Doświetlacz LED 30W

Doświetlacz LED 30W

Postprzez ch4 » 1 lut 2015, o 00:29

Witam,
Papryki szybko kiełkują, a słońca jak nie było, tak nie ma.
By uchronić je przed niepotrzebnym wyciąganiem się, a być może i padnięciem, zmobilizowałem się i na szybko zrobiłem LED-owy doświetacz.

Obrazek

Całość zasilana jest z napięcia 12V, którego źródłem jest mały zasilacz impulsowy (komputerowy).
Napięcie trafia następnie na przetwornicę obniżającą typu "buck" (step-down), dzięki której mam możliwość płynnej regulacji mocy / jasności, a następnie poprzez rezystory wyrównujące (0,33 oma) na trzy pracujące równolegle 10W moduły LED.

Obrazek

Jeden moduł niebieski (ok.450nm) i dwa czerwone, a właściwie fioletowe, gdyż zastosowane tam diody nie emitują światła czerwonego, lecz niebieskie, które następnie jest konwertowane na czerwone w warstwie luminoforu (podobnie jak ma to miejsce w białych diodach LED).

Obrazek

Nie jest to może najlepsze rozwiązanie biorąc pod uwagę, że część energii fotonów o pierwotnej dł.fali ok. 450nm jest tracona w luminoforze, ale dzięki temu otrzymane światło czerwone lepiej pokrywa widmo w zakresie czerwieni 650-700nm, gdyż nie jest monochromatyczne.
Zastosowanie czerwonych diod LED byłoby w tym przypadku droższe i wiązałoby się z koniecznością użycia różnych rodzajów diod np. pracujących w paśmie 620nm i 660nm. Część światła niebieskiego nie pochłonięta przez luminofor sumuje się z częścią widma diody niebieskiej.

Każdy z modułów składa się z 9-ciu 1W diod LED umieszczonych na wspólnym aluminiowym podłożu i zamkniętych w jednej zwartej obudowie.

Obrazek

Moduły LED przymocowane są do dużego radiatora komputerowego za pomocą kleju termoprzewodzącego (fujik).

Obrazek

Choć radiator jest dość solidny do rozproszenia ok. 25W mocy potrzebny jest wentylator zapewniający wymuszony obieg powietrza.

Obrazek

Widoczna na zdjęciach oświetlana powierzchnia to ~0,25m^2 (40x60cm).

Aktualnie moc doświetlacza zmniejszyłem do ok. 17W co zapewnia wystarczającą dla siewek ilość światła, nieco lepszą sprawność oraz komfortową pracę bez konieczności dodatkowego chłodzenia wiatrakiem.
Podczas pracy ciągłej w otoczeniu o temp. ok. 25*C radiator tuż przy modułach LED osiąga temperaturę niecałych 50*C.

A tak wyglądają siewki w świetle białym i czerwono-niebieskim, choć widoczne na zdjęciu kolory są dość mocno przekłamane (w rzeczywistości barwa nie jest aż tak niebieska, lecz różowo-fioletowa)

Obrazek Obrazek

Widać, że zielone części roślin w świetle LED są prawie czarne, a to oznacza, że emitowane spektrum jest przez papryczki silnie pochłaniane - i o to właśnie chodzi :-)

Zastosowana tu konstrukcja oraz przyjęty sposób zasilania LED-ów podyktowane były posiadanymi akurat pod ręką elementami i chęcią szybkiego sprawdzenia w praktyce doświetlania papryczek chili światłem bezpośrednio w widmie PAR.

Łączny koszt szacuję na ok. 40-50zł:
- 1x LED 10W niebieski (Royal Blue) - $1
- 2x LED 10W czerwony - 2x $1.5-$2.5
- zasilacz imp. 12V - 15zł
- radiator - 10zł
- okablowanie, śrubki, rezystory, pasta termo, itp. - grosze

Jeżeli doświetlacz ten sprawdzi się, to na kolejny sezon zbuduję nowy - większy i troszkę bardziej "wypasiony", w którym na pewno:
- zastosuję radiator o większej powierzchni czynnej, z wymuszonym obiegiem powietrza i regulacją obrotów zależną od temperatury
- LED`y będą połączone szeregowo, w dwóch osobnych gałęziach - czerwone i osobno niebieskie, tak by możliwa była niezależna regulacja prądu lub proporcji prądów dla każdej gałęzi z osobna (możliwość optymalnego ustawienia proporcji barw w zakresie niebieski / czerwony zależnie od konkretnych potrzeb: wzrost / kwitnienie)
- zasilanie LED`ów wprost z przetwornicy impulsowej (220V) pracującej w konfiguracji źródła prądowego
- więcej czerwieni w widmie
- jeżeli będzie to uzasadnione zastosuję monochromatyczne diody czerwone o odpowiednio dobranej długości fali pokrywające pełny zakres chlorofilu a i b, w tym daleką czerwień i bliski fragment podczerwieni
- może dodam jeszcze jakiś programowany timer umożliwiający automatyczne sterowanie z ustawianiem fotoperioda :geek: ?

Pochwały przyznane za post: 2
------------------------------
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 541
Images: 298
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 54
Papryki: ostre i kolorowe

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Doświetlacz LED 30W

Postprzez CATALAYA » 1 lut 2015, o 11:25

Jak widać przy odrobinie chęci wszystko da się zrobić, nawet z części z odzysku i po taniości.
ch4 będę śledził poczynania Twojego doświetlacza. Może kiedyś się spotkamy i wytłumaczysz mi wszystkie zagadnienia związane z budową i działaniem takiego sprzętu ( niestety fizyka i elektronika nie są moimi mocnymi stronami) w taki sposób, żebym mógł sam zbudować własny doświetlacz LED.
Avatar użytkownika
CATALAYA

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 692
Images: 180
Dołączył(a): 29 mar 2013, o 18:19
Lokalizacja: Jabłonna k. Legionowa
Pochwały: 11
Papryki: Nowy sezon to nowe wyzwania

Re: Doświetlacz LED 30W

Postprzez Mr. Ed » 1 lut 2015, o 11:56

CATALAYA napisał(a):Jak widać przy odrobinie chęci wszystko da się zrobić, nawet z części z odzysku i po taniości.


Poza odrobiną chęci za tym projektem "na szybko" kryje się kawał wiedzy i doświadczenia, o których ch4 skromnie tutaj nie wspomniał. Ale lista tego, co "akurat miał pod ręką" świadczy że jest praktykiem :)

Sorry za pesymizm (raczej realizm), ale bez podstaw teoretycznych trudno Ci będzie. Wiesz jakie konkretnie diody kupić i ile? Jaki dobrać zasilacz? Jak go podłączyć? Jak zapewnić odprowadzanie ciepła? Jeżeli, jak się przyznajesz, fizyka i elektronika nie są Twoimi mocnymi stronami, to może na podstawie 20-stronicowego "ogólnego" podręcznika dasz radę zrobić coś co będzie działać. Ale najpierw przekonaj kogoś do napisania tego podręcznika, potem go przeczytaj ze zrozumieniem (zadając po drodze kilkadziesiąt pytań na forum), potem przekop się przez katalogi tysięcy dostępnych części (znowu dopytując się na forum)...
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
CHILIHEAD
 
Posty: 928
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 51
Papryki:


Powrót do Oświetlenie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość