Core roślinki?

Leczenie, zapobieganie

Core roślinki?

Postprzez THORNIK1980 » 18 lip 2018, o 16:32

Witam mam pytanie czy ktoś z was wie może jaka jest przyczyna żółtych liści ?powiem tak,te stały u teścia w szklarni wraz z pomidorami ,i ogórkami,na pomomidory tescia wchodzi chyba jakas zaraza bo od dołu sie robią czarne ,pomyslałem ze moze wszedł na moje papryki jakiś pasożyt proszę was o pomoc czy mam te liscie przetrzeć samą wodą czy z octem bo tak tez słyszałem ze można robić pozdrawiam.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
THORNIK1980

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Images: 0
Dołączył(a): 18 lip 2018, o 14:31
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Core roślinki?

Postprzez ch4 » 18 lip 2018, o 19:15

Czy zasilasz czymś paprykę?
Jeśli nie, to taki objaw może być sygnałem wyczerpywania się składników odżywczych - głównie azotu.
Żółknięcie liści postępujące od dołu może być także efektem zalania korzeni - w takiej sytuacji przestają one prawidłowo funkcjonować i roślina przestaje pobierać z podłoża składniki odżywcze, stopniowo pobierając je (te, co są mobilne) z najstarszych niższych liści.
W przypadku zalania korzeni dolne liście zwykle nie są blado zielone, lecz bardziej zółto-brązowe i miękkie.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Core roślinki?

Postprzez THORNIK1980 » 19 lip 2018, o 08:17

dziękuję za pomoc,jak stały u teścia w szklarni to zapewne je podlewał codziennie wraz z pomidorami,martwiłem się o jakies pasożyty ale faktycznie mogą byc przelane, zasilam moje papryki ktore były u mnie na balkonie i zupelnie inaczej wyglądają ,są zielone i dorodne ,moze za pozno je posadziłem ale dopiero się uczę a zasilam je co 2 tygodnie Biohumusem dla pomidorów i papryk taki mi poleciła Pani i martwi mnie jedno jeszcze ,na tych paprykach co mam w domu na liściu pokazało się takie cos ,czy mam się martwic czy takie liscie po prostu usuwać ? w tamtych paprykach wyrwałem troszkę tych żółtych liści ,wysyłam zdjęcie tego liscia drugiego
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
THORNIK1980

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Images: 0
Dołączył(a): 18 lip 2018, o 14:31
Papryki:

Re: Core roślinki?

Postprzez ch4 » 20 lip 2018, o 19:59

THORNIK1980 napisał(a):... martwi mnie jedno jeszcze ,na tych paprykach co mam w domu na liściu pokazało się takie cos ,czy mam się martwic czy takie liscie po prostu usuwać ? w tamtych paprykach wyrwałem troszkę tych żółtych liści ,wysyłam zdjęcie tego liscia drugiego

Nie ma się czym martwić, wszystko jest ok.
Ślad wygląda na oparzenie słoneczne lub uszkodzenie mechaniczne np. gdy liść w upalny dzień dotykał szyby.
Zdecydowana większość powierzchni liścia jest zdrowa i spełnia swoją funkcję, więc usuwać absolutnie nie ma potrzeby.

Pozdrawiam <salut>
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Core roślinki?

Postprzez THORNIK1980 » 24 lip 2018, o 08:30

Dziękuję bardzo,ale to mnie martwi i nie wiem od czego tak się dzieje dodam zdjęcie ,niestety jedną musiałem wywalić paprykę a druga zauwazyłem ze się psuje? na krzaku od dołu robi się bardzo miękka ,reszta papryk wygląda jak narazie ok i ta rowniez wyglądała dobrze ..do czasu .Proszę o pomoc
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
THORNIK1980

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Images: 0
Dołączył(a): 18 lip 2018, o 14:31
Papryki:

Re: Core roślinki?

Postprzez solymr » 24 lip 2018, o 09:55

sucha zgnilizna wierzchołków - jest to jedna z najczęściej występujących chorób fizjologicznych papryki i pomidorów. Powoduje ją bezpośrednio niedobór wapnia w owocach spowodowany nadmiarze jonów potasu i/lub azotu, wahaniach temperatury podłoża i powietrza, przesuszeniu lub zalaniu podłoża, zbyt niskim pH.
Rozwiązanie to dolistne dokarmianie wapniem w postaci saletry wapniowej 0,5% (5g ma 1 litr)

Autor postu otrzymał pochwałę
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Core roślinki?

Postprzez THORNIK1980 » 24 lip 2018, o 11:25

dziękuję bardzo za pomoc,i jeszcze pytanko,czy mam tym roztworem pocierac liscie?czy podlewac? i czy mam zerwac tą chorą papryke ?czy moze ta zaraza z niej przejsc na inne papryki?
Avatar użytkownika
THORNIK1980

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Images: 0
Dołączył(a): 18 lip 2018, o 14:31
Papryki:

Re: Core roślinki?

Postprzez solymr » 24 lip 2018, o 11:47

Spryskaj liście nawozem. Paprykę zerwij a zaraza nie przenosi się na inne rośliny, więc nie musisz się martwić. Inne rośliny też możesz opryskać, profilaktycznie.

Jeśli uprawiasz ekologicznie to saletra niestety nie należy do nawozów eko. Możesz przygotować roztwór wapnia działając na kredę (węglan wapnia, nierozpuszczany w wodzie) kwaskiem cytrynowym lub octem. Wówczas będziesz miał cytrynian/octan wapnia, który jest rozpuszczalny w wodzie. Tylko musiałbyś sobie policzyć ile wziąć kredy, kwasu by otrzymać odpowiednie stężenie wapnia.

Autor postu otrzymał pochwałę
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Core roślinki?

Postprzez THORNIK1980 » 24 lip 2018, o 12:46

Jeszcze raz dziękuje za pomoc,tak chciałem Eko ale jestem początkujący i chyba roztwór zrobię gotowy ze sklepu,pewnie tez zlą glebę dobrałem chociaz miała byc pod uprawe papryk i pomidorów ,i zapewne za pozno je posadziłem bo w kwietniu a powinienem w styczniu ale człowiek uczy się całe zycie ,dzięki jeszcze raz za pomoc i jezeli bede czegos potrzebowal z wielka checia skorzystam z pomocy profesjonalistów ktorzy sa tutaj Milego dnia
Avatar użytkownika
THORNIK1980

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Images: 0
Dołączył(a): 18 lip 2018, o 14:31
Papryki:

Re: Core roślinki?

Postprzez solymr » 24 lip 2018, o 13:44

Poszukaj, myślę, że ekologiczny nawóz zawierający wapń jest w sklepie do dostania, istotne jest to, żeby był płynny lub rozpuszczalny w wodzie byś mógł zrobić oprysk.

Autor postu otrzymał pochwałę
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Następna strona

Powrót do Choroby roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości