Niedobór składników mineralnych - objawy

Leczenie, zapobieganie

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez ch4 » 29 kwi 2019, o 18:58

Witam,
Przypadkiem trafiłem na strony canna-pl.com gdzie znalazłem bardzo dobre opisy niedoborów składników mineralnych, przyczyny ich występowania oraz praktyczne wskazówki przeciwdziałania.

Polecam tę wartościową lekturę <study>
Pozdrawiam <thumright>
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez Mr. Ed » 30 kwi 2019, o 00:00

Fajna rzecz, tylko jedno mi się rzuciło w oczy: fioletowe łodyżki jako objaw niedoboru azotu. Warto wspomnieć dla początkujących, że niektóre odmiany chili mają fioletowe łodyżki z natury, a nowicjusz raczej nie odróżni naturalnego zabarwienia od objawów niedoboru.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez okisz » 2 maja 2019, o 11:20

Czesc,

zauważyłem na kilku roślinkach ze niektóre listki są lekko skręcone. Kiedyś podobną sytuację miałem na innych krzaczkach, ale robiłem im topping i od tej pory problem juz nie występuje na nich. Co moze byc przyczyną?

15364
15366
15367
Avatar użytkownika
okisz

NOWY
 
Posty: 13
Images: 107
Dołączył(a): 13 kwi 2019, o 09:38
Papryki: Jalapenio, habanero brown, bhut jolakia, peter pepper

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez ch4 » 2 maja 2019, o 18:48

Okisz,
Występujący u Ciebie objaw związany jest z problemem przyswajania jonów wapnia (Ca).
Przyczyn może być wiele, np. zbyt duża lub mała wilgotność podłoża, nieprawidłowe pH, zbyt duże zasolenie podłoża prowadzące do antagonizmów (lockout), jak również brak przyswajalnych form wapnia w glebie.

Napisz coś więcej jaką woda podlewasz, czym i jak mocno papryki zasilasz?
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez okisz » 2 maja 2019, o 20:43

Dzięki za odpowiedź. Roślinki podlewam woda kranowka. Staram się co dwa dni. Część uprawy stoi na bardzo słonecznym oknie i czasem muszę codziennie. Te że zdjęcia akurat stoją na słabiej oświetlony parapecie.
Do zasilania papryk uzywalem florovit do pomidor i papryk (co dwa tygodnie wg instrukcji Npk 4 5 8) ostatnio kupiłem Planton P do pomidorów (polecony w sklepie npk 8 11 35) użyłem dopiero raz tydzień temu.
Oba mają dużo dodatków w sobie.

Papryki są w kubkach 200 ml z drenazem więc nadmiar wody ścieżka. Za jakieś 2-3 tygodnie myślę większe rośliny sądzić już docelowo na grzadkach. Ogólnie wszystkie mają bardzo ładne korzenie. Kolor też jest ładny. Tylko te kręcone liście. Głównie zauważyłem to na jednej odmianę bhut jolakia
Avatar użytkownika
okisz

NOWY
 
Posty: 13
Images: 107
Dołączył(a): 13 kwi 2019, o 09:38
Papryki: Jalapenio, habanero brown, bhut jolakia, peter pepper

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez okisz » 6 maja 2019, o 16:45

Czyli powinienem zastosować raz wapno? Myślałem nad bioponem bo jest małe opakowanie a mi na pewno nie będzie trzeba dużo.
Jak je zaaplikowac? Dolistnie czy podlać raz. I w jakiej ilości?
Dziękuję za pomoc
Avatar użytkownika
okisz

NOWY
 
Posty: 13
Images: 107
Dołączył(a): 13 kwi 2019, o 09:38
Papryki: Jalapenio, habanero brown, bhut jolakia, peter pepper

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez ch4 » 6 maja 2019, o 19:12

Okisz,
pamiętać należy, że pobieranie wapnia (Ca) przez roślinę nie jest procesem zbyt szybkim.
A zatem przy intensywnym wzroście rośliny dość często mogą pojawiać się oznaki jego niedoborów.
Lekkie stadia (takie jak u Ciebie) zwykle wraz ze wzrostem ustępują.

Myślę, że podlewanie wodą z kranu, która przeważnie ma sporo rozpuszczonego wapnia pozwoli zapewnić odpowiednią jego ilość, a czas i rozrost rośliny usprawni jego pobieranie.
W razie czego możesz zastosować coś w stylu saletry wapniowej lub wapniowo-magnezowej, ale IMHO nie jest to jeszcze wymagane.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez okisz » 6 maja 2019, o 20:12

Bardzo dziękuję. W takim razie wstrzymam się jeszcze. A czy ewentualne zmniejszenie dawki nawozu może pomóc? Nie stosuje ich często i raczej w małych dawkach.
Avatar użytkownika
okisz

NOWY
 
Posty: 13
Images: 107
Dołączył(a): 13 kwi 2019, o 09:38
Papryki: Jalapenio, habanero brown, bhut jolakia, peter pepper

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez Piotr84 » 7 maja 2019, o 16:06

Witam,przesadziłem niedawno paprykę habanero do tunelu(ostatnio ogrzewam) i po paru dniach liście zaczęły się błyszczeć i zwijać,nie do końca jestem pewny co jest przyczyną.Teraz są podlewane wodą deszczową ze studzienki,przedtem kranówa,nawóz biohumus i kwitnące bio bloom,przy sadzeniu dawałem trochę obornika i ziemię czarną próchnicę własnej produkcji.


Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Piotr84

NOWY
 
Posty: 25
Images: 2
Dołączył(a): 7 maja 2019, o 07:17
Papryki: jalapeno,habanero,poblano,serrano

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez ras13 » 8 maja 2019, o 17:14

Poparzenie słoneczne. Rosliny warto hartować przed wsadzeniem do folii lub cieniować tunel.
Avatar użytkownika
ras13

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 539
Images: 312
Dołączył(a): 6 cze 2011, o 19:16
Lokalizacja: whitestock
Pochwały: 2
Papryki:

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Choroby roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron