Wędzarka tanim kosztem

Re: Wędzarka tanim kosztem

Postprzez Mr. Ed » 12 lip 2014, o 18:03

Psyhe napisał(a):
4ndrew napisał(a):znaczy sie z warzyw i jagódek ? :D


A sypłem czosnku niedźwiedziego garść :)


Małych dzwoneczków i gazu pieprzowego 8-)
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Wędzarka tanim kosztem

Postprzez xlukaszox » 1 lis 2014, o 18:21

Moje Chipotle z Jalapeno wyszło znakomicie ten aromat smak miodzio wędzone <thumright>
Obrazek
Avatar użytkownika
xlukaszox

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1217
Images: 280
Dołączył(a): 19 cze 2011, o 16:01
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Pochwały: 12
Papryki: http://www.hot-chili.com

Re: Wędzarka tanim kosztem

Postprzez czlapik » 10 lis 2014, o 14:36

podsuszałeś w suszarce czy w piekarniku? znam ten smaczek ;D
Avatar użytkownika
czlapik

ROZGADANY
 
Posty: 292
Images: 127
Dołączył(a): 9 wrz 2012, o 15:18
Lokalizacja: Szczecin
Papryki:

Re: Wędzarka tanim kosztem

Postprzez GregKrak » 7 kwi 2015, o 18:37

To je też się pochwalę co zrobiłem na święta:

1. biała kiełbasa w jelitach wieprzowych 28/30 oraz baranich 24+ ( z przeznaczeniem na grilla )- zrobiłem ją 21 marca 2015:

Jelita najpierw starannie przepłukałem od wewnątrz, opłukałem z soli i 12 godzin moczyłem w letniej wodzie:

8974

Do nadziewania "farszu" do jelit używam nadziewarki Hendi 7 litrów z dorobionym na zamówienie napędem elektrycznym. Silnik 12V, obroty góra i dół, regulowana prędkość, sterowanie pedałem nożnym - mam dwie ręce wolne :)


8976

Kiełbasa podczas osadzania w jelitach:


8975

2. wędzonki: szynka, polędwica, boczek oraz żeberka ( uwielbiam żeberka w żurku ) - wędzenie 3 kwietnia 2015:

moje wędzonki

8971

żeberka

8972

boczek

8973

Autor postu otrzymał pochwałę
Obrazek
Avatar użytkownika
GregKrak

SPONSOR
UŻYTKOWNIK
 
Posty: 182
Images: 33
Dołączył(a): 25 mar 2015, o 19:49
Pochwały: 7
Papryki:

Re: Wędzarka tanim kosztem

Postprzez Psyhe » 7 kwi 2015, o 18:41

Jakim dymem wędzisz, ile godzin ?
Skąd bierzesz jelita ?
Obrazek
Avatar użytkownika
Psyhe

CHILIHEADMOD
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1809
Images: 99
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:57
Lokalizacja: U królowej na kolanach
Pochwały: 6
Highscores: 3
Papryki:

Re: Wędzarka tanim kosztem

Postprzez GregKrak » 7 kwi 2015, o 18:55

Wędzę dymem 50 -60 stopni, jelita kupuję u znajomego: http://www.wyroby-domowe.pl/ - w razie składania zamówień możecie powołać się u Mirka, na mnie "świadziu".

Skopiowałem ze swojej strony podstawowe informacje na temat wędzonek:


PEKLOWANIE NA MOKRO - polędwice, boczki, schaby, karczki, żeberka, itd.


1. kupionego mięsa nie płukamy w wodzie gdyż świeże mięso posiada na swej powierzchni naturalne "zabezpieczenie antybakteryjne", którego nie należy się pozbywać z mięsa poprzez jego mycie. Przemywanie wodą mięsa może negatywnie wpłynąć na rozwój bakterii a co za tym idzie zaszkodzi nam a nie pomoże.

2. zagotować odpowiednią ilość wody do solanki i ją ostudzić, po wstępnym studzeniu można wodę włożyć do lodówki aby była bardzo zimna.

3. w małej ilości wody ( około 0,25 litra ) zagotować przyprawy według własnego uznania - ja stosuję: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, kminek, całe ząbki czosnku. Taki wywar parzymy pod przykryciem na bardzo małym ogniu przez około 20 minut a następnie przelewamy go przez sitko. Przyprawy wyrzucamy a wywar studzimy.

4. przygotowujemy zalewą peklującą na jeden z poniższych sposobów:

a. Tabela peklująca

Na podstawie wielu porad, kilku różnych tabel peklowania jakie widziałem i własnych wyliczeń powstała poniższa tabela peklowania:

- Mięso do peklowania należy nastrzyknąć zalewą peklującą w ilości około 50 – 60 ml na 1 kg mięsa

- Mięso zalane zalewą peklującą trzymamy przez odpowiedni czas ( zależnie ile dni mamy zamiar peklować ) w lodówce w temperaturze do 7 stopni Celsjusza

- Peklosól możemy zastąpić mieszanką: 50 % soli kamiennej nie jodowanej "warzonki" i 50% peklosoli

Tabela peklująca - 0,5 litra wody na 1 kg mięsa - mojego autorstwa:

Niestety nie mogę dodać tabeli do postu ani pliku w formacie pdf, więc przesyłam link:
http://www.grzegorzswiadek.pl/wedzenie-SZYNKA-boczek-karczek-poledwica-jak-peklowac-namokro-oraz-jak-wedzic-cieplym-dymem

b. Przepis na zalewę peklującą według Roberta "ROGERA" - to dotyczy peklowania 6 dniowego

Na 1 litr wody dajemy 100 gramów mieszanki - w proporcjach PEKLOSOLI 50% i SOLI 50%

Na 1 kg mięsa - 0,5 litra powyższej zalewy peklującej

Na 2 kg mięsa - 1 litr powyższej zalewy peklującej

Zrobić nastrzyk około 50 – 60 mililitrów na 1 kg mięsa

5. po dokonaniu wyboru zalewy peklującej, odważamy odpowiednią ilość peklosoli ( lub mieszanki peklosoli z solą ) i dokładnie rozpuszczamy w określonej ilości zimnej wody ( punkt 3 ).Następnie do zalewy wlewamy zimny wywar z przypraw ( punkt 4 ) i mieszamy.

6. z zalewy peklującej odciągamy strzykawką odpowiednią jej ilość i nastrzykujemy każdy kawałem mięsa który następnie w niej umieszczamy.

Po włożeniu wszystkich kawałków mięsa do pojemnika ( garnka, itp. ) w którym się znajduje nasza zalewa tak je dociskamy ( talerzykami, słoikami z wodą, woreczkami z wodą, itp. ) aby wszystkie kawałki były całkowicie pod wodą.

7. następnie wkładamy nasze mięsko w zalewie do lodówki. Należy koniecznie pamiętać aby raz dziennie mięso obracać – aby zapeklowało się dokładnie

8. osobiście stosuję tabelę mojego autorstwa ( 0,5 litra wody na 1 kg mięsa ) i po skończonym peklowaniu nie przemywam mięsa wodą tylko od razu wycieram papierowym ręcznikiem, sznuruję lub daję do siatki wędzarniczej i tak zostawiam na całą noc ( około 12 godzin ) w zimnym chłodnym miejscu ( w temperaturze około 10 stopni ) aby mięso się osuszyło.
Jeżeli jakiś gatunek mięsa mam zamiar podpiec w wędzarni ( bez parzenia ) to po wyjęciu z peklowania dokładnie przepłukuje go w zimnej wodzie.
W lecie mięso należy zabezpieczyć przed owadami moskitierą !!

9. WĘDZENIE

a. Rozpalamy wędzarnię i ją rozgrzewamy przez okres około 1 godziny w temperaturze około 50 – 60 stopni – ma być sucha.

b. Następnie wkładamy mięso ( szynkę, boczek, żeberka, polędwicę, itp. ) i osuszam je przez okres około 60 minut w temperaturze 50-60 stopni – OSUSZANIE ODBYWA SIĘ BEZ DYMU, WĘDZARNIA MA BYĆ OTWARTA – MA BYĆ TYLKO CIEPŁO !!

c. Po tym czasie ( szynkę, boczek, żeberka, polędwicę, itd. ) wędzimy w temperaturze 50 - 60 stopni – najlepiej 55 przez okres około 4 godzin

d. po uwędzeniu wędliny wieszamy koło w wędzarni ( bez dopływu ciepłego dymu, przy otwartych drzwiczkach i daszku ) lub gdzieś w przewiewnym miejscu w celu ich schłodzenia

e. ewentualnie można w wędzarni podpiec:

- "polędwicę surową wędzoną" przez kolejne 50 minut w temperaturze 70 - 80 stopni

- boczek przez kolejne 90 minut w temperaturze 85 - 95 stopni

Po takim podpiekaniu wędliny nadają się do spożycia i nie trzeba ich parzyć

10. PARZENIE:

SZYNKA - szynki wrzucamy do wody o temp.100C i gotujemy przez 10min, następnie czekamy aż woda samoczynnie się ostudzi do temperatury 80 stopni – parzymy w zakresie temperatur 75 - 85 do osiągnięcia wewnątrz szynki temperatury 68 - 70 stopni. Przyjmuje się że 1 kg szynki parzy się około 50 minut

ŻEBERKA, KARKÓWKA ( schab karkowy, baleron ) – wrzucamy do wody o temperaturze 85 stopni i parzymy w zakresie temperatur 73 - 80 stopni do uzyskania wewnątrz 69 -71 stopni.

BOCZEK, wrzucamy do wody o temperaturze 80 stopni i parzymy w przedziale temperaturowym 75 - 85 stopni przez 2 godziny – skórka ma być miękka

POLĘDWICA "SOPOCKA" – wrzucamy do wody o temperaturze około 70 stopni i parzymy w temp około 62 - 67 stopni do uzyskania wewnątrz temperatury 62 stopnie.

WYROBY DROBIOWE - wrzucamy do wody o temperaturze około 80 stopni i parzymy w przedziale 78 - 83 do uzyskania wewnątrz temperatury 72 stopnie ( ptasia grypa )

Po sparzeniu wyrobów należy je powiesić w chłodnym miejscu na jakieś 5 godzin a następnie włożyć do lodówki. Wędliny kroimy dopiero po 12 godzinach leżakowania w lodówce.

11. MROŻENIE I ODMRAŻANIE


Powyższe przetwory mrozimy po uwędzeniu i przed parzeniem a polędwicę „ surową wędzoną „ po ostudzeniu.

Wędzonki odmrażamy w lodówce przez okres około 12 godzin i następnie je parzymy z wyjątkiem polędwicy „surowej wędzonej” która jest od razu zdatna do spożycia.

Ja się tylko uczę wędzenie od 3 lat, więc się nie znam ( co prawda w tym czasie uwędziłem z tonę mięsa, ale co to jest :). Proszę pamiętać każdy z nas lubi inną słoność, ilość pieprzu, jedni lubią chili ( tu wszyscy :) ), itd.

Pochwały przyznane za post: 2
Obrazek
Avatar użytkownika
GregKrak

SPONSOR
UŻYTKOWNIK
 
Posty: 182
Images: 33
Dołączył(a): 25 mar 2015, o 19:49
Pochwały: 7
Papryki:

Re: Wędzarka tanim kosztem

Postprzez Polishteam » 10 kwi 2015, o 20:46

No to Ci powiem, że zaje... to wygląda.
Powiedz mi czy robisz rzeczy typu słoikowa czy tylko wędzisz ?

EDIT:
Nie ma pytania, przejrzałem twoją stronę i znalazłem słoikową, muszę go wypróbować.
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Wędzarka tanim kosztem

Postprzez GregKrak » 11 kwi 2015, o 11:16

Słoikowa naprawdę jest zaje....a :)

Tu z mięsa nie wędzonego: http://www.grzegorzswiadek.pl/wedzenie-PRZETWORY-W-SLOIKACH-KONSERWA-MIESNA-DO-SLOIKOW

Karczek wędzony: http://www.grzegorzswiadek.pl/wedzenie-PRZETWORY-W-SLOIKACH-karczek-wedzony-w-sloiku

Polecam obydwa przepisy :)

ps. Pamiętaj o tyndalizacji - dzięki niej konserwy mogą spokojnie przebywać w temperaturze nawet 20 stopni :)
Ja bardzo często zabieram swoje konserwy na wyjazdy dwu czy trzy dniowe i jest miodzio w gębie <chili>
Obrazek
Avatar użytkownika
GregKrak

SPONSOR
UŻYTKOWNIK
 
Posty: 182
Images: 33
Dołączył(a): 25 mar 2015, o 19:49
Pochwały: 7
Papryki:

Re: Wędzarka tanim kosztem

Postprzez Mirek19 » 11 kwi 2015, o 14:45

<salut>
podrażniłeś moje kubki smakowe...
chyba się skuszę <thumright> :D
Avatar użytkownika
Mirek19

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 179
Images: 1
Dołączył(a): 15 cze 2014, o 18:32
Lokalizacja: dolnośląskie
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Wędzarka tanim kosztem

Postprzez GregKrak » 11 kwi 2015, o 20:13

Taki mój przepis na serek wędzony "ala oscypek" z 10 litrów mleka:

Skład:
10 litrów mleka

5 kropli podpuszczki na 1 litr mleka

Jak zrobić:


Podpuszczkę ( w tym przypadku 50 kropli ) wlewam do 50 ml zimnej przegotowanej wody i dokładnie mieszam.

Mleko wlewam do garnka do niego dolewam wodę wymieszaną z podpuszczką i podgrzewam do temperatury 35 stopni – NIE MOGĘ TEJ TEMPERATURY PRZEKROCZYĆ !!

Jak mleko osiągnie tą temperaturę wyłączam gaz, przykrywam pokrywką garnek i owijam kocami lub ręcznikami.

Po godzinie odwijam z garnka koce i ręczniki oraz ściągam pokrywkę.

Powstały skrzep kroję na kwadraty o boku około 5 mm.

Po przecięciu skrzepu na kawałki garnek z całą zawartością podgrzewam do temperatury 45 stopni aż ser zacznie się kleić.

Ser ugniatam w dłoniach nad garnkiem i formuję z niego kształt ala „jajko”.

Ugnieciony ser wkładam do siatki

Solanka na 3 litry wody daję 150 gramów soli i trzymam w niej sery przez około 20 godzin

Następnie suszę przez około 12 godzin

Wędzenie:

- wędzarnię wygrzewam w temperaturze 40 – 50 stopni przez około 40 minut

- osuszam serki w temperaturze 30 – 37 stopni

- serki wędzę przez okres około 4 – 5 godzin w temperaturze nie przekraczającej 38 stopni

Ricotta:

Serwatkę, a więc to co pozostało w garnku po zrobieniu serków podgrzewam do temperatury 85 stopni i wsypuję 10 gramów kwasku cytrynowego – kwasek wsypuję do serwatki gdy uzyska 85 stopni.

Serwatkę wraz z kwaskiem cytrynowym mieszam około 1,5 minuty, przykrywam pokrywką, owijam ręcznikiem, kocami i odstawiam na 24 godziny.

Po 24 godzinach wężem spuszczam serwatkę przez „ROŻEK” .

To co zostanie w garnku a więc tą gęsta ricottę nabieram chochelką i również wlewam do rożka.

Rożek odstawiam na 16 godzin do ocieknięcia w temperaturze pokojowej ( 20 stopni ) i mam gotową ricottę.
Obrazek
Avatar użytkownika
GregKrak

SPONSOR
UŻYTKOWNIK
 
Posty: 182
Images: 33
Dołączył(a): 25 mar 2015, o 19:49
Pochwały: 7
Papryki:

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron