Tunel foliowy

Tunel foliowy

Postprzez szyszmen » 25 mar 2012, o 20:21

Mam zamiar w maju postawić sobie tunel foliowy kupiony lub zrobiony. Cena ograniczona do 700zł
Wymiary:
wysokość 1,5m
szerokość 1m
długość 2m

Zamieszczajcie tu wasze koncepcje i opinie na temat hodowania chili w tunelu foliowym.
Avatar użytkownika
szyszmen

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 134
Images: 103
Dołączył(a): 14 mar 2012, o 10:58
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Tunel foliowy

Postprzez Zwierzax » 26 mar 2012, o 00:57

W takich wymiarach to wg mnie lepiej zbudować mini szklarnie z butelek PET, takie po napojach za 1,5 zł najlepsze - ścinasz górę i dół, przecinasz powstały walec, rozwijasz, sklejasz/spawasz albo jakoś inaczej łączysz (inwencja), i sru na stelaż który zrobisz za 150 zł z rurek do gazu czy innych kształtek. Nie wiem czy takie 'cuś' jest lepsze czy gorsze niż tunel foliowy pod wzgl. przepuszczalności światła, wiem, że lepiej izoluje termicznie, zdaje egzamin jako szklarnia i jest tanie oraz wytrzymalsze na wiatr.

Takie przykłady

https://www.forum.haszysz.com/szklarnia-z-butelek-pet-t21929.html?p=328608
Avatar użytkownika
Zwierzax

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 63
Images: 16
Dołączył(a): 10 mar 2012, o 23:29
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 4
Papryki:

Re: Tunel foliowy

Postprzez szyszmen » 26 mar 2012, o 12:09

a jakiek ziemi użyć do tunelu foliowego bo cenowo to wyjdzie jakieś 240l = ok36zł
Avatar użytkownika
szyszmen

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 134
Images: 103
Dołączył(a): 14 mar 2012, o 10:58
Papryki:

Re: Tunel foliowy

Postprzez Justysia » 3 maja 2012, o 13:51

do tego wątku dodam jeszcze tunel, który widziałam na własne oczy u mojego wujka, którym go ma już 4 sezon http://www.butimex.com.pl/tunele-foliow ... ,1,pl.html cena brutto 850zł, długi na 4 metry, szeroki na 3m. Wujek jest bardzo zadowolony, jakość folii bardzo dobra (do tej pory nic nie robił przy niej, zero pęknięć itd). Jak kupował dostał gratis system nawadniający ale nie wgłębiałam się czy ta opcja dalej jest w ofercie. Polecam. Gdybym miała możliwość to pewnie bym go kupiła.
Avatar użytkownika
Justysia

CHILIHEAD
 
Posty: 844
Images: 1
Dołączył(a): 12 cze 2011, o 13:31
Lokalizacja: Moje miasto ŁDZ
Papryki:

Re: Tunel foliowy

Postprzez xvpaula » 22 sty 2014, o 13:29

a ja polecam tunel który u mnie w ogródku też już stoi 2 rok. Folię na zimę ściągam, żeby na darmo się nie eksploatowała. Tunel całkiem dobrze wykonany, nic się z nim jak na razie nie dzieje, na konstrukcję dają 5 lat gwarancji, więc powinna być porządna. Zdjęcia podsyłam od producenta bo u mnie stoi już bez folii, a poza tym nie umiem zrobić ładnych zdjęć. A producent się postarał o ładne :lol:

(usuwam linki, jak ktoś zainteresowany to prosze sie pytać na pw h)
Avatar użytkownika
xvpaula

ŚWIEŻAK
 
Posty: 2
Dołączył(a): 19 lis 2013, o 12:03
Papryki:

Re: Tunel foliowy

Postprzez hanka » 27 sty 2014, o 08:36

jeszcze jeden post z reklamą- wlepię ci bana.
Wsadzę ci głowę do pralki.
Avatar użytkownika
hanka

VIP
MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 518
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 13:52
Lokalizacja: kraków
Papryki:

Re: Tunel foliowy

Postprzez ostry » 8 kwi 2014, o 22:37

A coś takiego:
Obrazek
Co o tym sądzicie?

Moje papryki (Bhut Jolokia i Habanero) posadziłem w lutym i mają już z 6-8 cm. Obecnie są w pojemnikach po jogurcie 500ml i dodatkowo nakrywam je woreczkami strunowymi. Woreczki idealnie (z naddatkiem) obejmują górne denko tak, że zostają 2 lufciki po bokach + 2 małe otworki. Oczywiście nic się nie zsuwa. Do tego podlewam obficie i na południowy parapet. Woreczki natychmiast się zaparowują, ale widzę, że rośliny to bardzo lubią - zwłaszcza liście Habanero ładnie się "pompują" i nabierają ciemnozielonego koloru. Używam tez dużych słojów (zielonych) do ogórków, które wcześniej porządnie dogrzewam parą (kubek z gorącą kawą, herbatą) i w to wkładam rośliny, a potem na słoneczko. Do tej pory w słojach trzymałem tylko Bhut Jolokia i zauważyłem, że zaczęły mocno piąć się w górę. Liście trochę się poskręcały, ale wszystko potem wraca do normy.
Avatar użytkownika
ostry

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 77
Dołączył(a): 7 lut 2013, o 21:47
Lokalizacja: Rzeszów
Papryki:

Re: Tunel foliowy

Postprzez cinas666 » 9 kwi 2014, o 05:29

ja kupiłem na balkon takie coś:
Obrazek
W sobotę było ładne słoneczko więc wystawiłem na balkon. Było jednak zimno więc zasunąłem suwaczki. Efekt? W ciągu 30 min cała folia pokryła się parą, w środku zrobił klimat tropikalny, ponad 35 stopni z maksymalną wilgocią i wszystkie roślinki pozwijały liście i oklapły. Nie używałem wcześniej boxa więc nie były przyzwyczajone do takich warunków. Reasumując:
Zapewne dobry pomysł ale przy słońcu nie możesz zamykać "drzwiczek" i zapewnić maksymalną wentylację :-) Zapewne spełni swoją funkcję przy zimniejszych nocach, mega deszczu czy gradzie. Tak mi się wydaję :-)
Avatar użytkownika
cinas666

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 104
Images: 0
Dołączył(a): 11 mar 2014, o 11:59
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki:

Re: Tunel foliowy

Postprzez ostry » 9 kwi 2014, o 10:07

cinas666 napisał(a):ja kupiłem na balkon takie coś:
Obrazek
W sobotę było ładne słoneczko więc wystawiłem na balkon. Było jednak zimno więc zasunąłem suwaczki. Efekt? W ciągu 30 min cała folia pokryła się parą, w środku zrobił klimat tropikalny, ponad 35 stopni z maksymalną wilgocią i wszystkie roślinki pozwijały liście i oklapły. Nie używałem wcześniej boxa więc nie były przyzwyczajone do takich warunków. Reasumując:
Zapewne dobry pomysł ale przy słońcu nie możesz zamykać "drzwiczek" i zapewnić maksymalną wentylację :-) Zapewne spełni swoją funkcję przy zimniejszych nocach, mega deszczu czy gradzie. Tak mi się wydaję :-)


Już zauważyłem. Słoje lekko podwadzam od spodu, żeby była szpara na 2-3 mm i jest dobrze. Szklany słój jest dobry, bo szkło szybko się nagrzewa i potem oddaje jak taki malutki "kaloryferek". A z woreczkami strunowymi najważniejsze jest dobre nałożenie - tak, żeby struna leżała tak koło 1cm nad obwodem górnego denka. Wtedy po bokach tworzą się 2 lufciki. Do tego dochodzą 2 otworki w woreczkach o średnicy 0,5 cm (na obwodzie pod struną) i to zapewnia dobrą cyrkulację, a nadmiar pary skrapla się i później spływa przez lufciki. Ta metoda jest dobra, bo liście zaczynają się ładnie i wzorzyście formować, nie przesychają. Polecam tez dobrą ziemię (lekka, nie przesychająca) i humus BioActive. Podlewam po 1 zakrętce na kubek, gdy widzę, że woda wsiąka. Jak rośliny podrosną, to można pokombinować z większymi.
Avatar użytkownika
ostry

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 77
Dołączył(a): 7 lut 2013, o 21:47
Lokalizacja: Rzeszów
Papryki:

Re: Tunel foliowy

Postprzez cinas666 » 9 kwi 2014, o 10:23

ostry napisał(a): A z woreczkami strunowymi najważniejsze jest dobre nałożenie - tak, żeby struna leżała tak koło 1cm nad obwodem górnego denka. Wtedy po bokach tworzą się 2 lufciki. Do tego dochodzą 2 otworki w woreczkach o średnicy 0,5 cm (na obwodzie pod struną) i to zapewnia dobrą cyrkulację, a nadmiar pary skrapla się i później spływa przez lufciki.


jakoś nie potrafię sobie tego zwizualizować... Mógłbyś jakieś zdjęcia wrzucić lub rozwinąć temat? Nakładasz strunowe woreczki foliowe na doniczki? :shock:
Avatar użytkownika
cinas666

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 104
Images: 0
Dołączył(a): 11 mar 2014, o 11:59
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki:

Następna strona

Powrót do Szklarnia i tunel

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości