Growbox eskafala

Growbox eskafala

Postprzez eskafal » 9 maja 2011, o 18:56

W tym roku po raz pierwszy postanowiłem zbudować swój growbox. Zabrałem się do tego w miarę profesjonalnie pomimo sporych kosztów. Wymiary boxa to 62/105 oraz 100 cm wysokości.
Szczegółowy wykaz materiałów oraz ich ceny:
Lampa CFL 125W z odbłyśnikiem - 200 zł
Folia mylar + przesyłka - 70 zł
Płyty OSB 8 mm - 102 zł
Stelaże - 24 zł
Trochę wkrętów - 4 zł
Zasilacz + 2 wiatraczki - 30 zł
Łączny koszt boxa: 430 zł

2 wentylatory, jeden wdmuchujący powietrze do środka na dole bocznej ścianki oraz odsysający na górze przeciwległej. Mam tylko wątpliwości co do małego zużycia prądu przez zasilacz komputerowy. Za rok kupię chyba zwykły mały zasilacz 12 V, powinien uciągnąć oba wiatraczki.
Przednia ściana zdejmowana żeby dostęp był wygodny. Box na zimę został rozkręcony i leżakuje w piwnicy czekając na sezon 2012.
I parę fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Po przesadzeniu papryk do większych doniczek zmieściło się 15 szt. Reszta poszła na parapet i wtedy okazało się jak duża jest różnica we wzroście.
Polecam wszystkim budowę własnego growboxa, nawet najtańszym kosztem z kartonów wyłożonych białymi kartkami. Na prawdę warto podoświetlać papryki kiedy naturalnego słońca jest jeszcze mało.
Avatar użytkownika
eskafal

ROZGADANY
 
Posty: 201
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 19:11
Lokalizacja: Starachowice
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Growbox eskafala

Postprzez Polishteam » 9 maja 2011, o 21:16

Bardzo ładnie, ale myślę, że w przyszłym roku dodasz Hps-a... Bo taki Grow wymaga dobrego światła, a Twój Grow jest zajedoski :D. Powinieneś jeszcze zabezpieczyć spód, bo często wylewa się trochę wody, a potem może to zacząć gnić.
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Growbox eskafala

Postprzez Pinni3 » 11 maja 2011, o 11:32

Pięknie...ja niestety nie mam growbox'a, ale na przyszły rok będę coś kombinować (pod nadzorem STA :D)
www.facebook.com/Pinni3
Avatar użytkownika
Pinni3

NOWY
 
Posty: 44
Dołączył(a): 11 maja 2011, o 10:25
Lokalizacja: Pyrlandia
Papryki:

Re: Growbox eskafala

Postprzez eskafal » 11 maja 2011, o 20:26

Finalnie na spód wyłożyłem ścinkami mylara które zostały ze ścianek. Sodówka by się przydała ale do tego trzeba małej przydomowej elektrowni ;) Myślą o sprzedaży tej swojej CFLki 6500 k i kupienie takiej samej ale duala. I na następny sezon na pewno dojdzie kabel grzewczy z termostatem.
Avatar użytkownika
eskafal

ROZGADANY
 
Posty: 201
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 19:11
Lokalizacja: Starachowice
Papryki:

Re: Growbox eskafala

Postprzez sic » 18 maja 2011, o 16:21

Ja mam takie pytanie laika wiec proszę się nie śmiać bo nigdy żadnych grow boxów nie używałem.

Otóż czy w zimie w grow boxie rownież można wychodować krzaka? boooo tak mi się wydaję że robi się swojego rodzaju mikroklimat, dobre oświetlenie w określonych godzinach więc teoretycznie krzak też powinien owocować więc poco go składać na zimę ;) jeśli się mylę to proszę o sprostowanie
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Growbox eskafala

Postprzez eskafal » 18 maja 2011, o 17:24

Masz w 100% rację :) w zimę można z powodzeniem wyhodować papryki w growboxie. Wprawdzie świetlówka albo HPS nigdy nie zastąpi naturalnego słońca ale spokojnie dadzą radę. Ja swojego nie składałem na zimę tylko na wiosnę, po co płacić za energię jeśli mamy piękne słońce. Mam taki system który chyba dobrze się sprawdza: wysiew w zimę (pod koniec stycznia) i do growboxu, w maju na balkon albo do szklarni i w tym grafiku owocowanie wypada w najgorętszych miesiącach co daje największą ostrość papryk.
Avatar użytkownika
eskafal

ROZGADANY
 
Posty: 201
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 19:11
Lokalizacja: Starachowice
Papryki:

Re: Growbox eskafala

Postprzez Dano_bks » 23 maja 2011, o 21:35

zaje... box, w sumie dopiero sobie zajrzałem tutaj, myslalem o zrobieniu boxa ale duzo kasy trzeba...
noi przyznaje ze jesli zabiore sie do robienia to bede wzorował sie na Twoim ;) noi z pomocą fachowców od prądu :D bo spale dom^^
"Pokój ludziom dobrej woli, ludziom złej woli wojna"
"uważaj co mówisz, bo dzieciak słucha,
to dla niego ma być droga a nie muka"
Avatar użytkownika
Dano_bks

CHILIHEAD TEAM
ROZGADANY
 
Posty: 246
Images: 8
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 09:19
Lokalizacja: Ełk
Papryki:

Re: Growbox eskafala

Postprzez eskafal » 24 maja 2011, o 17:31

Myślę jeszcze o zmianie oświetlenia z CFL 125 W na HPS 150 W. Nie wiem tylko czy 2 wentylatory dadzą radę obniżyć dostatecznie temperaturę, bo CoolTube do HPS'a też trochę kosztuje.
Avatar użytkownika
eskafal

ROZGADANY
 
Posty: 201
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 19:11
Lokalizacja: Starachowice
Papryki:

Re: Growbox eskafala

Postprzez sic » 24 maja 2011, o 18:37

to już musisz sprawdzić doświadczalnie, zależy jakiej wielkości masz te wentylatorki i na jakich obrotach idą.

ale mam taką małą wskazówkę jeżeli obydwa wentylatory wsadzisz u góry tak żeby tylko wyciągały powietrze i jednocześnie na dole po przeciwnej stronie wytniesz otwory o odpowiedniej średnicy to cyrkulacja znacznie się poprawi bo nie będzie taka gwałtowna i jednocześnie zwiększysz ich wydajność! jeśli chodzi o chłodzenie też będzie lepiej bo jak wiadomo cieplo unosi się do góry i będzie automatycznie wyciągane, mając wentylator co dmucha "do środka" zaburzasz w pewnym stopniu tą powiedzmy ze naturalną cyrkulacje...

aaaaaa i ostatnia rzecz, to wentylatorkow bardzo dobrze się nadają zasilacze z laptopów, o wiele mniej pradu żrą i są mniejszcze... no i nie buczą :)

growbox zaje... :D aaaaaaż mnie natchnoł ten wątek żeby samemu sprobować zbudowac podony :)
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Growbox eskafala

Postprzez G-1 » 6 cze 2011, o 19:00

sic napisał(a):to już musisz sprawdzić doświadczalnie, zależy jakiej wielkości masz te wentylatorki i na jakich obrotach idą.

ale mam taką małą wskazówkę jeżeli obydwa wentylatory wsadzisz u góry tak żeby tylko wyciągały powietrze i jednocześnie na dole po przeciwnej stronie wytniesz otwory o odpowiedniej średnicy to cyrkulacja znacznie się poprawi bo nie będzie taka gwałtowna i jednocześnie zwiększysz ich wydajność! jeśli chodzi o chłodzenie też będzie lepiej bo jak wiadomo cieplo unosi się do góry i będzie automatycznie wyciągane, mając wentylator co dmucha "do środka" zaburzasz w pewnym stopniu tą powiedzmy ze naturalną cyrkulacje...

Dokladnie, wentylator wysysajacy jest wazniejszy. Bawilem sie swoim growboxem z kartonu i sprawdzalem temperature przy roznych kombinacjach i bawilem sie zasilaniem, mierzylem napiecia itd. Doszedlem do tego samego, zreszta tego sie spodziewalem.
Jesli ktos zasila wiatraki jakims slabym zasilaczem, to lepiej obciazyc go jednym wiatrakiem na gorze niz podlaczac jakikolwiek dodatkowy wiatrak na dole.
Avatar użytkownika
G-1

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 191
Images: 0
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 20:49
Lokalizacja: powiedzmy że Gdańsk
Papryki:

Następna strona

Powrót do Growbox

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości