Mini growbox - tani

Mini growbox - tani

Postprzez Poms » 11 wrz 2011, o 19:14

Witam.
Zmajstrowałem sobie coś na wzór growboxa. Zaletą jego jest koszt zbudowania. Nie wiem czy ma on jakąś wartość dla roślinek, dlatego pragnę zasięgnąć opinii.
Wykonałem go z starej lodówki turystycznej 30l. Do pokrywki przymocowałem oprawkę E27 na żarówki. Do utrzymywania temperatury zanim wzejdą roślinki używam żarówki CFL 24W 2700K. Gdy już wykiełkują, będę oświetlał SUN GLO 40W z neodymem (rzekomo się nadaje). Temperaturę kontroluje termometrem elektronicznym z termistorem na przewodzie i utrzymuje na poziomie 28-30st (przesuwam pokrywkę w miarę potrzeby). O czas naświetlania dba timer na 230V.

Koszta: (w przybliżeniu)
Lodówka - nic (nowa ok 50-60zł)
Timer - 10zł
Przewody i przełącznik - 8zł
Termometr - 12zł
Sun Glo 22zł
Folia i taśma 5zł.
Świetlówka CFL 12zł

Budowa jest bardzo prosta. Folie przykleiłem taśmą dwustronną, a krawędzie styku obkleiłem bezbarwną. Od góry użyłem taśmy papierowej, żeby podczas wkładania, wyciągania nic się nie niszczyło. Na spodzie kartki A4 dla utrzymania jako takiej czystości. Mocowanie dla żarówki z zagiętego kartonu przyklejonego taśmą.
Mnie to kosztowało 35zł bo resztę miałem w domu. Pojemność tego to 15 kubków 200ml, ale dało by się pewnie upchnąć więcej.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Zastanawiam się nad kilkoma zagadnieniami. :
- Wilgotność powietrza - nie wiem ile tam jest, ale zastanawiam się nad wstawieniem kubka z wodą by sobie parowało.
- Ilość powietrza - szpara jest dość wąska, więc ruch powietrza jest niewielki. Wrzucić jakiś wentylator np od komputera?

Co można by jeszcze zmienić by takie ustrojstwo pomagało na początku roślinkom? Czekam na opinię i krytykę :D .
Avatar użytkownika
Poms

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 427
Images: 23
Dołączył(a): 11 wrz 2011, o 17:38
Lokalizacja: Gdańsk
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Mini growbox - tani

Postprzez Cerber » 11 wrz 2011, o 19:35

Co do wentylacji to warto coś zamontować bo w takich warunkach roślinki będą ci padać.
Avatar użytkownika
Cerber

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 185
Images: 3
Dołączył(a): 9 maja 2011, o 11:39
Lokalizacja: Ozimek
Papryki:

Re: Mini growbox - tani

Postprzez karlos » 11 wrz 2011, o 20:29

Ile ta szpara ma?

Ja bym zawiesił pokrywkę ~5 cm nad krawędzią i sprawdził jak temperatura się kształtuje na dnie boxa, wielce prawdopodobne jest że wentylacja nie będzie potrzebna :)


PS, nieźle to wygląda biorąc pod uwagę poniesione koszta!
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Mini growbox - tani

Postprzez Poms » 11 wrz 2011, o 21:04

Szpara ma około 5x21cm + parę mm na całym obwodzie Przy żarówce 40W jest trochę większa
Avatar użytkownika
Poms

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 427
Images: 23
Dołączył(a): 11 wrz 2011, o 17:38
Lokalizacja: Gdańsk
Papryki:

Re: Mini growbox - tani

Postprzez miziol » 11 wrz 2011, o 21:07

Widzę że lodówka turystyczna ma tez inne zastosowanie. Na początek będzie dobra.
"Lepiej walczyć za coś, niż żyć bez celu" Generał George S. Patton
"Nie można ustępować przed siłą; nie można ustępować przed pozornie silniejszym wrogiem" Winston Churchill
Avatar użytkownika
miziol

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 425
Dołączył(a): 6 maja 2011, o 20:10
Lokalizacja: Mysłowice
Papryki:

Re: Mini growbox - tani

Postprzez Belfegor » 11 wrz 2011, o 21:12

pomysł fajny ale lepiej by bylo uzyc kosza na smieci pojemnego tak z 300l
Belfegor
 

Re: Mini growbox - tani

Postprzez aldorn » 12 wrz 2011, o 07:34

Żeby zrobić sobie większego i za psie pieniądze, to idzie się do punktu recyklingu lodówek w swoim mieście. Zwykle mają rozebrane zamrażarki, takie jak do lodów w sklepie na lody czy mrożonki. Oni wszystko przerabiają, ale na zasadniczą część - poliuretan, nie mają pomysłu i wala się to gdzieś. Więc bierze się taki jeden poliuretan z całej lodówki (100% ścian jest tym wypełnione - ma kształt jak cała lodówa) ewentualnie drugi na przykrycie i ma się super izolacyjne duże pudło. Jak za wysokie, to można sobie przyciąć nożem do papieru, bo tnie się łatwo ostrym wąskim ostrzem.
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Re: Mini growbox - tani

Postprzez V3rtyX » 12 wrz 2011, o 15:04

folia alu to raczej niezbyt dobry pomysl...
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Mini growbox - tani

Postprzez Poms » 12 wrz 2011, o 16:11

V3rtyX napisał(a):folia alu to raczej niezbyt dobry pomysl...


Dlaczego? Profesjonalne boxy też są wyłożone folią, co prawda nie gładką. Jest to dlatego, żeby odbijało część światła i wydajniej je wykorzystywać.
Avatar użytkownika
Poms

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 427
Images: 23
Dołączył(a): 11 wrz 2011, o 17:38
Lokalizacja: Gdańsk
Papryki:

Re: Mini growbox - tani

Postprzez Syndi » 12 wrz 2011, o 16:25

A ja w następnym sezonie będę 1-szy raz sadził habarenowate i umyśliłem sobie, że zrobię growboxa z kartonu, postawie przy grzejniku, zrobię otwory na dole żeby zaciągał z dołu powietrze cięższe (z CO2), a temperatura od żarówki spowoduje że cyrkulacja będzie się odbywała samoczynnie. Zamierzam doświetlać świetlówką 55W (sta opisywał ją na "starym" forum). A w maju na balkon! A zamiast doniczek (na balkon) kupuję taki zbiornik do rozrabiania zaprawy cementowej (w sklepie budowlnym) i ew. na to założę folię na stelażu - jakby lato byłe takie zimne jak teraz.
<smierc>
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Następna strona

Powrót do Growbox

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości