kable grzewcze. Czy mozna na noc?

kable grzewcze. Czy mozna na noc?

Postprzez shangrila993 » 30 mar 2017, o 23:06

witam zacząłem swoją przygode z papryczkami. zrobiłem growboxa i paytanie takie
W dzien normalnie właczam ledy i dodatkowo mam jeszcze lampy grzewcze w growboxsie staram sie utrzymac tem. 27-29 stopni.
teraz moje pytanie takie czy na noc kiedy wyłaczam wszystkie lampy moge urzyc kabli grzewczych (położone na podłodze) takich ktorych sie urzywa do terarri na gady poniewaz w nocy temperatura spada mi az do 12-15 stopni?
Avatar użytkownika
shangrila993

ŚWIEŻAK
 
Posty: 6
Dołączył(a): 22 mar 2017, o 16:43
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: kable grzewcze. Czy mozna na noc?

Postprzez Korix101 » 12 lis 2017, o 21:33

Poprawnie wykonany growbox powinien być obklejony od środka materiałem odbijającym światło/ciepło, więc temperatura wytworzona przez kable w dzień powinna wystarczyć roślinką na noc. Jeśli masz możliwość to zostaw np.: jeden kabel czy lampkę włączoną aby łatwiej można było utrzymać temperaturę. Trochę na logikę <thumright>
Avatar użytkownika
Korix101

NOWY
 
Posty: 17
Dołączył(a): 5 lis 2017, o 20:58
Papryki:

Re: kable grzewcze. Czy mozna na noc?

Postprzez Algiz » 13 lis 2017, o 09:15

Jeśli temperatura w pomieszczeniu spada w nocy do 12-15*C, to nawet poprawnie wykonany growbox nie ma takiej pojemności cieplnej, żeby utrzymać temp. przez całą noc.
Musisz trochę sam poeksperymentować.

Kable grzewcze to dobre rozwiązanie, ale może być z nimi ten kłopot, że potrafią nadmiernie przesuszać podłoże.

Jeśli zdecydujesz się na zostawienie, na noc włączonej lampki to wybierz starą żarówkę wolframową. Sporo strat energii jest tam przekształcanych właśnie w ciepło, a dodatkowo długości fal światła w tej żarówce są tylko w niewielkim stopniu wykorzystywane przez rośliny do fotosyntezy. Wciąż istnieje jednak ryzyko zaburzenia stosunku dnia i nocy. Noc jest bardzo ważna dla roślin. Właśnie wtedy zachodzą najintensywniej procesy metaboliczne, oraz wzrasta aktywność niektórych szlaków biochemicznych. Roślina powinna mieć możliwość odpoczęcia od fotosyntezy.

Osobiście wybrałbym raczej kable.

Pozowdzenia <thumright>
Avatar użytkownika
Algiz

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 56
Images: 4
Dołączył(a): 10 lis 2017, o 09:48
Papryki:

Re: kable grzewcze. Czy mozna na noc?

Postprzez mih000 » 13 lis 2017, o 09:27

użyj kabli tylko w okresie kiełkowania żeby była równa temp 24h, po wykiełkowaniu spokojnie im wystarczy ciepło za dnia.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: kable grzewcze. Czy mozna na noc?

Postprzez DarkSkorpion » 28 lis 2017, o 21:35

Jeśli temperatura w pomieszczeniu spada w nocy do 12-15*C, to nawet poprawnie wykonany growbox nie ma takiej pojemności cieplnej, żeby utrzymać temp. przez całą noc.
Mój następny growbox będzie stał w pomieszczeniu które może mieć max 12 stopni więc również rozważam zakup czegoś do grzania. Myślę nad matami grzewczymi albo promiennikami - żarówki nie emitujące światła tylko ciepło.
Pomagam w uzyskaniu odszkodowań i świadczeń z wypadków.
Avatar użytkownika
DarkSkorpion

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 2
Dołączył(a): 18 wrz 2016, o 19:19
Lokalizacja: Bytom
Pochwały: 4
Papryki: Habanero, Trinidad Moruga Scorpion

Re: kable grzewcze. Czy mozna na noc?

Postprzez piotrasta » 17 gru 2017, o 21:28

A growbox-a obłożyć dwoma 10cm warstwami styropianu grafitowego?
Avatar użytkownika
piotrasta

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 88
Images: 0
Dołączył(a): 20 lip 2015, o 19:50
Papryki:


Powrót do Growbox

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość