Rolnice

Leczenie, zapobieganie

Rolnice

Postprzez mosashi » 30 cze 2013, o 14:42

Witam Wszystkich:) Jestem nowym, początkującym hodowcą, więc proszę o wyrozumiałość i pomoc. Czy ktoś z Was miał styczność z takim szkodnikiem jak rolnice? Pozwoliłem sobie założyć taki temat, gdyż podobnego nie znalazłem. W mojej uprawie pojawiło się to coś i wykosiło mi już 3 krzaczki - wykosiło nawet dosłownie, gdyż ta larwa odcina główną łodyżkę zaraz przy ziemi. Dodam, że moje papryki (cayenne i cyklon) rosną w gruncie, wcześniej mechanicznie zabezpieczonym (przeoranie). Atak wyglądał tak, że larwa żyje sobie gdzieś pod ziemią (zazwyczaj w okolicach systemu korzennego "ofiary"), wyłazi raz na jakiś czas, odcina główną łodyżkę i znowu "bunkruje się" pod ziemią (wyczytałem że resztę ściętej rośliny lubi sobie wciągnąć do nory). Szukając informacji o tym, jak można pozbyć się tych nieproszonych gości - nie znalazłem nic konkretnego. Może ktoś miał już do czynienia z tym szkodnikiem? Podsyłam link, jak wygląda robal: http://www.bayercropscience.pl/uimages/dom_ogrod/rosliny_uzytkowe/warzywa/korzeniowe/rolnica.jpg
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
mosashi

ŚWIEŻAK
 
Posty: 9
Dołączył(a): 26 cze 2013, o 20:23
Lokalizacja: NDM
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Rolnice

Postprzez Polishteam » 1 lip 2013, o 12:44

Witam. Zjadały mi pomidory na działce. Zazwyczaj atakowały wieczorem, a rano już było po roślinie :(
Można stosować pułapki wabiące najprościej jakiegoś ziemniaka (lub inną roślinę, owoc, warzywo co je przyciągnie) z dodatkiem preparatu trującego zakopać kilka cm pod ziemią gdzieś w pobliżu i czekać aż dziady przyjdą go zjeść (czytałem na stronie ho haslo że mieszaninę też robi się z cukru, otrąb, np. Biobit 3,2+ woda) i układa wzdłuż roślin. Oczywiście stosuje się to do małych upraw. Również można lekko odkrywać korzeń rośliny i starć się wyłapać larwy (chociaż jest to upierdliwe).
Po zbiorach to jakiś środek w postaci granulatu np. Basudin 10 GR, należy go wymieszać z ziemią na głębokości około 5cm. Podobno temperatura gleby nie może być niższa niż 15stopni. Nie wiem jak to jest dokładnie bo nie stosowałem tego (zbyt mały obszar uprawy)
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Rolnice

Postprzez mosashi » 2 lip 2013, o 21:07

Bardzo dziękuję za odpowiedź, radę wezmę sobie do serca jak dziady powrócą:) Póki co zauważyłem, że chwilowo się wyniosły (mam nadzieję że nie "chwilowo") - niezbyt trawią doglebowe wspomaganie roslinek roztworem z Azofoski - wyłażą niemrawo na powierzchnie i bez problemu można je zneutralizować. Do tego profilaktycznie sprawdzam korzenie, na razie spokój:)
Avatar użytkownika
mosashi

ŚWIEŻAK
 
Posty: 9
Dołączył(a): 26 cze 2013, o 20:23
Lokalizacja: NDM
Papryki:

Re: Rolnice

Postprzez Psyhe » 2 lip 2013, o 21:10

Czytałem o nich trochę i tak jak PT wspomniał one prowadzą nocny tryb życia i wtedy też należy z nimi walczyć
To ponoć w zwalczaniu tych potworów bardzo istotne
Obrazek
Avatar użytkownika
Psyhe

CHILIHEADMOD
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1809
Images: 99
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:57
Lokalizacja: U królowej na kolanach
Pochwały: 6
Highscores: 3
Papryki:

Re: Rolnice

Postprzez czlapik » 3 lip 2013, o 09:08

u mnie też te padaki się pojawiły i nawiązałem walkę
Avatar użytkownika
czlapik

ROZGADANY
 
Posty: 292
Images: 127
Dołączył(a): 9 wrz 2012, o 15:18
Lokalizacja: Szczecin
Papryki:

Re: Rolnice

Postprzez mosashi » 6 lip 2013, o 11:26

Czym? Nocą je wyłapujesz czy jak z nimi walczysz?
Avatar użytkownika
mosashi

ŚWIEŻAK
 
Posty: 9
Dołączył(a): 26 cze 2013, o 20:23
Lokalizacja: NDM
Papryki:

Re: Rolnice

Postprzez Polishteam » 6 lip 2013, o 18:57

Lekko odkopujesz roślinę i je wyłapujesz lub dajesz pułapkę i tam wykopujesz i je zwalczasz ;)
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Rolnice

Postprzez mundek » 15 lip 2014, o 07:24

Czy to jest działalność rolnicy?
Roślina była przycięta przy samej ziemi (rozkopałem lekko, żeby zobaczyć, czy czegoś tam nie ma)
7027
Avatar użytkownika
mundek

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 159
Images: 297
Dołączył(a): 20 cze 2012, o 17:20
Lokalizacja: Gdańsk
Papryki: Annuum, Baccatum, Chinense, Frutescens, Pubescens

Re: Rolnice

Postprzez Polishteam » 15 lip 2014, o 11:24

Jest duża szansa , że tak, spróbuj wieczorem odkopać kilka innych krzaków rosnących dookoła tej , być może znajdziesz jakiegoś pędraka.
Bo nie przegniła Ci raczej łodyga i się złamała ?
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Rolnice

Postprzez mundek » 15 lip 2014, o 12:00

Nie, na pewno nie była przegnita.
Aktualnie jestem ~100km od działki, ale przy najbliższej okazji sprawdzę...
Avatar użytkownika
mundek

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 159
Images: 297
Dołączył(a): 20 cze 2012, o 17:20
Lokalizacja: Gdańsk
Papryki: Annuum, Baccatum, Chinense, Frutescens, Pubescens


Powrót do Szkodniki roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości