Niedobór składników mineralnych - objawy

Leczenie, zapobieganie

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez ch4 » 31 maja 2018, o 19:18

tvnewage,
załącz zdjęcie jednego z tych górnych liści najlepiej z obydwu stron.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez tvnewage » 1 cze 2018, o 22:16

Tak to wygląda :(
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
tvnewage

ŚWIEŻAK
 
Posty: 3
Dołączył(a): 31 maja 2018, o 09:09
Papryki:

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez ch4 » 2 cze 2018, o 09:46

Czy zasilasz czymś tę paprykę?
Czym ją podlewasz?

Objawy te wskazują na długotrwały problem z przyswajaniem wapnia (Ca), albo na obecność szkodników, które regularnie podgryzają Ci młode dopiero co rozwijające się liście.

Aby potwierdzić pierwszą hipotezę podlewaj paprykę przez ok. 1-2 tygodnie wyłącznie czystą odstaną wodą (najlepiej z kranu, a nie deszczówką).
Unikaj także dużej wilgotności i stojącego powietrza, zapewnij jego ruch, bo to także ma wpływ na pobieranie jonów Ca+.
Jeśli nowe przyrosty będą rosły prawidłowo odpowiedzią będzie zbyt duże przenawożenie ziemi i zablokowanie w ten sposób przyswajania wapnia.

Aby potwierdzić drugą hipotezę przyjrzyj się dokładnie uszkodzonym liściom, zwłaszcza od strony spodniej, czy nie masz tam niczego niepokojącego (coś, co się porusza, błyszczące kropelki, małe pajęczynki, itp.),
Najlepiej weź czystą białą kartkę papieru podstaw pod liście i silnie całą łodygą potrząśnij, a następnie dobrze przypatrz się temu, co spadło.

Osobiście stawiałbym na to pierwsze, czyli przenawożenie.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez tvnewage » 2 cze 2018, o 10:46

raz tylko użyłem nawozu mogło się zdarzyć że zle zrobiłem proporcje i zawsze podlewam ją deszczówką.
Avatar użytkownika
tvnewage

ŚWIEŻAK
 
Posty: 3
Dołączył(a): 31 maja 2018, o 09:09
Papryki:

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez ch4 » 2 cze 2018, o 13:38

tvnewage napisał(a):zawsze podlewam ją deszczówką.

No to mamy przyczynę braku wapnia.

Zacznij proszę podlewać ją odstaną wodą z kranu lub studni.
Woda deszczowa w przeciwieństwie do ww. nie zawiera niezbędnego do prawidłowej budowy ścianek komórkowych wapnia (Ca) jak również nie ma potrzebnego także magnezu (Mg).
Może wydawać się to na pozór dziwne, ale rośliny potrzebują zdecydowanie więcej wapnia, niż np. fosforu, który w przeciwieństwie do Ca występuje w każdym nawozie npk.

Pozdrawiam <salut>
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez Riker » 2 cze 2018, o 21:04

Witam wszystkich,
Piszę do Was z prośbą o pomoc bo chyba coś niedobrego dzieje się z moją domową uprawą czerwonego Habanero. Po krótce – pod koniec lutego wysiałem na wacie wysuszone pestki z kupnej, marketowej papryki. Tydzień później wykiełkowane nasionka poszły do mini szklarenki na dobrej jakości ziemi. Wzrost przebiegał poprawnie, przesadziłem je w odpowiednim czasie do małych kubeczków potem do doniczek docelowych z drenażem i rozpocząłem nawożenie Biohumusem.
Generalnie do tej pory wszystko wydawało się być ok. Na tą chwilę papryki urosły wysokie, wyglądają okazale, i co mnie najbardziej cieszy jest naprawdę sporo pąków i nawet kilka kwiatków. Z przyczyn technicznych uprawa odbywa się na parapecie w mieszkaniu – nie mam za bardzo możliwości wystawić ich na balkon / świeże powietrze. Jako, że w miejscu gdzie rosną nie jestem codziennie (podlewanie oczywiście mają zapewnione przez osoby trzecie), dzisiaj podczas „inspekcji” zauważyłem niepokojące jasne plamki na sporej ilości liści, problem dotyczy większości roślinek. Najlepiej jest to widoczne patrząc od spodniej części liścia pod światło. Na niektórych listkach są dodatkowo jakby rdzawe miejsca, również na krańcach liścia. Zauważyłem też kilka maleńkich dziurek.

Zerknijcie proszę i oceńcie sami:
https://drive.google.com/open?id=1ICve3 ... 2D_sbuRDts
Konkretnie chodzi o katalog z dzisiaj czyli „ 6 . 02.06.2018 ”, reszta to fotki ze wzrostu roślinek w osi czasu.

Szukając odpowiedzi znalazłem obrazek:
https://www.miyabi-aqua.com/wp-content/ ... abeled.jpg
oraz szczęśliwie to właśnie forum :). Czy może chodzić u mnie o brak potasu albo przepalenie (słońce)? Parapet jest jasny to fakt ale słońce jakoś strasznie nie „przypieka”. Na liściach nie znalazłem nic „ruszającego się” czy taż jakiegoś szkodnika.

Z mojej strony starałem się im zapewnić możliwie poprawne warunki – dobrej jakości ziemia, miejsce jw, podlewanie z umiarem wystaną wodą (zgodnie z zasadą lepiej mniej niż więcej), od czasu do czasu Biohumus w rozsądnych ilościach.
Dzięki za przeczytanie (sorki za długiego posta), naprawdę liczę na Waszą pomoc – z góry wielkie dzięki!
Avatar użytkownika
Riker

ŚWIEŻAK
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2 cze 2018, o 19:24
Papryki: Czerwone Habanero

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez MrWoodstock » 12 cze 2018, o 18:13

tvnewage napisał(a):Tak to wygląda :(


Cześć!
Miałem i mam nadal paprykę z takimi pokręconymi liśćmi.
Myślałem że przenawożona, albo czegoś jej brakuje. Podlewałem samą kranówką przez miesiąc i nic.
Po prostu trafił się taki niedorozwinięty okaz i tyle.
Zapraszam do mnie viewtopic.php?f=24&t=5381 tam możesz sprawdzić i porównać objawy.
Ja zostawiłem swoją paprykę, aby sprawdzić co z tego wyjdzie, póki co powoli wypuszcza kwiaty.
Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
MrWoodstock

NOWY
 
Posty: 17
Dołączył(a): 5 maja 2017, o 19:38
Papryki: Od Habanero wzwyż

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez mayek » 29 cze 2018, o 17:51

Cześć,

forum czytam od dawna a papryczki rosły zdrowo, więc nie musiałem się rejestrować. ;)

Ale od kilku dni rośliny chorują, więc proszę o pomoc.
Roślinkom zżółkły liście, młode jakby się zwijają, stare robią się całe żółte (wraz z żyłkami) a dolne opadają.
Problem dotyczy niemal połowy ze wszystkich moich roślin: jakieś Habanero, Carolina Reaper, i Jabanero.
Gleba ma pH koło 6, ale nie mieszałem z nią dolomitu.
Nawożę regularnie nawozem florovit w płynie do pomidorów i papryki.
Poniżej zdjęcia. Pomożecie?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
mayek

ŚWIEŻAK
 
Posty: 1
Dołączył(a): 29 cze 2018, o 17:13
Papryki:

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez ooryginall » 5 lip 2018, o 12:32

Zdeformowane blaszki liści- niedobór cynku, żółknące liście -braki azotu, dodatkowo niedobór magnezu - liście żółknące a nerwy zielone. Zastosuj oprysk 1/3 dawki standardowej co używasz nawozem tym co masz + dodatkowo można siarczan magnezu (Epsom salt - 20g siarczanu magnezu na litr wody) dorzucić do mieszanki <salut>
Avatar użytkownika
ooryginall

ROZGADANY
 
Posty: 205
Dołączył(a): 20 kwi 2015, o 15:25
Lokalizacja: Oława k. Wrocławia
Pochwały: 5
Papryki: 21 odmian - sezon 2019

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez Lee Shay » 18 lip 2018, o 22:39

Hej cześć pomożecie? Mam taka przypadłość na kilku habanero (pic)
Czytając forum doszedłem ze to brak boru, czy to trafna diagnoza?? Młode listki wyglądają jak poparzone nie uschnięte. Jak je poratować ??

Obrazek
Avatar użytkownika
Lee Shay

ŚWIEŻAK
 
Posty: 1
Dołączył(a): 18 lip 2018, o 22:25
Papryki: Habanero Penis Chili Cayenne Cyklon

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Choroby roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron