Problem z młodymi sadzonkami - żółknięcie, zwijanie, plamy

Leczenie, zapobieganie

Problem z młodymi sadzonkami - żółknięcie, zwijanie, plamy

Postprzez Valakras » 28 wrz 2017, o 10:03

Witam,

mam pewien problem z moimi roślinkami i nie umiem ocenić co im dolega więc proszę o pomoc i poradę.

Na kilku sadzonkach zaobserwowałem żółknięcie liści od czubka w stronę łodygi. Wszystkie łodygi są koloru czerwonego/brązowego. Rozwój roślin od kilku dni zahamowany. Brązowe przebarwienia na Black Butlah widoczne na zdjęciu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Listki jakby zwinięte od dołu nie rozwijają się łodyga czerwona

Żółknięcie od czubka ku łodydze. Końcówki jakby uschnięte.
Obrazek

Zmieniłem im ziemię gdyż tamta jak pisałem w growlogu była mieszanką dwóch różnych. Teraz kupiłem ziemię "Kronen ziemia do warzyw" http://www.kronen.com.pl/kronen_do_warzyw_s/ z tego co wyczytałem na forum objawy mogą wskazywać na niedobór NPK ale nie wiem czy je zacząć nawozić bo w ziemi pisze że jest jakiś startowy nawóz. Z nawozów posiadam BioBizz Biogrow.

ps. te czarne kropeczki na listkach to kawałki ziemi mnie chodzi o te przebarwienia.

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Problem z młodymi sadzonkami - żółknięcie, zwijanie, pla

Postprzez tomaszek » 28 wrz 2017, o 16:35

Nie ryzykował bym dokarmianiem roślin,w tym wieku siewek można więcej stracić niż zyskać tym bardziej że efekt podwiniętych liści może wskazywać na przenawożenie.
Dwa razy spotkałem się z podobnym przypadkiem kiedy w jednej części wymieszanego substratu była ziemia źle przechowywana(zeszłoroczna, szczelnie zamknięta w worku foliowym) okazało się że zawarty w niej nawóz wytrącił toksyczne substancje i cała uprawa w obu przypadkach niestety została zniszczona czego oczywiście Ci nie życzę ;),być może zmiana substratu da pozytywne rezultaty jednak trzeba być cierpliwym,jednak nie koniecznie to musi być powodem.
Jak wygląda gospodarka wodna -nie mają(miały) czasami zbyt długo mokro? jeżeli tak pozwól im przeschnąć solidnie potem jeżeli masz np. Topsin użyj do odkażenia podłoża.
Nawóz w substracie zazwyczaj wystarcza na ok. 3-4tyg.
Kolorem łodyg się bardzo nie przejmuj,pomidory takie maja kiedy jest im zimno(niedobór fosforu) a u niektórych odmian chili jest to normalne,chociaż zbyt wysokie ph też może mieć na to wpływ.
Raczej doradzał bym cierpliwość,może ktoś inny jeszcze coś podpowie.
tomaszek

SPONSOR
MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 525
Images: 17
Dołączył(a): 26 sie 2012, o 09:49
Lokalizacja: mazowieckie
Pochwały: 47
Papryki: c.annum,c.chinense,c.baccatum.c.frutescens,frutescens itp... ;)

Re: Problem z młodymi sadzonkami - żółknięcie, zwijanie, pla

Postprzez Valakras » 28 wrz 2017, o 16:54

tomaszek napisał(a):Nie ryzykował bym dokarmianiem roślin,w tym wieku siewek można więcej stracić niż zyskać tym bardziej że efekt podwiniętych liści może wskazywać na przenawożenie.
Dwa razy spotkałem się z podobnym przypadkiem kiedy w jednej części wymieszanego substratu była ziemia źle przechowywana(zeszłoroczna, szczelnie zamknięta w worku foliowym) okazało się że zawarty w niej nawóz wytrącił toksyczne substancje i cała uprawa w obu przypadkach niestety została zniszczona czego oczywiście Ci nie życzę ;),być może zmiana substratu da pozytywne rezultaty jednak trzeba być cierpliwym,jednak nie koniecznie to musi być powodem.
Jak wygląda gospodarka wodna -nie mają(miały) czasami zbyt długo mokro? jeżeli tak pozwól im przeschnąć solidnie potem jeżeli masz np. Topsin użyj do odkażenia podłoża.
Nawóz w substracie zazwyczaj wystarcza na ok. 3-4tyg.
Kolorem łodyg się bardzo nie przejmuj,pomidory takie maja kiedy jest im zimno(niedobór fosforu) a u niektórych odmian chili jest to normalne,chociaż zbyt wysokie ph też może mieć na to wpływ.
Raczej doradzał bym cierpliwość,może ktoś inny jeszcze coś podpowie.


Dzięki za poradę :). Odnośnie wilgoci to przed przesadzeniem może faktycznie miały trochę morko. Teraz ziemia jest już sucha z wierzchu i lekko wilgotna wewnątrz lecz czekam, aż całkowicie przeschnie. Podlewam wodą odstaną z kranu. Temp w boxie na poziomie roślin 21-29 stopni, wilgotność 32% - 45%. Najbardziej martwią mnie te żółte przebarwienia i to że liście się wywijają do góry. Czytałem, że może być to spowodowane ciepłem wiec podniosłem lampę trochę wyżej. Ale sam nie wiem. Jak ktoś ma jeszcze jakieś uwagi to proszę pisać.
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Re: Problem z młodymi sadzonkami - żółknięcie, zwijanie, pla

Postprzez tomaszek » 28 wrz 2017, o 17:11

No właśnie to "trochę mokro" może odbijać się czkawką przez kilka tygodni.
tomaszek

SPONSOR
MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 525
Images: 17
Dołączył(a): 26 sie 2012, o 09:49
Lokalizacja: mazowieckie
Pochwały: 47
Papryki: c.annum,c.chinense,c.baccatum.c.frutescens,frutescens itp... ;)

Re: Problem z młodymi sadzonkami - żółknięcie, zwijanie, pla

Postprzez Valakras » 28 wrz 2017, o 17:13

tomaszek napisał(a):No właśnie to "trochę mokro" może odbijać się czkawką przez kilka tygodni.



Czyli solidnie przesuszyć i dopiero jak roślinki zaczną okazywać brak wody lekko podlać ?
"Mama always said growing was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Avatar użytkownika
Valakras

SPONSOR
ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 133
Dołączył(a): 7 wrz 2017, o 16:50
Lokalizacja: Sosnowiec
Papryki:

Re: Problem z młodymi sadzonkami - żółknięcie, zwijanie, pla

Postprzez tomaszek » 28 wrz 2017, o 18:04

Dokładnie tak
tomaszek

SPONSOR
MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 525
Images: 17
Dołączył(a): 26 sie 2012, o 09:49
Lokalizacja: mazowieckie
Pochwały: 47
Papryki: c.annum,c.chinense,c.baccatum.c.frutescens,frutescens itp... ;)


Powrót do Choroby roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości