Identyfikacja papryki

Nie wiesz co to za odmiana? Zapytaj.

Identyfikacja papryki

Postprzez Peter » 1 sie 2015, o 22:07

Witam wszystkich miłośników ostrości.
W tym roku po raz pierwszy postanowiłem w temacie papryk wyhodować coś więcej niż różnokolorowe słodkie i "zwykłe chili" (cayenki z opakowania "papryka ostra" i z nasion papryk sklepowych). Zakupiłem kilkanaście wybranych odmian od trzech sprzedawców na allegro. Przeważnie w opakowaniu było co najmniej 10 nasion, jednak ze względu na ograniczone miejsce a jednocześnie nie chcąc wyrzucać sadzonek, wysiewałem po 2-3 nasiona każdej odmiany. Większość papryk rośnie sobie w gruncie. Na ile mogę ocenić, przeważnie krzaczki odpowiadają spodziewanej odmianie, jednak w 2 przypadkach mam zagadkę. Pierwsza z nich wygląda jak na zdjęciach (widzę, że już część forumowiczów je oglądała :D ):

9849
9848
O ile nic nie pomieszałem, papryka o którą pytam wyrosła z nasion jamaican hot od tomaszek. Od razu dodam, że drugi egzemplarz rośnie w doniczce na parapecie, dopiero niedawno zaczął wiązać owoce (pomimo, że kwitnie już ponad miesiąć, dotychczas zrzucał wszystkie zawiązki), których wygląd dużo bardziej odpowiada oczekiwaniom. Jak widać na zdjęciach, papryka wiąże owoce jasnozielone, które przebarwiają się na kolor jaskrawoczerwony. Ostrość dojrzałej papryki jest powyżej większości cayenek, które miałem wcześniej, na poziomie zbliżonym do satans kissa. Ścianki bardzo cienkie, nasion niewiele i tylko w górnej częsci owocu (chociaż to nie jest do końca pewne, ponieważ na razie zostały zerwane i skonsumowane ;) dwie dojrzałe papryki, których wielkość nie przekraczała 60% pozostałych na krzaku). Kwiat pochylony w dól, wielkością zbliżony do kwiatów lemon dropa, lecz płatki całe białe.
Przypuszczam, że może to być jakaś aji, tylko czy one nie powinny mieć plamek na płatkach kwiatów, podobnie jak lemon drop? A może to zupełnie co innego?

Dla ścisłości chciałbym dodać, że pisząc tomaszek miałem na myśli użytkownika tego forum, nie nick allegro.
Ostatnio edytowano 2 wrz 2015, o 21:43 przez Peter, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Peter

ŚWIEŻAK
 
Posty: 3
Images: 5
Dołączył(a): 26 lip 2015, o 09:57
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Identyfikacja papryki

Postprzez Peter » 1 wrz 2015, o 22:09

Jak na razie brak odpowiedzi, dołączam więc jeszcze kilka zdjęć.
Kwiat:
10081

Dojrzewające i dojrzałe strąki:
10082

Zebrane - porównanie z lemon dropem, scotch bonnetem orange i piri piri:
10083
Avatar użytkownika
Peter

ŚWIEŻAK
 
Posty: 3
Images: 5
Dołączył(a): 26 lip 2015, o 09:57
Papryki:

Re: Identyfikacja papryki

Postprzez mih000 » 2 wrz 2015, o 09:21

Mi to wygląda na hungarian wax
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Identyfikacja papryki

Postprzez ishi » 2 wrz 2015, o 09:47

Po lewej habanero orange na dole Lemon Drop
Avatar użytkownika
ishi

ROZGADANY
 
Posty: 299
Images: 0
Dołączył(a): 5 mar 2014, o 14:43
Lokalizacja: Piaseczno/Szczecin
Pochwały: 11
Papryki:

Re: Identyfikacja papryki

Postprzez Peter » 2 wrz 2015, o 20:59

mih000: Wiem, że jest żółta, czy występuje również odmiana czerwona?
ishi: ...a na górze piri piri, jednak chodzi o paprykę po prawej, nad fotką wypisałem odmiany "porównawcze". Przy okazji - po lewej jest (miał być?) scotch bonnet orange. Habanero orange mam także, lecz owoce są bardziej pomarańczowe i zdecydowanie wydłużone a nie spłaszczone. W zasadzie mogę napisać, że wyglądają niemal identycznie jak na fotce w encyklopedii http://www.chilihead.pl/viewtopic.php?f=58&t=323
Avatar użytkownika
Peter

ŚWIEŻAK
 
Posty: 3
Images: 5
Dołączył(a): 26 lip 2015, o 09:57
Papryki:

Re: Identyfikacja papryki

Postprzez xlukaszox » 2 wrz 2015, o 21:06

Jeżeli masz sporo wybarwionych Lemon Dropów to polecam zrobic z nich sos według użytkownika Syndi przepis znajduje się oczywiście na forum ;) <thumright>
Avatar użytkownika
xlukaszox

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1217
Images: 280
Dołączył(a): 19 cze 2011, o 16:01
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Pochwały: 12
Papryki: http://www.hot-chili.com

Re: Identyfikacja papryki

Postprzez mih000 » 3 wrz 2015, o 11:52

Peter napisał(a):mih000: Wiem, że jest żółta, czy występuje również odmiana czerwona?


Tzn ja smakoszem tej papryki nie jestem, ale widziałem na wielu zdjęciach że ludzie mieli czerwone też. Chyba, że to taki pierwszy etap przed przebarwieniem na żółto.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Identyfikacja papryki

Postprzez mdab » 3 wrz 2015, o 16:18

Ja mam w tym sezonie kilka krzaków Hungarian hot wax i ona pod koniec dojrzewania wybarwia się na kolor pomarańczowy do jasno czerwonego więc tez obstawiam, że jest to Hungarian hot wax.
Avatar użytkownika
mdab

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 131
Images: 120
Dołączył(a): 22 lis 2014, o 16:44
Lokalizacja: Podkarpacie (pow. jasielski)
Pochwały: 2
Papryki: Słodkie, ostre, w sumie około 25-30 gatunków...

Re: Identyfikacja papryki

Postprzez Syndi » 5 wrz 2015, o 13:26

Peter napisał(a):Przy okazji - po lewej jest (miał być?) scotch bonnet orange

spox, i jest!.
Habanero orange ma kolor "orange" - jak pomarańcza (zresztą zobacz w encyklopedii)
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Re: Identyfikacja papryki

Postprzez Drozdek » 13 wrz 2015, o 20:27

mih000 napisał(a):Mi to wygląda na hungarian wax


mdab napisał(a):Ja mam w tym sezonie kilka krzaków Hungarian hot wax i ona pod koniec dojrzewania wybarwia się na kolor pomarańczowy do jasno czerwonego więc tez obstawiam, że jest to Hungarian hot wax.



Ja również mam trzy krzaki Hungarian Hot Wax i tu mi ona nie pasuje. Owszem pod koniec papryka przechodzi poprzez pomarańcz w czerwień, ale wcześniej jest żółta - nie zielona. No i ścianki w Hot Wax-ie są grube.
Avatar użytkownika
Drozdek

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 118
Images: 4
Dołączył(a): 25 lut 2015, o 19:40
Lokalizacja: pomorze
Pochwały: 4
Papryki: ostre

Następna strona

Powrót do Jaka to papryka ?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości