Growbox eskafala

Re: Growbox eskafala

Postprzez eskafal » 7 lip 2011, o 18:50

W następnym sezonie chyba zmienię 125 W CFL na 150 HPS. Na pewno w środku zrobi się cieplej więc powstanie więcej otworów na wentylację. Już wcześniej myślałem żeby zrobić tylko wentylatory wysysające bo ten dmuchający na dole cały czas nawalał mi "wiatrem" na część roślin.
PS: będę sprzedawał kompletny system CFL ale to za jakiś czas wrzucę do działu "sprzedam"
Avatar użytkownika
eskafal

ROZGADANY
 
Posty: 201
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 19:11
Lokalizacja: Starachowice
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Growbox eskafala

Postprzez beerciik » 11 lip 2011, o 21:53

co do tych wiatraków to nie zawsze jest tak jak piszecie, ja w swoim nowym growboxie musiałem ustawić wszystkie jako wdmuchujące i zostawić otwór wylotowy bo inaczej temperatura cały czas rosła powyżej 31 stopni a to już lipa
a wwiewanie powietrza nie jest czymś nienaturalnym ;)
Avatar użytkownika
beerciik

VIP
ROZGADANY
 
Posty: 310
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:19
Lokalizacja: okolice Szczecina ;)
Highscores: 1
Papryki:

Re: Growbox eskafala

Postprzez sic » 12 lip 2011, o 16:28

G-1 napisał(a):
sic napisał(a):to już musisz sprawdzić doświadczalnie, zależy jakiej wielkości masz te wentylatorki i na jakich obrotach idą.

ale mam taką małą wskazówkę jeżeli obydwa wentylatory wsadzisz u góry tak żeby tylko wyciągały powietrze i jednocześnie na dole po przeciwnej stronie wytniesz otwory o odpowiedniej średnicy to cyrkulacja znacznie się poprawi bo nie będzie taka gwałtowna i jednocześnie zwiększysz ich wydajność! jeśli chodzi o chłodzenie też będzie lepiej bo jak wiadomo cieplo unosi się do góry i będzie automatycznie wyciągane, mając wentylator co dmucha "do środka" zaburzasz w pewnym stopniu tą powiedzmy ze naturalną cyrkulacje...

Dokladnie, wentylator wysysajacy jest wazniejszy. Bawilem sie swoim growboxem z kartonu i sprawdzalem temperature przy roznych kombinacjach i bawilem sie zasilaniem, mierzylem napiecia itd. Doszedlem do tego samego, zreszta tego sie spodziewalem.
Jesli ktos zasila wiatraki jakims slabym zasilaczem, to lepiej obciazyc go jednym wiatrakiem na gorze niz podlaczac jakikolwiek dodatkowy wiatrak na dole.


no to z czystej fizyki wynika tylko zasysanie musi być u góry, tak samo wiatrak o większej średnicy chodzący na mniejszych obrotach ma większą wydajność niż "maly zapierniczacz" i przede wszystkim mniej "buczy" i zazwyczaj ( ale nie koniecznie ) zużywa mniej prądu, same zalety ;)

na growboxach się nie znam, moze sobie jakegoś w końcu zbuduje :) ale dla każdego wentylatora, w zaleznosci od wielkości, kształtu i kąta nachylenia łopatek da sie wyliczyć przy jakich obrotach będzie miał największą wydajność w stosunku pobór mocy-chlodzenie..... i bynajmniej nie jest tak że im szybciej chodzi tym lepiej


beerciik napisał(a):co do tych wiatraków to nie zawsze jest tak jak piszecie, ja w swoim nowym growboxie musiałem ustawić wszystkie jako wdmuchujące i zostawić otwór wylotowy bo inaczej temperatura cały czas rosła powyżej 31 stopni a to już lipa
a wwiewanie powietrza nie jest czymś nienaturalnym ;)


tym sposobem zmniejszasz temperature "odczuwalną" a nie faktyczną poprzez wymuszenie gwałtownej cyrkulacji wewnątrz a nie poprzez odprowadzenie ciepła
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Growbox eskafala

Postprzez beerciik » 12 lip 2011, o 22:30

a jaką temperaturę mierzy stacja pogody ? odczuwalną czy faktyczną ? :D szczerze mówiąc nie rozumiem tych pojęć bo dla mnie odczuwalna = faktyczna jeśli opiera się te odczuwanie na termometrze ;)
Avatar użytkownika
beerciik

VIP
ROZGADANY
 
Posty: 310
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:19
Lokalizacja: okolice Szczecina ;)
Highscores: 1
Papryki:

Re: Growbox eskafala

Postprzez sic » 13 lip 2011, o 09:06

odczuwalne to taka co szybko spada :)
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Growbox eskafala

Postprzez beerciik » 13 lip 2011, o 18:15

więc temperatura odczuwalna poprzez "wpompowanie" chłodniejszego prowadzi do zmiany temperatury faktycznej która polega na odprowadzeniu ciepła tyle że pasywnie przez wylot.. :)

dziwne to jakieś.. :D jak dla mnie to dalej to samo ;)
Avatar użytkownika
beerciik

VIP
ROZGADANY
 
Posty: 310
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:19
Lokalizacja: okolice Szczecina ;)
Highscores: 1
Papryki:

Re: Growbox eskafala

Postprzez Ludwik » 15 lip 2011, o 23:08

Temperatura faktyczna, jest to temperatura właśnie mierzona przez stację pogody. Są ustalone odpowiednie warunki wykonywania pomiaru (pełny cień itp.). Temperatura odczuwalna, to temperatura faktyczna, ale po uwzględnieniu czynników wpływających na postrzeganie temp. Nie jestem ekspertem więc wszystkich nie umiem wymienić. Natomiast podstawowy czynnik to wiatr. Gdy wieje wiatr, to temperatura odczuwalna jest niższa i co ciekawe są przeliczniki ile km/h siły wiatru daje -x stopni C. temperatury odczuwalnej, a na chłopski rozum: "jak wieje wiatr, to jest chłodniej" ^^ nawet podczas mrozu :D
Avatar użytkownika
Ludwik

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 79
Dołączył(a): 18 maja 2011, o 00:48
Lokalizacja: Stalowa Wola
Papryki:

Poprzednia strona

Powrót do Growbox

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości