Niekształtne liście i białe plamy

Leczenie, zapobieganie

Niekształtne liście i białe plamy

Postprzez Piotr L. » 27 cze 2018, o 21:27

Witam Forumowiczów.

To mój pierwszy post tutaj. W tym roku po raz pierwszy udało mi się wyhodować sensowne krzaki Jalapeno i Tabasco (ogólnie pierwszy raz wziąłem się za to "na poważnie"). Jednak zauważyłem, że od jakiegoś czasu młode liście pojawiające się na końcach pędów niektórych krzaków wyrastają niekształtne. Do tego na niektórych krzakach, na liściach pojawiają się białe plamki, które schodzą po potarciu palcem. Na moje oko nie jest to żadna pajęczynka. Bardziej wygląda mi to na jakiś osad. Jednak od jakiegoś czasu w miejscu, w którym mieszkam nie padał deszcz. Roślinki stoją na balkonie dzień i noc (ostatnimi czasy w dzień temperatura dochodzi do 28 stopni a w pełnym słońcu więcej a nocy spadała do 12), raczej nie przelewam krzaków. Nawożę raz w tygodniu bionawozem do pomidorów (NPK 3:1:5). Dwa razy spryskałem liście siarczanem magnezu (0.4%). Roślinki kwitną, niektóre mają już rozwijające się owoce. Jak zaczynały kwitnąć potraktowałem je raz roztworem dwuwodorofosforanu potasu (KH2PO4, 0,5 g/l). W jakimś artykule na angielskojęzycznej stronie przeczytałem, że w okresie kwitnienia można podkarmić tym roślinkę, bo ma zwiększone zapotrzebowanie na potas a jak już mocno owocuje to można zastosować siarczan potasu (mniejsze zapotrzebowanie na fosfor, ciągle dość duże wymagania co do potasu a obecność siarki dobrze działa na rozwijające się owoce).
A teraz pytanie: czy to może być efekt przenawożenia, braku jakiś składników a może jakaś choroba (mączniak)? Czy warto wjechać z jakąś chemią czy poczekać jak się sytuacja rozwinie i ewentualnie wtedy interweniować?
1449814493144921449414495

A czy tak wyglądająca podstawa łodygi to coś normalnego, czy to jakaś choroba?
14496
14497

Z góry dziękuję za wszelkie informacje i porady.

Pozdrawiam,
Piotr
Avatar użytkownika
Piotr L.

ŚWIEŻAK
 
Posty: 2
Images: 8
Dołączył(a): 26 maja 2018, o 10:57
Papryki: Jalapeno, Tabasco

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Niekształtne liście i białe plamy

Postprzez latus » 29 cze 2018, o 07:02

Podłuż pod liść biała kartkę i potrząśnij nim jak spadną białe milimetrowe robaczki są to wciornastki. Kilka dni temu zamieściłem post na forum i jeden Pan zdiagnozował właśnie to a Twoje zdjecia wydaja sie podobne(niech więcej osób sie wypowie lepiej na ten temat)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
latus

NOWY
 
Posty: 49
Dołączył(a): 20 mar 2018, o 16:23
Papryki:

Re: Niekształtne liście i białe plamy

Postprzez erulogoss » 29 cze 2018, o 09:14

z łodygami wszystko dobrze po prostu drewnieją (stają się mocniejsze by móc utrzymać wagę nadziemnej części rośliny)
Avatar użytkownika
erulogoss

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 92
Dołączył(a): 17 mar 2015, o 18:52
Lokalizacja: Szczecin
Papryki: znacznie więcej niż na początku :P

Re: Niekształtne liście i białe plamy

Postprzez Piotr L. » 1 lip 2018, o 21:31

Dziękuję za odpowiedzi i wskazówki.

Zrobiłem test z kartką papieru i zauważyłem poruszającego się malutkiego stwora (kremowo-biały, lekko żółty - ciężko jednoznacznie nazwać ten kolor ;)). Zauważyłem też jednego biegającego po liściu blisko łodygi i wchodzące w miejsce, gdzie wyrastają nowe liście i pąki kwiatowe (tabasco). Jak z tym walczyć? Zapewne trzeba wejść z jakąś chemią. Wszelkie wskazówki na temat co i jak stosować są mile widziane.
Avatar użytkownika
Piotr L.

ŚWIEŻAK
 
Posty: 2
Images: 8
Dołączył(a): 26 maja 2018, o 10:57
Papryki: Jalapeno, Tabasco

Re: Niekształtne liście i białe plamy

Postprzez latus » 2 lip 2018, o 07:53

Piotr L. napisał(a):Dziękuję za odpowiedzi i wskazówki.

Zrobiłem test z kartką papieru i zauważyłem poruszającego się malutkiego stwora (kremowo-biały, lekko żółty - ciężko jednoznacznie nazwać ten kolor ;)). Zauważyłem też jednego biegającego po liściu blisko łodygi i wchodzące w miejsce, gdzie wyrastają nowe liście i pąki kwiatowe (tabasco). Jak z tym walczyć? Zapewne trzeba wejść z jakąś chemią. Wszelkie wskazówki na temat co i jak stosować są mile widziane.



Podobno w jakimś stopniu woda z szarym mydłem, lub jeśli jest mała uprawa to obmycie liści mokra szmatka
Avatar użytkownika
latus

NOWY
 
Posty: 49
Dołączył(a): 20 mar 2018, o 16:23
Papryki:

Re: Niekształtne liście i białe plamy

Postprzez Dominik.S » 3 lip 2018, o 07:49

Miałem podobny problem, pomógł Mospilan 20SP. Zaatakowały mnie dodatkowo jakieś gąsienice ale to już usunąłem mechanicznie, i wszystko wróciło do normy:)
Avatar użytkownika
Dominik.S

NOWY
 
Posty: 11
Images: 0
Dołączył(a): 12 lip 2017, o 17:05
Papryki: Nagalah


Powrót do Choroby roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości