienne (Gaucho, Cruiser, Montur, Diafuran, Furadan), które należy stosować tuż przed siewem,
• koncentraty do sporządzania emulsji wodnej (EC) – stosowane na 3 dni przed siewem w formie oprysku na całą powierzchnię pola lub pasowo (Durban, Pyrinex),
• granulaty (GR) – stosowane przed siewem lub sadzeniem na całą powierzchnię pola lub rzędowo w czasie siewu lub sadzenia (Basudin, Diazinon),
• rozpuszczalny koncentrat (SL) przeznaczony do oprysku w fazie 1-2 liści właściwych buraka cukrowego lub pastewnego (Vydate),
• koncentraty w postaci stężonej zawiesiny (S.C.), koncentraty (EC) lub granulaty (WG) do sporządzania zawiesiny wodnej stosowane do oprysków przeciwko rolnicom w wczesnych fazach rozwojowych (większa skuteczność zabiegów wykonywanych w nocy) – Alfamor, Alfazot, Alphaguard, Afphatop, Ammo, basudin, Decis, Decistab, Diazinon, Diazol, fastach, Karate, Patriot, Ripcord, Sherpa.
Szczegółowe dane dotyczące sposobu stosowania, dawek oraz roślin, pod które można użyć wymienionych preparatów, znajdują się na etykietach lub w zaleceniach IOR.

Źródło: Artykuł opublikowano w Lubuskim Informatorze Rolniczym nr 3/2004
Wiesław Nowakowski
ODR Kalsk
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1177
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Powrót do Szkodniki roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość