wentylacja -podpiecie

wentylacja -podpiecie

Postprzez viris » 29 sty 2015, o 09:03

Witam, buduje swojego pierwszego growboxa i mam pytanie odnosnie wentylacji. Posiadam 2 wentylatory ze starego kompa i zastanawiam sie jak podpiac je do pradu. Nie chce uzywac zasilacza od pc bo jest dosyc duzy. Podlaczylem wiec wentylator do starej ladowarki od telefonu i niby dziala, ale nie jestem przekonany czy na dluzsza mete to jest bezpieczne by zostaiwc growboxa bez nadzoru. A jak wy podpinacie wentylatory?
"Veni, vidi, vici"
Avatar użytkownika
viris

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 88
Images: 22
Dołączył(a): 16 paź 2012, o 18:30
Lokalizacja: Małopolska
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: wentylacja -podpiecie

Postprzez preem » 29 sty 2015, o 09:07

Ładowarki od telefonu które mają 12V na wyjściu są jak najbardziej ok oby nie więcej . Jednak większość ładowarek ma 5V na wyjściu. Jedyna różnicą będzie wolniejsze kręcenie się wiatraków. Osobiście używam do 2 wentow od PC w swoim growboxie przetwornicy/zasilacza 12V ale też planuję podłączyć regulator napięcia by mieć regulacje prędkości. :)
Avatar użytkownika
preem

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 110
Dołączył(a): 10 sty 2015, o 18:24
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 1
Papryki:

Re: wentylacja -podpiecie

Postprzez viris » 29 sty 2015, o 09:35

Owszem wolniej sie kreci ale to chyba nie ma wiekszego znaczenia, a nawet mysle ze lepiej bo chodzi o delikatne pompowanie powietrza (moj growbox nie jest wielkich rozmiarow) tak czy siak wydaje mi sie ze dobrze by bylo kupic taki zasilacz tak jak mowisz
"Veni, vidi, vici"
Avatar użytkownika
viris

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 88
Images: 22
Dołączył(a): 16 paź 2012, o 18:30
Lokalizacja: Małopolska
Papryki:

Re: wentylacja -podpiecie

Postprzez preem » 29 sty 2015, o 09:56

Wszystko zależy od potrzeb. Jeżeli obecne obroty są wystarczające by utrzymać właściwą temperaturę i zapewnia świeże powietrze rośliną to nie ma sensu inwestować, tak mi się przynajmniej wydaje.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
preem

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 110
Dołączył(a): 10 sty 2015, o 18:24
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 1
Papryki:

Re: wentylacja -podpiecie

Postprzez viris » 29 sty 2015, o 10:17

Mam jeszcze jedno pytanie, znalazłem w domu starą ładowarkę do akumulatorów (do aparatu). Jest na niej napisane:
SEC: 12V 1500 mA
18VA MAX LPS
i zastanawia mnie ta druga linijka. Nie jestem jakiś dobry w tych klockach, ale jak podepnę wentylator 12V to chyba nie powinno się nic z nim stać (tylko o co chodzi z tą 2 linijką? - 18VA)
"Veni, vidi, vici"
Avatar użytkownika
viris

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 88
Images: 22
Dołączył(a): 16 paź 2012, o 18:30
Lokalizacja: Małopolska
Papryki:

Re: wentylacja -podpiecie

Postprzez Mr. Ed » 29 sty 2015, o 10:25

Nic nie powinno się stać - VA oznacza "woltamper" - "wolt x amper" czyli 18 watów tzw. mocy pozornej. Ale jeśli box się nie przegrzewa, zostawiłbym wiatraki zasilane z 5V, tak jest o wiele ciszej i roślinami nie będzie szarpać.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: wentylacja -podpiecie

Postprzez viris » 29 sty 2015, o 10:30

Tzn jestem jeszcze na etapie budowy growboxa a dzisiaj montuje wentylatory :) Jednak skoro mówisz że 5V wystarczy tak też zrobię. Box będzie raczej małą klatką wspomagającą rośliny w pierwszej fazie wzrostu, potem idą w nasłonecznione miejsce.
"Veni, vidi, vici"
Avatar użytkownika
viris

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 88
Images: 22
Dołączył(a): 16 paź 2012, o 18:30
Lokalizacja: Małopolska
Papryki:

Re: wentylacja -podpiecie

Postprzez michal603 » 29 sty 2015, o 13:36

Witam u mnie też najlepiej sprawdziło się 5v "stara ładowarka nokia". 6v i stary wentylator już mnie denerwował głośnością
Avatar użytkownika
michal603

NOWY
 
Posty: 43
Images: 0
Dołączył(a): 25 kwi 2014, o 22:06
Lokalizacja: śląsk
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Growbox oświetlenie, wentylacja -podpiecie

Postprzez viris » 30 sty 2015, o 10:03

Zastosowałem jednak regulator napięcia - lepsze rozwiązanie ;)

Mam teraz pytanie z innej beczki. Mój growbox ma służyć jako "inkubator" małych papryk, czyli ma służyć dopóki nie osiągną +/- 25 cm, potem idą na parapet. Pytanie do was, czy taka nagła zmiana klimatu nie odbije się na paprykach. Przez jakieś 2 miesiące będą przez 18 godzin naświetlane i nagle początkiem kwietnia może okazać się że mają zbyt mało światła? Co o tym sądzicie?
"Veni, vidi, vici"
Avatar użytkownika
viris

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 88
Images: 22
Dołączył(a): 16 paź 2012, o 18:30
Lokalizacja: Małopolska
Papryki:

Re: wentylacja -podpiecie

Postprzez preem » 30 sty 2015, o 10:07

Zalecane jest hartowanie krzaków w trakcie wystawiania z growboxa, stopniowo wystawiać aby nie doszło do poparzenia roślin przez promienie UV. Zapewne bardziej doświadczeni napiszą coś więcej ;)
Avatar użytkownika
preem

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 110
Dołączył(a): 10 sty 2015, o 18:24
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 1
Papryki:

Następna strona

Powrót do Growbox

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron