Pomiar oświetlenia growbox'a aparatem fotograficznym

Pomiar oświetlenia growbox'a aparatem fotograficznym

Postprzez SCRUBBY » 8 sie 2016, o 22:17

Witajcie,
Ponieważ nie każdy ma dostęp do miernika natężenia światła potocznie nazywanego luksomierzem lub luksometrem, to poniżej zamieszczam (gdyż nie znalazłem na forum) metodę fotograficznego przelicznika czasu migawki na lux'y. Metoda działa dla aparatów, które mają możliwość ręcznego ustawienia następujących parametrów: ISO; Av; czasem balans bieli.

Do przeprowadzenia ćwiczenia/pomiaru należy w miejscu badanym położyć BIAŁĄ kartkę rozmiaru A4. Pisząc białą, mam na myśli prawdziwie biały papier a nie odcień ecru lub bladożółty. Najbardziej zbliżone do białego są arkusze techniczne (tzw. bristol). Jeżeli nie ma takowego, to przeprowadzić powinno się w aparacie ręczną kalibrację balansu bieli na używanej kartce. Kto nie wie o co chodzi, to wujek G. z pewnością pomoże.
Następnie, po ustawieniu ISO w aparacie na 100 a aparatu w tryb Av (priorytet przesłony), wybieramy niezależnie od posiadanego obiektywu wartość 8.0 dla przesłony. łapiemy ostrość na kartkę (może z tym być problem, bo na białej kartce nie ma punktów kontrastowych. Polecam więc wtedy użyć manual focus ze statywu i "podeprzeć się" pomiarem centymetrem a następnie ręczną ostrością na bazie dystansu nasady obiektywu od kartki. W czasie strojenia ostrości automatycznie zmieniają się wartości Tv, czyli czasu naświetlania matrycy (dawniej - kliszy). Gdy wartość Tv się ustabilizuje wraz z naszą ostrością, odczytujemy tę wartość a następnie samą liczbę z mianownika mnożymy x43. Daje to wynik natężenia oświetlenia badanego punktu w luxach.

Przykład 1: ISO100; Av 8.0; Tv wynosi 1/200 sekundy. Mnożymy więc 200 x 43 i otrzymujemy wynik ok. 8170 luxów. Napisałem około, gdyż pomiar taki jest obarczony błędem właśnie balansu bieli z naszej kartki. Można więc przyjąć margines błędu +/- 5% a dla lepszego snu: +/- 10% (choć podobno to za dużo).

Przykład 2: ISO100; Av 8.0; Tv wychodzi 1/60 sekundy. Mnożymy więc 60 x 43 i otrzymujemy wynik 2451 luxów.

Jak wróci z serwisu mój luksometr i dojadą lampy do mojego GB, to zrobię film porównawczy dla tej metody.
Avatar użytkownika
SCRUBBY

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 118
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 14:26
Pochwały: 2
Papryki: Różne chinense'y i kilka ozdobnych :)

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Pomiar oświetlenia growbox'a aparatem fotograficznym

Postprzez solymr » 9 sie 2016, o 08:48

jeszcze można zainstalować apkę na androida Lux Meter (ja zainstalowałem akpę autorstwa Marcel Waldau) - ale niestety nie jestem w stanie sprawdzić czy dobrze działa, bo nie mam innego urządzenia by zweryfikować pomiar
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Pomiar oświetlenia growbox'a aparatem fotograficznym

Postprzez SCRUBBY » 9 sie 2016, o 09:32

Tak jak napisałeś. Aplikacje na telefon korzystają z kamery, ustawiają parametry jak trzeba do pomiaru Tv i robią przeliczenie, wyświetlając wynik na ekran. NIe wiem tylko jakie algorytmy zastosowali do detekcji światła i jego ciepłoty.
Avatar użytkownika
SCRUBBY

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 118
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 14:26
Pochwały: 2
Papryki: Różne chinense'y i kilka ozdobnych :)

Re: Pomiar oświetlenia growbox'a aparatem fotograficznym

Postprzez Algiz » 1 gru 2017, o 17:40

Trochę odkopane, ale wydaje mi się, że nie ma potrzeby zakładania nowego wątku, więc dopiszę się tutaj.
Z racji charakteru mojej pracy mam do dyspozycji wzorcowane luxomierze. Tym razem korzystałem z modelu Sonel LXP-10B i to właśnie on służył mi za wzorzec.
Postanowiłem porównać aplikację na androida i sprawdzić, która jest najdokładniejsza.
Tak właśnie wybrałem aplikacje: Lux Meter od waldau-webdesign (1), Światłomierz od My mobile Tools (2), oraz Lux Meter od Crunchy ByteBox (3), Lux Light Meter od Doggo Apps (4).

Wyniki są następujące:

1. 20-30% błędu pomiarowego, po zmianie współczynnika korekcyjnego na 0,96 spadło do około 10% błędu,
2. 10% błędu na start i nie udało mi się uzyskać lepszego wyniku przy korektach współczynnika,
3. Sam nie wiem. Liczy jakoś randomowo. Nie udało mi się uzyskać konkretnej powtarzalności,
4. 10% błędu pomiarowego i brak możliwości korekty współczynnika, trochę zaczyna bardziej oszukiwać przy wysokich wartościach średnio 20% w górę.

Podsumowując, moim zdaniem 10% błędu pomiarowego dla naszych potrzeb uprawowych to bardzo dobry wynik. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie jest to profesjonalne urządzenie pomiarowe.

Aha. Myślę, że warto dodać, że pomiary prowadziłem równolegle na dwóch telefonach Samsung A5, oraz Huawei P9 Lite.
Niestety żadna z tych firm nie płaci mi za reklamę, a szkoda bo kasa by się przydała :D Pomyślałem, po prostu, że skoro mam dostęp do tego tupu urządzeń to warto będzie przetestować, bo raczej nikt na co dzień nie kupuje sobie Luxomierza.
Avatar użytkownika
Algiz

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 56
Images: 4
Dołączył(a): 10 lis 2017, o 09:48
Papryki:


Powrót do Growbox

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości