Prośba o pomoc w diagnozie

Leczenie, zapobieganie

Prośba o pomoc w diagnozie

Postprzez Mazzieh » 24 cze 2019, o 14:30

Jest to mój pierwszy post na forum, więc na początek witam wszystkich :)

W tym roku zrobiłem trzecie podejście do hodowli chilli, poprzednie dwa wyszły całkiem nieźle, więc tym razem poszedłem na ostro i zasiałem sporo krzaczków z nadzieją na sukces.
Do teraz wszystko szło bardzo dobrze, jednak pojawił się dość poważnie wyglądający problem. Na liściach, zwłaszcza młodych, pojawiły się jakieś czarne plamy (nie wiem jak to inaczej określić), liście zwijają się i odpadają. Załączam zdjęcia oczywiście.
Jeśli ktoś z bardziej niż ja doświadczonych w uprawie użytkowników wie, co im dolega (i/lub) jak z tym walczyć to bardzo proszę o pomoc. Wsadziłem w to sporo serca i czasu, więc nie chcę, żeby mi to wszystko teraz zmarniało.
Próbowałem znaleźć na forum podobny przypadek ale nie znalazłem (choć przyznaję, że nie grzebałem w bardzo starych postach).

Trochę dodatkowych informacji:
Jestem zupełnym amatorem jeśli chodzi o hodowlę chilli, ale staram się :)
Nie ma to miejsca na wszystkich moich krzaczkach (przynajmniej do tej pory), ale na całkiem sporej ilości (mam 30 krzaczków, dotyczy to około połowy).
Roślinki stoją w większości na balkonie, ale nie są wystawione na jakieś wielkie słońce przez cały dzień - próbowałem je ustawić w taki sposób aby miały dość światła, lecz nie stały w pełnym słońcu.
Użyta była uniwersalna ziemia z castoramy (https://www.castorama.pl/podloze-uniwersalne-substral-50-l-id-1092935.html ), która miała już jakieś kuleczki z nawozem w sobie, ponadto podlewane są czasem biohummusem.
Gatunki są różne - różne odmiany habanero, jolokii, scorpionów i kilka łagodniejszych odmian.

Oto zdjęcia z problemem:

15461
15460
15459
15458
Avatar użytkownika
Mazzieh

ŚWIEŻAK
 
Posty: 2
Images: 4
Dołączył(a): 24 cze 2019, o 14:02
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Prośba o pomoc w diagnozie

Postprzez ch4 » 24 cze 2019, o 21:36

Mazzieh.
Twoja papryka wygląda na mocno przenawożoną (zablokowane pobieranie wapnia).
Podlewaj ją czystą odstaną wodą do czasu, aż nowe liście nie zaczną wyglądać normalnie.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Prośba o pomoc w diagnozie

Postprzez Mazzieh » 27 cze 2019, o 12:10

Ch4, dzięki za odpowiedź.

Myślisz, że mogą być przenawożone w sytuacji, gdy raptem kilka razy były podlane biohummusem? Oprócz tego jeszcze był jakiś startowy nawóz w ziemi, do której je przesadzałem gdy już lądowały w docelowych doniczkach. Tak to niczym nie były nawożone. Krótko mówiąc podlewam je w 95% czystą wodą (aczkolwiek nie zawsze odstaną - przyznaję). Ponadto wszystkie krzaczki traktuje tak samo a jednak nie na wszystkich występują te objawy.

Kontaktowałem się też z panem, od którego kupiłem nasionka i dostałem odpowiedź, że może być to wirus plamistości lub niedobór potasu (w przypadku poskręcanych liści). Na wirusa rady za bardzo nie ma, ale polecił mi, abym spróbował zastosować trochę nawozu potasowego. Kupiłem już nawet jakiś nawóz, co prawda do pomidorów, ale napisano, że o wysokiej zawartości potasu, ale w tej sytuacji nie wiem co robić, bo mam dwie dość sprzeczne rady ;) Pan, od którego kupiłem nasionka jest hodowcą, nie jakimś po prostu sklepikarzem, więc też się zapewne zna na robocie. :)

Co o tym myślisz?
Może ktoś jeszcze ma jakieś pomysły?

Dodam, że po usunięciu większości tych jakby zarażonych liści (i tak odpadają) roślinki, przynajmniej na razie, nie sprawiają wrażenia, jakby miały umierać. Mimo wszystko mnie to martwi bo liczę na dużo dobrego do jedzenia. ;)
Avatar użytkownika
Mazzieh

ŚWIEŻAK
 
Posty: 2
Images: 4
Dołączył(a): 24 cze 2019, o 14:02
Papryki:

Re: Prośba o pomoc w diagnozie

Postprzez ch4 » 27 cze 2019, o 22:15

Czasem się zdarza, że substrat ma zbyt dużo nawozu na starcie, albo jest on źle (nierównomiernie) rozmieszany.
I jeśli korzenie trafią w obszar o zbyt dużej jego koncentracji, to efekt jest taki, jak widzisz.

Podlewaj samą odstaną wodą i z czasem sytuacja powinna wrócić do normy.
Nowe odrosty będą już ładne i bez zniekształceń.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe


Powrót do Choroby roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości