Delikatne liście

Leczenie, zapobieganie

Delikatne liście

Postprzez portew » 16 sie 2020, o 16:48

Witam,

Mam problem podczas uprawy papryki Carolina Reaper Red mianowicie liście są bardzo delikatne i zwykły deszcz zamienia je w sito. (Zdjęcia w załączniku). Czego może być to objawem? Papryka jest regularnie podlewana, 4 razy w tygodniu zawsze z nawozem:

  • Substral(pomidor) podelwanie i oprysk
  • biohumus(dedykowany pomiror)
  • GHE grow
  • GHE bloom
  • oprysk SensiCal
Więc teoretycznie niedoborów mieć nie powinny. PH ziemi to według miernika to niby 7,5 wiem że wysoko ale pomiar miernikiem za 100zł traktował by tylko orientacyjnie. Na pewno daleko mi jest jest do popalenia korzeni nawozami. (Czyli są 4 podlewania w tygodniu). Problemy przekładają się na kiepskie owocowanie tak: 1 na 4 kwiaty mi zawiązuje(reszta opada). Gdzie przy habanero to 3/4.

Dodatkowo mam też jeden krzak Habanero Red Savila który ma identyczne warunki i nawożenie i u niego nie ma żadnych problemów. Nasiona były kupione na Allegro (ostatni raz), zastanawia mnie tylko czy jest to właśnie wynik kiepskich nasion czy może coś źle robię.

Zdjęcia: https://1drv.ms/u/s!Aq8iZ7Ms5ZHpjdQrQj4 ... w?e=WuYyXR
Avatar użytkownika
portew

ŚWIEŻAK
 
Posty: 5
Dołączył(a): 16 sie 2020, o 15:12
Papryki: Habanero Red Savila
Carolina Reaper Red

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Delikatne liście

Postprzez salcefix » 16 sie 2020, o 17:53

Ale to chyba występuje tylko na dolnych starych liściach? Jeśli tak to po prosu je usuń i tyle. A jeśli chodzi o zawiązywanie owoców to u mnie również tak to wygląda, na karolinach jest dużo mniej jak na habanero. W ogóle późno zaczęły zawiązywać owoce, dużo kwiatów zrzucały. Winę zrzucam na nieodpowiedni klimat i chłodne noce. Habanero radzą sobie dużo lepiej, ale też nie są aż tak wymagające. U siebie daję substral pomidor raz tygodniowo doglebowo, poza tym nie podlewam bo siedzą w gruncie gdzie poziom wody jest dosyć wysoko.
Avatar użytkownika
salcefix

NOWY
 
Posty: 27
Images: 73
Dołączył(a): 2 sie 2019, o 13:32
Lokalizacja: Kętrzyn
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Delikatne liście

Postprzez portew » 17 sie 2020, o 08:07

Ten problem nie występuje na młodych liściach a im niżej tym większe i starsze. Zżółknięte liście usuwam jednak jak bym miał usunąć też te poszarpane to roślina została by tylko z kilkoma małymi listkami. Dodatkowo jak one dorosną to na 90% spotka je to samo, ja skłaniam się jednak ku temu że czegoś im brakuje lub coś jest nieodpowiednie. Jeśli habanero sobie rośnie to faktycznie tak jak piszesz ma inne wymagania. Tego co jest w nawozach mają pod dostatkiem NWK, Mg. Jak by mi udało się ustalić co konkretnie to w tedy odpowiedni nawóz załatwi sprawę a dokładając kolejne nawozy po omacku wydam na to dużo kasy i zapewne popalę korzenie.

Dochodzi też szansa że kupiłem nasiona kiepskiej jakości. W internecie wyczytałem że trudno na portalach aukcyjnych kupić dobre nasiona CR. W takim wypadku nie będę już ładować kasy w ratowanie tego co jest tylko pogodzę się z małymi zbiorami. No i nie wykorzystam nasion z tej uprawy za rok.

Tak swoją drogą gdzie dostane sprawdzone nasiona CR Red?
Avatar użytkownika
portew

ŚWIEŻAK
 
Posty: 5
Dołączył(a): 16 sie 2020, o 15:12
Papryki: Habanero Red Savila
Carolina Reaper Red

Re: Delikatne liście

Postprzez salcefix » 17 sie 2020, o 08:59

Twoje liście ze zdjęć wyglądają po prostu na stare. Bo raczej nie brak potasu skoro stosujesz substral pomidor. A może za dużo bezpośredniego słońca. PH u mnie to 6 - 6.5. 7.5 to trochę niekorzystnie, nie próbowałeś czymś zakwasić podłoża?

Ja kupiłem w tamtym roku sadzonki CR na allegro, w tym roku nasiona mam z ubiegłorocznych owoców. Nie jestem do końca przekonany czy to CR czy jakiś mieszaniec z jakimś skorpionem, ale widzę że jeden krzak mutował i ma gładsze owoce niż reszta. Dwa zmutowały tak że wyrosły jakieś karły bez owoców, więc zdecydowanie nie jest to czysta odmiana, na następny rok będę szukał sprawdzonego źródła.

Ostatnio z liśćmi na moich karolinkach też nie było za dobrze, usychały i odpadały, ale to chyba przez noce po 8 stopni które były jakiś czas temu. Jak temp trochę wzrosła to wyglądają lepiej i ładnie rozwijają owoce. Nie sądzę że u ciebie to od braku jakichś składników, jak mówię daję tylko substral pomidor (wcześniej substral warzywa) i jest ok. Tzn liście nie wyglądają na super zdrowe, mają jakieś plamki, ale ogólnie nic złego się nie dzieje. Wczoraj robiłem zdjęcie owockom ale widać też trochę liści. Jak widzisz dolne liście obrywam profilaktycznie nawet jak wyglądają na zdrowe.

16075

O w mordę, stonka!
Avatar użytkownika
salcefix

NOWY
 
Posty: 27
Images: 73
Dołączył(a): 2 sie 2019, o 13:32
Lokalizacja: Kętrzyn
Pochwały: 1
Papryki:


Powrót do Choroby roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości