growbox- potrzebna pomoc w budowie

growbox- potrzebna pomoc w budowie

Postprzez czarli92 » 6 gru 2013, o 22:46

witam, zaczynam hodowle, jak zrobie boxa to dodam zdjecia. Będzie on wymiarów : 60x60 cm podstawa, wysokosc 120cm.
2 wentylatory 12cm srednica, box zrobiony z styropianu, środek wyłożony kocem ratunkowym.
pytania :
- wentylator 'in' na górze obok oswietlenia a 'out' na dole czy odwrotnie - za i przeciw mile widziane.
-jaka ilość - mniej więcej :P wejdzie tam papryczek do tego boxa, tak żeby mogły już sobie spokojnie do końca rosnąć albo do momentu aż bedzie je można przełożyć na parapet, i tutaj moje pytanie, może do tego czasu nie wyrosną jakoś bardzo wysokie i można boxa ustawić - podstawa 120x60 wysokość 60? dużo sie nad tym właśnie zastanawiam, fajnie jakby ktoś ogarnięty powiedział swoje zdanie na ten temat.
-oświetlenie - chyba największy problem jaki mam. led odpadaja - za drogie. będe używać świetlówek, z tego co się dowiedziałem to najlepiej tam walnąć 2 świetłowki jedna okolo 6500k druga 2700k. Może ktoś z doświadczeniem sie wypowie, a najlepiej by było jakby ktoś rzucił linkiem z konkretną świetlówka która sie idealnie nada :)

wiecej pytań chyba nie mam, ale jak ktoś ma jakies sugestie co tam jeszcze dołożyć do tego boxa albo co zmienić to zamieniam się w słuch :)
Avatar użytkownika
czarli92

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 57
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 21:53
Lokalizacja: rzeszów
Pochwały: 2
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: growbox- potrzebna pomoc w budowie

Postprzez Poms » 7 gru 2013, o 09:04

Wentylator "in", jak go nazwałeś, moim zdaniem powinien być na dole. Wtłaczane powietrze będzie chłodniejsze i w sposób naturalny cieplejsze powietrze unosi się do góry. Taki układ będzie wydajniejszy.
Ciężko powiedzieć ile wejdzie, to zależy ile chcesz trzymać w boxie. Dysponujesz tylko parapetem, czy masz gdzie do gruntu zasadzić? Wylicz mniej więcej tak: dla parapetu po 3-4 w rzędzie czyli od 9 do 16. Dla gruntu możesz dać nawet 36, jeśli dobrze wymierzysz czas przesadzenia z boxa do gruntu.
Co do wysokości to 120cm to za dużo, bo papryki po jakimś czasie powinny rosnąć bardziej na boki niż w górę. Daj mniejszą może z 80cm z regulowanym na wysokość odbłyśnikiem.
Oświetlenie to bardzo szeroka dziedzina. Najtaniej będzie użyć CFL (świetlówki kompaktowe). Dają one stosunkowo dużo światła (60lm/W), żadnych kombinacji przy składaniu, bezpieczne i w miarę tanie w zakupie. Oczywiście im więcej światła tym lepiej, musisz uzyskać odpowiednie natężenie w lx (luks - czyli lm/m2). Nie wiem dokładnie ile tego trzeba, ale moim zdaniem z 15000 do 20000 lx to takie dobre minimum. Da Ci to ok 100-125W w oświetleniu. Na alledrogo są takie świetlówki po 60-125W przeznaczone dla fotografów, co więcej na gwincie E27 (standard) np: http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... gory-16281 . 5500K taka jedna o mocy 65-85W(koszt od 28zł za 65W i 34zł za 85W) jest dobra, do tego daj np 2x 23-25W zwykłych z marketu 2700K.

Dołożyć do boxa musisz jeszcze włącznik/wyłącznik czasowy (~20zł), żeby nie musieć pamiętać o doświetlaniu. Do tego może jakiś system regulacji wysokości odbłyśnika z świetlówkami.
Jeżeli masz "taryfę nocną" u dostawcy energii elektrycznej to doświetlaj w nocy. Zawsze będzie taniej.
Avatar użytkownika
Poms

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 427
Images: 23
Dołączył(a): 11 wrz 2011, o 17:38
Lokalizacja: Gdańsk
Papryki:

Re: growbox- potrzebna pomoc w budowie

Postprzez czarli92 » 7 gru 2013, o 12:15

dzięki, bardzo mi pomogła Twoja odpowiedź ! ale 120cm wiem że za dużo, ale takie mam płyty do budowy boxa - 60x120 jedna. więc boxa moge zrobic 120x60 podstawa wtedy by bylo fajnie bo byloby dużo miejsca na roslinki ale wysokosc wtedy byłaby zaledwie 60cm - czy to wystarczy?

-- 7 gru 2013, o 12:17 --

aha, jeszcze jedno - mam zamiar je trzymać w boxie do momentu aż warunki pogodowe pozwolą na hodowanie ich na parapecie :) czyli nie wiem ile bo nie mam pojęcia jak szybko one rosną.
Avatar użytkownika
czarli92

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 57
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 21:53
Lokalizacja: rzeszów
Pochwały: 2
Papryki:

Re: growbox- potrzebna pomoc w budowie

Postprzez Poms » 7 gru 2013, o 13:08

Co do hodowli parapetowej to nie wiem, kwiecień? Niech ktoś inny się wypowie. Ewentualnie jak będzie za ciasno w boxie.

Jeżeli dasz zbyt duży stosunek długości do szerokości, to pojawi się problem z doświetleniem tych roślin na końcu. Odbłyśnik ma ograniczone kąty odbijania strumienia światła. Te bliżej odbłyśnika będą rosły nieco szybciej i zasłonią te z tyłu. Możesz je co prawda przestawiać co jakiś czas, ale lepiej będzie zbliżyć się do kwadratu w podstawie. Myślę, że jak dasz 60x90 to będzie ok.
Avatar użytkownika
Poms

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 427
Images: 23
Dołączył(a): 11 wrz 2011, o 17:38
Lokalizacja: Gdańsk
Papryki:


Powrót do Growbox

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron