Growbox - Szklarnia - historia mojej hodowli.

Growbox - Szklarnia - historia mojej hodowli.

Postprzez skarbus » 16 wrz 2014, o 11:45

Dzień dobry,

Na początku chciałbym się przywitać, gdyż jest to mój pierwszy post na forum. Zaczynam od przedstawienia mojego growglassboxa:D czyli czegoś co powstało z połączenia growboxa ze szklarnią (która de facto jest z folii;p)

Przygodę z hodowlą papryk zacząłem dopiero w tym roku i prawda jest taka, że dopiero raczkuję w tej kwestii. Moja konstrukcja i metody hodowli posiadają trochę błędów ale wychodzę z założenia, że nauka na własnych błędach jest najbardziej owocna, więc mam nadzieję, że w przyszłym rok z waszymi radami osiągnę lepsze efekty.

Papryki wysiałem w tym roku dość późno bo ok 1 sierpnia - (dużo za późno - mój pierwszy błąd). Moja hodowla do trzy nasiona papryki Bhut Jolokia Red, kilka nasion wyjętych z papryki, którą dostałem od znajomego (z wyglądu podobna do red jalapeno), oraz jedno nasiono papryki słodkiej (wrzuciłem z ciekawości świeże nasionko z papryki ze sklepu i ku mojemu zdziwieniu wyrosło najszybciej). Wszystkie nasiona wzeszły, jednak przy przesadzaniu pomieszałem sadzonki i obecnie nie wiem, która roślinka to która ;D

Jako, że w mieszkaniu nie posiadam dość dużo miejsc postanowiłem założyć moją hodowlę na balkonie. Z racji tego, że uprawa została założona dość późno i noce nie są już tak ciepłe postanowiłem zbudować coś na podobiznę szklarni.

poszczególne fazy budowy:
Obrazek


Wraz z budowaniem konstrukcji do głowy przychodziły nowe pomysły. Aby zmaksymalizować wzrost papryk postanowiłem zamontować, oświetlenie które wydłużyło by "dzień" dla roślinek. Aby trochę zautomatyzować proces dodałem programator, który automatycznie włącza światło w godzinach 7.30-11.00 i 18.30-21.00. Do doświetlenia obecnie używam 2 świetlówek 2700K i 2 świetlówek 6400K (obie po ok 1400lm). Na tylną ścianę oraz pod "podłogę" dałem styropian podklejony folią aluminiową - taki jak stosuje się za grzejnikami. W ten sposób zmniejszyłem straty ciepła i oświetlenia. Gdy zauważyłem, że temperatura spada w nocy poniżej 16stopni zacząłem się martwić i do mojego szklarni postanowiłem podłączyć ogrzewanie podłogowe, które jest sterowane termostatem :D. Ściany szklarni zostały zrobione z folii ogrodowej 4 sezonowej. Folia ta tworzy dwie warstwy pomiędzy, którymi jest warstwa powietrza - dzięki czemu mam nadzieje zminimalizować utraty ciepła.

Obecny wygląd szklarni (rośliny 1,5 miesięczne)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mam nadzieje, że moja konstrukcja pozwoli przetrwać mojej hodowli przynajmniej do początku listopada, niestety na zimę będę musiał znaleźć jej miejsce w domu.
Jeśli chodzi o dalszy rozwój szklarni to w niedalekiej przyszłości mam zamiar wzbogacić ją o dodatkowe oświetlenie LED, ale o tym w następnym poście :)
Avatar użytkownika
skarbus

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Dołączył(a): 16 wrz 2014, o 10:17
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Growbox - Szklarnia - historia mojej hodowli.

Postprzez Syndi » 16 wrz 2014, o 11:57

hm... ciekawa konstrukcja, ale w chłodne noce od tej szyby z dołu może dawać zimno.
Może lepiej na tę szybę położyć cienki styropian?
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Re: Growbox - Szklarnia - historia mojej hodowli.

Postprzez skarbus » 16 wrz 2014, o 12:45

Dzięki za odpowiedź,

Izolacja od dołu wygląda następująco: na samym dole znajduje się 5cm styropianu (zapomniałem napisać), następnie warstwa styropianu z folią aluminiową (grzejnikową). Następnie szyba. Na szybie leżą przewody grzejne, natomiast nad nimi są paski przezroczystej pleksi, na której stoją doniczki - aby nie dotykały bezpośrednio przewodów. Wydaje mi się że aż tak źle nie będzie:)
Zdecydowałem się na taką kolejność ponieważ szybę łatwiej się czyści, a skoro od dołu jest styropian to chyba nie będzie aż tak "dawać zimnem" :D , Co prawda szyba ma dość dużą pojemność cieplną, ale zgodnie z zasadą zachowania energii, jak już ją zaabsorbuje to i ją odda, a skoro od dołu jest izolacja, to odda ją do wnętrza szklarni :)

btw... dziwny ten limit z postami co godzinę :P
Avatar użytkownika
skarbus

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Dołączył(a): 16 wrz 2014, o 10:17
Papryki:

Re: Growbox - Szklarnia - historia mojej hodowli.

Postprzez Mirek19 » 16 wrz 2014, o 13:11

skarbus napisał(a):... dziwny ten limit z postami co godzinę :P

to jedna z ...metod "walki z tzw.reklamiarzami" , ;)
jak przekroczysz liczbę 10 postów - "blokada zostanie zwolniona"
Avatar użytkownika
Mirek19

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 179
Images: 1
Dołączył(a): 15 cze 2014, o 18:32
Lokalizacja: dolnośląskie
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Growbox - Szklarnia - historia mojej hodowli.

Postprzez skarbus » 10 paź 2014, o 15:28

Tak jak wspominałem następny - następny post będzie o oświetleniu LED.

Po zapoznaniu się z literaturą i różnym forami o hodowli roślinek podjąłem decyzję o samodzielnym zbudowaniu panlu led. Nie ukrywam, że pewną inspirację stanowił dla mnie użytkownik @pietrekzad z tego forum :)

Do tematu zabrałem się metodycznie rozpoczynając prace od projektu i doboru odpowiednich elementów mojego panelu. Po przeanalizowaniu widma absorpcji chlorofilów i widm emisyjnych różnych diod LED podjąłem decyzję co do ilości diod w różnych kolorach i dobrałem odpowiednie wzmacniacze stało-prądowe. Na podstawie wstępnego szkicu wykonałem szybki projekcik 3d :

Obrazek
Obrazek

Calość miała być budżetowa ale wyszło jak zawsze :) niestety na chwilę obecną na taki panel trzeba liczyć ok 350 zł (cena poszczególnych elementów + przesyłki) choć w porównaniu do gotowych paneli cena i tak pozostaje atrakcyjna.

Gotowy produkt zaskoczył nawet mnie mocą i prezentuje się następująco:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Projektując mój panel chciałem się bardziej skupić na przyśpieszeniu kwitnięcia i owocowania roślinek. I faktycznie roślinki po prawej stronie znajdujące się bezpośrednio pod panelem led wypuściły pierwsze kwiatki. Natomiast roślinki pod świetlówkami pozostały bez zmian. ponadto rośliny spod Ledów rosną wyraźnie szybciej oraz są duuużo bardziej rozgałęzione. Rosną bardziej na szerokość niż wysokość. Jednak rośliny po prawej są też bliżej krawędzi balkonu więc teoretycznie dostają również więcej światła dziennego - stąd może aż tak wielka różnica.

Mam nadzieję że uda mi się w tym sezonie wyhodować choć jedną papryczkę :)
Avatar użytkownika
skarbus

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Dołączył(a): 16 wrz 2014, o 10:17
Papryki:

Re: Growbox - Szklarnia - historia mojej hodowli.

Postprzez Psyhe » 10 paź 2014, o 16:31

To sie nazywa idealne wykorzystanie przestrzeni
Obrazek
Avatar użytkownika
Psyhe

CHILIHEADMOD
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1809
Images: 99
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:57
Lokalizacja: U królowej na kolanach
Pochwały: 6
Highscores: 3
Papryki:

Re: Growbox - Szklarnia - historia mojej hodowli.

Postprzez Biotit » 24 lis 2014, o 20:51

Bo to może były pseudo diody.
Avatar użytkownika
Biotit

ŚWIEŻAK
 
Posty: 1
Dołączył(a): 1 gru 2012, o 12:20
Papryki:


Powrót do Growbox

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron