Pytania laika

Pytania laika

Postprzez telep_lbn » 8 paź 2012, o 18:53

Siemanko, myślę ciągle o zbudowaniu growboxa, ale nie rozumiem 1 rzeczy. Załóżmy, że mam:
-większą obudowę do komputera,
-3 świetlówki philips tornado 23w,
-3 odbłyśniki zrobione z rozciętych puszek po piwie,
-mylar lub koc ratunkowy do wyłożenia ścian,
-2 wentylatory (wdmuchujący 80mm i wydmuchujący 120mm),
-timer do włączania i wyłączania świetlówek o odpowiednich godzinach.

I tutaj rodzą się moje pytania:
1. Jak w ogóle podpiąć to oświetlenie? Rozumiem, że trzeba kupić 3 ramki do 3 świetlówek i jakoś połączyć wystające z nich kable do wspólnego zasilacza, ale jak to zrobić krok po kroku?
2. Czy wentylacja ma mieć oddzielny zasilacz nie podłączony do timera, jeżeli chce żeby roślinkom wiało 24h/dobę? Jeżeli tak to jak to podłączyć?

Są to sprawy chyba na tyle banalne, że w każdej instrukcji budowy growboxa jaką widziałem są one pomijane, dla mnie jednak jest to dość problematyczne :p

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam.
Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.


Avatar użytkownika
telep_lbn

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 33
Dołączył(a): 15 wrz 2012, o 23:35
Lokalizacja: południowy-wschód
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Pytania laika

Postprzez mundek » 8 paź 2012, o 19:05

1. Kable z oprawek podłącz równolegle (uważaj, żeby nie podłączyć razem fazy i przewodu neutralnego, bo zrobisz zwarcie) z kablem zakończonym wtyczką za pomocą kostki (kupisz w każdym markecie budowlanym).
2. Wentylatory zazwyczaj zasilane są napięciem stałym 12 V i wymagają zastosowania zasilacza na to właśnie napięcie (np. zasilacz komputerowy).
Avatar użytkownika
mundek

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 159
Images: 297
Dołączył(a): 20 cze 2012, o 17:20
Lokalizacja: Gdańsk
Papryki: Annuum, Baccatum, Chinense, Frutescens, Pubescens

Re: Pytania laika

Postprzez wlodizw » 9 paź 2012, o 07:30

Na chłopski rozum - skoro masz trzy żarówki to musisz od każdej odprowadzić przewód minimum dwużyłowy zakończony wtyczką. Jak nie chcesz trzech wtyczek to połącz te przewody w jeden. Proste, nie?

Bez tytułu.png


Ja u siebie zrobiłem to tak:
1696

Wentylatory podłącz osobno. Bez sensu aby jak światło to i nawiew. Lepiej jak będzie na osobnym obwodzie.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid rządzi


Obrazek
Avatar użytkownika
wlodizw

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2311
Images: 114
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 10:10
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 7
Papryki: lubię jeść i lubię jak mnie po nich piecze tu i tam...

Re: Pytania laika

Postprzez telep_lbn » 10 paź 2012, o 12:28

Dzięki Panowie, trochę mi to rozjaśniliście ;)

Jak coś to w trakcie wykonywania prac będę jeszcze pytał bo pojęcie o elektryce mam zerowe :p spróbuję najwyżej ogarnąć jakiegoś pomocnika.
Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.


Avatar użytkownika
telep_lbn

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 33
Dołączył(a): 15 wrz 2012, o 23:35
Lokalizacja: południowy-wschód
Papryki:


Powrót do Growbox

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron