Strona 1 z 1

Blednące liście

PostNapisane: 20 lip 2019, o 16:13
przez Waski92

Re: Blednące liście

PostNapisane: 20 lip 2019, o 20:14
przez Siwcun
Wygląda tak jak byś wystawił na słońce bez hartowania - poparzenia słoneczne.

Re: Blednące liście

PostNapisane: 20 lip 2019, o 20:24
przez Marcin
Napisz gdzie uprawiasz i jak czesto maja kontakt z bezposrednim sloncem.

Re: Blednące liście

PostNapisane: 20 lip 2019, o 21:35
przez Waski92
Były hartowane cały poprzedni miesiąc w dzień na parapecie na dworze w nocy w domu. Kilka razy je zostawiłem na noc. Nawet w dzień jak było 37 st stały opadły liście to wstawiłem je w cień do domu i powstały. Dzisiaj dorobiłem im patyczki w razie mocnego wiatru czy burzy i wstawilem je na stałe na dwór na ogródek. Albowiem opadają wszystkie kwiaty.

Re: Blednące liście

PostNapisane: 20 lip 2019, o 22:05
przez Marcin
Jaka pojemnosc doniczki? czym nawozisz?

Re: Blednące liście

PostNapisane: 22 lip 2019, o 13:22
przez TUF
Waski92 napisał(a):Nawet w dzień jak było 37 st stały opadły liście to wstawiłem je w cień do domu i powstały.


Cześć!

Po opisie jaki zostawiłeś, przychodzi mi do głowy kwestia korzeni - mianowicie, częstą przyczyną więdnięcia jest słaby system korzeniowy rośliny; przypomnij sobie, czy dużo podlewałeś, bądź czy nie za mało - papryka nie lubi przesychania ziemi, podczas suszy można uszkodzić część włośnikową korzeni - a to znacząco odbija się na roślinie szczególnie przy temperaturach jakie panują w tym roku.

Idąc dalej tym tropem, ile nawoziłeś/czy nawoziłeś?

Nadmiar składników odżywczych w podłożu zniechęca roślinę do budowy bryły korzeniowej, może też prowadzić do poważnych niedoborów (blokady; mikro i makro pierwiastków) oraz do gromadzenia się dużej ilości soli w medium.

Bądź zbyt późne hartowanie roślin i dodatkowo zbyt mocne słonko - rośliny podczas takiego upału i bardzo niskiej wilgotności powietrza <40% (optimum dla papryk 60-80% wilgotności względnej powietrza; co nie znaczy, że nie urośnie przy innej ;) ) bardzo intensywnie transpirują (oddają wodę poprzez aparaty szparkowe itd.) ilość wody która wyparuje z jej powierzchni musi być z powrotem pobrana przez system korzeniowy - część włośnikowa , przy dużych temperaturach rośliny wchodzą w suszę fizjologiczną - aby przetrwać (może też wtedy dość do poparzeń słonecznych, które będą wychodzić na przestrzeni kilku dni).

Jeśli winowajcą będzie zbyt słaby system korzeniowy i nie przenawoziłeś wcześniej; mam pewien pomysł... <study>

Zaserwuj swoim pociechom dodatkowy fosfor - najlepiej sam - po pierwsze wpływa na rozwój systemu korzeniowego oraz - bierze udział podczas zawiązywania pąków kwiatowych i owoców, pamiętaj tylko, że fosfor jest słabo przyswajalny w kwaśnej glebie. Rozważ dodanie dolomitu (choć zlecą 2-3 tygodnie zanim zacznie działać) zbliży on wartość Ph gleby do okolic +/- 7Ph wtedy fosfor będzie najlepiej przyswajalny. ;)

Cóż więcej mogę dodać, obserwuj i działaj, gdybyś miał jeszcze jakieś pytania - pytaj. :)

Edit; dodatkowo różnica temperatur dzień/noc - lub - kwiaty zrzuca również sama roślina kiedy nie jest gotowa by owocować - wydłuża w ten sposób swój okres wegetacyjny.

Powodzenia i pozdrawiam TUF'I ;)