Suche brzegi liści

Leczenie, zapobieganie

Suche brzegi liści

Postprzez waletko » 14 kwi 2015, o 15:26

Witam!
Bardzo proszę o radę w sprawie usychających krawędzi liści. Kilka tygodni temu papryki przeżyły mały stres związany z przenawożeniem, w ciągu 2-3 dni wszystkie się położyły miękko na ziemi. Szybko je wypłukałem, zmieniłem ziemię i wstały. Nie używam już żadnych dodatków poza biohumusem Agrecol.
Niedawno zauważyłem na liściach takie coś:
9053
9054
9055

Bardzo proszę o pomoc
Avatar użytkownika
waletko

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Images: 3
Dołączył(a): 19 lut 2015, o 18:38
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Suche brzegi liści

Postprzez ch4 » 14 kwi 2015, o 20:14

Niestety roślinki zostały przypalone.
Starym listkom raczej niewiele będziesz w stanie pomóc i niebawem same odpadną, za to nowe powinny być już OK.

Ja przy nawożeniu stosuję taką zasadę, że najpierw testuję na jednej sztuce i jak w ciągu 1-2 dni jest wszystko OK, to dopiero lecę po całości.
Natomiast poważnie zastanawiam się nad zakupem (lub zrobieniem samemu) miernika przewodności elektryczneh EC, przy pomocy którego będzie można zbadać stopień zasolenia ziemi, a zatem i pośrednio koncentrację nawozu.
Na chwilę obecną temat mam obcykany teoretycznie i powoli będę przechodził do testów praktycznych - wyniki oczywiście ku pamięci przedstawię na forum.
Pomiar takim miernikiem pozwoli utrzymać optymalną i bezpieczną wartość substancji odżywczych, bez ryzyka przenawożenia.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Suche brzegi liści

Postprzez waletko » 14 kwi 2015, o 20:44

Dziękuję za odpowiedź.
Mam rozumieć, że zostały przypalone nadmiarem nawozu? To przenawożenie było już jakiś czas temu, korzenie zostały wypłukane, roślinki poszły w świeżą ziemię. Usychanie brzegów zaczęło się stosunkowo niedawno.
Na co dzień stoją na południowo-zachodnim oknie, mają więc dużo słońca, ale nie powiedział bym, że jest ono silne.
Powinienem zostawić to tak jak jest czy poobcinać uszkodzone liście?
Avatar użytkownika
waletko

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Images: 3
Dołączył(a): 19 lut 2015, o 18:38
Papryki:

Re: Suche brzegi liści

Postprzez ch4 » 14 kwi 2015, o 21:31

Ja bym na razie je zostawił, same z czasem odpadną, a przez ten czas może roślinka z nich jeszcze coś wyciągnie.
Oparzenia słoneczne zwykle są białe lub jasno kremowe i tworzą rozległe plamy na powierzchni liścia poczynając od miejsc najdalej odległych od rozchodzących się na liściu "żyłek".
Tak przypalone miejsce podobnie jak po przenawożeniu staje się bardzo kruche i pod palcami charakterystycznie "szeleszczące".
Z moich obserwacji wynika, że wypalenia białe raczej powstają są od słońca, a brunatno-zielone lub brązowe przy fitotoksyczności, w tym od przenawożenia.

Należy pamiętać, że zbyt duże stężenie niektórych składników mineralnych (N,P,K i innych) może blokować przyswajanie innych potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania pierwiastków, jak również samej wody. Wówczas pojawiają się charakterystyczne obiawy niedoboru danego składnika, które nie są spowodowane jego brakiem, lecz poważnym zachwianiem akceptowalnych dla rośliny proporcji uniemożliwiającym jego pobieranie i wchłanianie.
Stan taki opisywany jest mianem "suszy fizjologicznej".
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Suche brzegi liści

Postprzez Majonez » 15 kwi 2015, o 05:12

Ponieważ ostatnio przerabiałem właśnie temat spalenia roślin słońcem (jeszcze dymią) niejako na potwierdzenie tego co napisał ch4 przesyłam poglądowe zdjęcia jak to wygląda (zdjęcia robione domofonem ale myślę, że widać dobrze o co chodzi)

9057

9056

A objawy widoczne u Ciebie, moim zdaniem też, wskazują na przenawożenie. Jak masz dostęp do Asahi SL polecam nabyć małą butelkę i opryskać.

Pozdrawiam
Majo
Avatar użytkownika
Majonez

ROZGADANY
 
Posty: 259
Images: 38
Dołączył(a): 27 mar 2013, o 12:00
Pochwały: 7
Highscores: 6
Papryki:

Re: Suche brzegi liści

Postprzez waletko » 15 kwi 2015, o 08:50

Dziękuję za sugestie. Mam tylko nadzieję, że nowe liście jakoś to przetrwają i nie zaczną też usychać.
Myślałem juz o kupnie Asahi SL, ale nigdzie w okolicach Katowic nie da się tego kupić, chyba pozostaje kupić przez internet za 5zł + 500%za przesyłkę :/
Avatar użytkownika
waletko

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Images: 3
Dołączył(a): 19 lut 2015, o 18:38
Papryki:

Re: Suche brzegi liści

Postprzez pacpaw » 15 kwi 2015, o 18:03

Na forum były jakieś zrzutki na Ashai. Poczytaj, poszukaj może jeszcze się załapiesz.
Z Ashai jest problem taki, że przestali to dystrybuować w detalicznych ilościach (podobno nie opłacało się starać o pozwolenie na sprzedaż amatorom w ilościach detalicznych) i sprzedają to tylko w większych ilościach.
Avatar użytkownika
pacpaw

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 104
Images: 0
Dołączył(a): 30 cze 2013, o 09:17
Lokalizacja: Poznań
Papryki:


Powrót do Choroby roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości