Wiednace liscie

Leczenie, zapobieganie

Wiednace liscie

Postprzez Ciapek23 » 14 lut 2017, o 21:25

Hej potrzebuje ratunku.
Kilka z moicj papryk wczoraj zapadlo na cos. Dwie stracily juz prawie wszystkie liscie. Na lisciach wyskakuja brazowo zolte plamy. Na ciemno zabarwia sie lodyka i pierwsze zyly. Liscie opadaja albo usychaja. Nie wiem co sie dzieje. Podlewam je z nawozem Peters Professional Grow Mix w mniejszej dawce niz trzeba. Czy to grzyb? Czy przenawozenie? Siedza w growboksie. Maja temp miedzy 25-28 st. Czy to zarazliwe?
Bede wdzieczna niezmiernie za pomoc bo nie wiem co robic :(

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar użytkownika
Ciapek23

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 137
Dołączył(a): 14 lis 2016, o 17:33
Pochwały: 2
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Wiednace liscie

Postprzez Borys » 14 lut 2017, o 21:34

Fizjologia. Mają za mokro względem zbyt słabego światła, ale generalnie chodzi o przelanie, dużą wilgotność (np. słaba wentylacja) i zimne podłoże.
Ostatnio edytowano 14 lut 2017, o 21:51 przez Borys, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Wiednace liscie

Postprzez Ciapek23 » 14 lut 2017, o 21:48

Ale swiatlo jest mocne. Hmmm.. nigdy z podlewaniem nie bylo problemu. Czyli za duza wilgotnosc? Otworzyc drzwi i wentylator? Bo rzeczywiscie z rana jest mega duza wilgotnosc ponad 90%.
Swietlowki tylko 12h pracuja. Czyli co polecasz? Na pewno to nie jest nawoz albo choroba zarazliwa? Tylko trzy tak maja z 12 szt


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar użytkownika
Ciapek23

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 137
Dołączył(a): 14 lis 2016, o 17:33
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Wiednace liscie

Postprzez Borys » 14 lut 2017, o 21:52

Już poprawiłem <salut>
Na pewno nie ma powodów do większych zmartwień ;)
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Wiednace liscie

Postprzez ch4 » 14 lut 2017, o 22:22

Zgadzam się w pełni z Borysem, papryki mają za mokro.
Pozwól niech ziemia nieco przeschnie zanim je znów podlejesz.
Korzenie do prawidłowej pracy potrzebują dostępu do tlenu, a gdy mają zbyt mokro po prostu się duszą.
Długo utrzymujący się stan zalania korzeni zwłaszcza przy mocno zbitym i mało przepuszczalnym podłożu prowadzi do gnicia korzeni i zainfekowania całej rośliny.

Papryki najlepiej jest podlewać raz, a dobrze - czyli intensywnie i w miarę rzadko, dopiero, gdy ziemia lekko przeschnie.
Zapobiega to zalewaniu (duszeniu) korzeni, a jednocześnie stymuluje roślinę do ich naturalnego rozrostu.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Wiednace liscie

Postprzez Ciapek23 » 14 lut 2017, o 22:36

To zrobilam glupote wczoraj bo balam sie ze to zatrucie nawozem i podlalam zwykla woda aby przeplukac... hmm a dwie mi kwitna i traca kwiaty - to tez moze bys spowodowane powyzszymi kwestiami?

Ale pochwale sie reszta - nie jestem do konca przegrana! Tak na otarcie lez. Papryki najstarsze zostaly wsadzone do ziemii (bez kielkowania na wacie) w I tyg listopada i maja sie tak:

ObrazekObrazekObrazek


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar użytkownika
Ciapek23

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 137
Dołączył(a): 14 lis 2016, o 17:33
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Wiednace liscie

Postprzez bocius188 » 18 lut 2017, o 21:29

kwiaty odpadaja bo roslina sama w sobie czuje ze jeszcze nie jest gotowa do rozkwitu i owocowania poczekaj troche a napewno troszke podrosnie nabierze sily na wiosne i zacznie kwitnac i pojawia sie owoce
Avatar użytkownika
bocius188

NOWY
 
Posty: 47
Images: 5
Dołączył(a): 5 paź 2016, o 19:40
Papryki:

Re: Wiednace liscie

Postprzez Turtle » 18 lut 2017, o 21:41

Ja na Twoim miejscu nie pozwoliłbym na rozwinięcie pąków - rwij, za wcześnie... niech idzie w zielone :-)
Avatar użytkownika
Turtle

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 458
Images: 2
Dołączył(a): 12 lut 2013, o 12:21
Lokalizacja: Pomorskie
Pochwały: 2
Papryki:

Wiednace liscie

Postprzez Ciapek23 » 19 lut 2017, o 11:08

Roslin mam ponad 25 i wszystkim urywam. Ale jednej robie drobny test :)

A co do choroby jest slabo. Opadly w jednej wszystkie liscie, w dwoch zostalo ich kilka ale codziennie jeden opada. Niektore lodygi robia sie brazowo czarne i umieraja...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar użytkownika
Ciapek23

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 137
Dołączył(a): 14 lis 2016, o 17:33
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Wiednace liscie

Postprzez Borys » 20 lut 2017, o 23:57

Ciapek23 napisał(a):A co do choroby jest slabo. Opadly w jednej wszystkie liscie, w dwoch zostalo ich kilka ale codziennie jeden opada. Niektore lodygi robia sie brazowo czarne i umieraja...

Działania niestety działają z opóźnieniem (proporcjonalnym do wielkości [w tym przypadku przelanej] doniczki)
Najlepsze optimum dla papryki to 65-75% wilgotności, ale w tym przypadku warto mocniej wysuszyć powietrze większą wentylacją i wietrzeniem pokoju.

Ciapek23 napisał(a): Tylko trzy tak maja z 12 szt

U mnie to standard z Bhut Jolokią Yellow ;) Niektóre gatunki po prostu nie lubią nadmiaru wody.
Na przyszłość - najlepiej poczekać aż dolne liście nieco oklapną i wtedy podlewać.
Korzenie są bardziej stymulowane i nie ma ryzyka gnicia.
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Następna strona

Powrót do Choroby roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości