Szara pleśń

Leczenie, zapobieganie

Szara pleśń

Postprzez Polishteam » 7 maja 2011, o 10:18

Szara pleśń (Botrytis cinerea)
Jest to bez wątpienia najbardziej znana i bardzo dokuczliwa choroba w uprawie papryki w nieogrzewanych tunelach foliowych - zwłaszcza tych, których wysokość w szczycie
nieznacznie przekracza 2 metry. W skrajnych przypadkach redukcja plonu może wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Wywołujący chorobę grzyb Botrytis cinerea zasadniczo poraża tylko uszkodzone lub zamierające tkanki roślin. Grzyb jest najbardziej patogeniczny w temperaturze 13-15oC i przy wilgotności powietrza przekraczającej 90%. Do infekcji dochodzi najłatwiej, gdy rośliny są zwilżone dłużej niż 8 godzin oraz podczas chłodnych nocy w przypadku tworzenia się rosy.

Profilaktyka i zwalczanie
Podstawowym czynnikiem decydującym o powodzeniu walki z tą chorobą jest stwarzanie w pomieszczeniu uprawowym warunków niekorzystnych dla rozwoju grzyba B. cinerea, co można osiągnąć poprzez intensywne wietrzenie oraz ogrzewanie podczas chłodnych nocy.


Źróło: Metodyka integrowanej produkcji papryki Lipiec 2005 strona
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Szara pleśń

Postprzez karlos » 7 maja 2011, o 11:10

Spotkaliście się z tą chorobą już na paprykach?
Z tego czego mnie uczono, szara pleśń jest największym problemem przy sprzedaży truskawek! Na paprykach jeszcze się z tym nie spotkałem i niech tak pozostanie :)
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Szara pleśń

Postprzez beerciik » 7 maja 2011, o 12:01

z przykrością muszę przyznać że się spotkałem, ale przede wszystkim zbiera żniwo na pomidorach - i jej największe efekty widać jesienią kiedy noce robią się chłodne.. wtedy jest po prostu MASAKRA, pryskanie środkami przeciwgrzybicznymi hamują tylko minimalnie to.. najskuteczniejszą metodą wydaje się ogrzewanie co u mnie jest niestety nie możliwe, ale papryki to też dosięga i to w znacznym stopniu - wystarczy kilka dni chłodniejszych..
MOJA WYPOWIEDŹ DOTYCZY ROŚLIN W TUNELACH JAK COŚ ;)
o te na parapetach się nie ma co martwić bo w domu raczej nikt nie ma takich temp jak na dworze jesienią a to niska temperatura jest głównym problemem.
Avatar użytkownika
beerciik

VIP
ROZGADANY
 
Posty: 310
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:19
Lokalizacja: okolice Szczecina ;)
Highscores: 1
Papryki:

Re: Szara pleśń

Postprzez G-1 » 8 maja 2011, o 22:25

Wiec oplaca sie stosowac srodki przeciwgrzybiczne ale profilaktycznie ? I jak to robic, kiedy mozna opryskiwac rosliny aby wilgoc sie nie utrzymywala zbyt dlugo i jednoczesnie zeby nie popalic lisci pod sloncem ?
Avatar użytkownika
G-1

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 191
Images: 0
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 20:49
Lokalizacja: powiedzmy że Gdańsk
Papryki:

Re: Szara pleśń

Postprzez beerciik » 9 maja 2011, o 08:14

pryskać na noc lub z samego rana ale ja nie widzę sensu pryskać jak są upały - warto pryskać jak wiadomo że będzie kilka dni/nocy chłodniejszych, bezsłonecznych - jak są dni kiedy na prawdę ładnie świeci to raczej nie ma opcji żeby szara pleśń się pojawiła
Avatar użytkownika
beerciik

VIP
ROZGADANY
 
Posty: 310
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:19
Lokalizacja: okolice Szczecina ;)
Highscores: 1
Papryki:

Re: Szara pleśń

Postprzez eskafal » 4 sie 2011, o 20:24

w tamtym roku miałem pod folią na paru cyklonach, w tym zauważyłem na jednym z krzaków Jati J. Na owocach nie zaobserwowałem ale jak dopadnie łodygę to ona umiera a papryki na niej usychają, w tym roku straciłem już 6 niedojrzałych jati.
Avatar użytkownika
eskafal

ROZGADANY
 
Posty: 201
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 19:11
Lokalizacja: Starachowice
Papryki:

Re: Szara pleśń

Postprzez szmitters » 23 lut 2020, o 20:34

Skuteczny w walce z pleśnią jest mielony cynamon. Wystarczy posypać ziemię wokół rośliny, nawet profilaktycznie.
Avatar użytkownika
szmitters

ŚWIEŻAK
 
Posty: 1
Dołączył(a): 23 lut 2020, o 20:26
Papryki:


Powrót do Choroby roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron