Strona 1 z 2

Budowa panelu LED

PostNapisane: 19 sty 2012, o 22:02
przez xlukaszox
Tu dla ciekawskich którzy mają w planach zbudować sobie panel LED dużo czytania ale na prawdę warto się wgłębić w ten temat kieruję się tym forum gdyż jest dla mnie najlepsze w udostępnianiu ważnych informacji ;)
https://www.forum.haszysz.com/budowa-pa ... 51967.html


Obrazek

Re: Budowa panelu LED

PostNapisane: 20 sty 2012, o 08:26
przez Poms
Szkoda, że to wszystko takie drogie w zbudowaniu. A może by tak zrobić takie "mini latarnie"? Dać jedną diodę tuż nad kiełkiem, by oprócz oświetlenia głównego wspomóc nieco w tej początkowej fazie, powiedzmy przez miesiąc. Zamontować np 2 diody 3W po 180lm na kiełek, co przy małej odległości podniesie dramatycznie luksy.

Re: Budowa panelu LED

PostNapisane: 8 lut 2012, o 12:10
przez ras13
Coś dla zainteresowanych pozbierane do kupy:
http://www.wiki.haszysz.com/index.php/Budowa_Panelu_Led

Re: Budowa panelu LED

PostNapisane: 8 lut 2012, o 13:39
przez karlos
Polecam forum swiatelka.pl jeśli ktoś będzie chciał budować panel LED! Strona sklepu ledima też jest ok, brałem już u niego ledy i cena oraz jakoś super, wszystko ze sprawdzonego źródła, szybka dostawa. Na forum światełka.pl można również zagadać z userem midi. Są duże szanse, że podejmie się wykonania bardzo profesjonalnego panelu po preferencje kupującego.

Nie przeczytałem dokładnie całego artykułu, ale widzę, że power led XG-P idzie połączony z innymi ledami pod 350mAh. Wydaje mi się że to rozwiązanie jest mało wydajne, lepiej jest każdy typ ledów łączyć osobno i dostarczyć im odpowiednie zasilanie, uzyskamy wtedy lepszą wydajność!

Re: Budowa panelu LED

PostNapisane: 13 lip 2012, o 14:30
przez xlukaszox
Poms napisał(a):Szkoda, że to wszystko takie drogie w zbudowaniu. A może by tak zrobić takie "mini latarnie"? Dać jedną diodę tuż nad kiełkiem, by oprócz oświetlenia głównego wspomóc nieco w tej początkowej fazie, powiedzmy przez miesiąc. Zamontować np 2 diody 3W po 180lm na kiełek, co przy małej odległości podniesie dramatycznie luksy.


Wcale że nie właśnie ten temat jest po to stworzony żeby tanim kosztem zbudować swój panel LED ;)

Re: Budowa panelu LED

PostNapisane: 28 sty 2015, o 17:50
przez CATALAYA
Reanimuję ten temat bo chcę zrobić panel LED do doświetlania chili ale nie mam o tym bladego pojęcia. Czytałem na różnych siostrzanych forach gdzie uprawia się rośliny trawiaste ale tam ludzie mają już ogromną wiedzę teoretyczną. Używają zwrotów i skrótów myślowych, które są dla mnie totalnie obce. Mimo to nie zrażam się i szukam mentora, który napisze, poprze fotkami (schematów niestety też nie rozumiem) i wytłumaczy jak krowie na miedzy jak zbudować swój własny panel LED. Myślę, że ta wiedza przyda się wszystkim, którzy eksperymentują z doświetlaniem a nie stać ich na zakup gotowych paneli.

A oto kilka założeń:

- umiem przylutować do siebie dwa elementy 8-)
- mam lutownicę <thumright>
- nie kumam elektroniki absolutnie :oops:
- panel ma mieć wymiary 25 x 50 cm
- diody ze względu na zastosowanie docelowe mają mieć kolor niebieski i czerwony
- cena zastosowanych materiałów jak najniższa przy zachowaniu jak najlepszej jakości

Tak to już chyba wszystko. Nagrodą dla mentora lub mentorów, którzy pomogą będzie satysfakcja z faktu, że CATALAYA zakumał.

Re: Budowa panelu LED

PostNapisane: 28 sty 2015, o 19:31
przez mih000
Czytałes to? http://trawka.org/topic/32571-diody-led ... go-panelu/
Osobiscie uwazam, ze samodzielna budowa panelu LED wyjdzie Cie drozej niz bys kupil gotowca. Pamietaj tez, ze panel ledowy musi miec przetwornik czy jak to sie fachowo nazywa, ktory sie grzeje i potrzebuje non stop wentylacji.
Wg mnie łatwiej kupic zwykle zimne żarówki LEDowe po 7zł/szt - w odpowiedniej barwie. Takie żarówki działają na 220V i połączenie ich kablami nawet bez lutowania jest dziecinnie proste. Mniej sprzetu, mniej kosztów, mniej zachodu.

Re: Budowa panelu LED

PostNapisane: 30 sty 2015, o 10:02
przez pessos
mih000 napisał(a): Mniej sprzetu, mniej kosztów, mniej zachodu.

Do siewek jasne ze sie nada, ale jakby to bylo tak jak mowisz to wszystkie przemyslowe uprawy pomidorow i inyych by dawno przeszly na takie rozwiazanie - dlaczego tak nie jest? Bo to sie nie oplaca z ekonomicznego punktu widzenia
Co tanie - to drogie.

W calorocznej hodowli papryk nie wroze sukcesu w otrzymaniu dobrego i oczekiwanego smaku z takiej uprawy.
W duzym uproszczeniu kazda roslina to maly bioreaktorek chemiczny, do ktorego trzeba dostarczyc energii w postaci swiatla zarowno w ilosci jak i w jakosci o odpowiedniej dlugosci fali przy ktorej procesy chemiczne wewnatrz moga zajsc z duza (lub odpowiednia) wydajnoscia, zeby otrzymac dobry produkt koncowy jakim u nas jest papryczka.

Dla przykladu dlugo hodowalem roslinki owadozerne pod swietlowkami liniowymi 865 i malo ktora sie wybarwiala jak nalezy - owszem rosly, ale to nie bylo to. Dopiero jak wsadzilem je pod rury przeznaczone do roslin o odpowienim widmie, to w sordku zimy mialem wiekszosc wybarwionych na czerwono i kwitnacych jakby to byl srodek lata.

Odpowiednia dlugosc fali i naterzenie strumienia swietlnego to przepis na sukces w kazdym typie osiwetlenia.

Re: Budowa panelu LED

PostNapisane: 30 sty 2015, o 10:06
przez mih000
To oczywiste. Ale to forum o paprykach chilli i raczej nikt się tutaj nie bawi w komercyjną hodowle w growroomie przy sztucznym świetle. Bo to się nie opłaca, nawet jakby miał cały rok owoce najlepszego smaku.

Re: Budowa panelu LED

PostNapisane: 30 sty 2015, o 10:23
przez Mr. Ed
Dopisuję się do ostrożnych sceptyków.

Robienie panelu własnoręcznie ma sens tylko jeśli lubisz bawić się w elektronikę i kochasz zapach stopionej kalafonii :) W przeciwnym razie namęczysz się, być może popełnisz kilka błędów i spalisz kilka drogich części, a efekt nie będzie o wiele lepszy od kupionego panelu, ani pod względem kosztów, ani pod względem efektów. Poza tym żeby wyszło taniej, musisz mieć dostęp do części "po znajomości".

Nawet sic, który jest lokalnym guru od paneli LED przyznał że niezbyt się opłaca za bardzo kombinować: viewtopic.php?f=22&t=3049&p=45088#p45088

Sam jestem elektronikiem z wykształcenia ale leniem z natury i swoje oświetlenie zmontowałem z białych LED w oprawkach GU-10 :P