Pierwsza uprawa

Pamiętnik ogrodnika

Pierwsza uprawa

Postprzez marcin94 » 4 cze 2020, o 12:37

Witam, zachęcony innymi relacjami postanowiłem założyć swój growlog.
Zestaw nasion wraz z doniczkami torfowymi dostałem w prezencie na święta od narzeczonej. W pudełku znalazły się pestki tabasco, bhut jolokia, scotch bonnet, jalapeno i habanero.

Nasiona wysiałem 25 grudnia, wszystkie znalazły się w jednym pudełeczku wypełnionym watą, którą utrzymywałem stale wilgotną. Niestety, przy mocniejszym dolaniu wody część nasion przemieściła się i teraz nie jestem pewien wszystkich odmian. :D
15953

Większość wykiełkowała po około tygodniu, wsadziłem je do ziemi po dwie sztuki z racji ograniczonej powierzchni w boxie. Miałem zamiar z czasem usunąć słabsze okazy, jednak postanowiłem je zostawić i trzymać po dwie sztuki w jednej donicy. :)
15938

Box ma wymiar 60x40cm, jest oświetlony ledową żarówką o mocy (podobno) 100W, kupioną na chińskim portalu za ok. 80zł. Donice 1l, ziemia BioBizz Light Mix, na dnie trochę keramzytu

17.01
15939

23.01
15940

03.02
15941

Nawożenie roślin zacząłem po około 4 tygodniach, z początku używałem małej ilości nawozu do ziół, z czasem kupiłem Chilli Focus, którego używałem raz w tygodniu wg zaleceń producenta

11.02
15942

Na przełomie marca i kwietnia rośliny przerosły boxa i zostały przeniesione na parapet. Część z nich przesadziłem do docelowych, 10l plastikowych donic, reszta wylądowała jakiś czas później w donicach materiałowych 11l, a jedna w 18l.
15944

Maj
15943

Większość roślin przeniosłem w inne miejsce, bardziej nasłonecznione miejsce, dwie najmniejsze i pojedyncze sztuki zostawiłem w domu.
15947

Pierwsza zerwana papryczka :)
15948

15950

Kilka dni temu zmontowałem prowizoryczny foliak z dwóch palet, żeby rośliny miały jak najwięcej światła. Papryczki podlewam co drugi dzień, czekam aż woda wypłynie na podstawki, a nawozu używam co drugie podlanie.
15951

Z powodu słabej pogody rośliny w domu obecnie doświetlam na parapecie innymi, kilkuwatowymi ledami z Chin, w najbliższym czasie przyjdą do mnie metalowe uchwyty na balustradę i rośliny wylądują na balkonie
15952

Zachęcam do zostawienia uwag, jest to moja pierwsza uprawa, informacje na ten temat czerpałem z forum, ale głównie bazuję na własnym przeczuciu. Niedługo zrobię update :)
Avatar użytkownika
marcin94

ŚWIEŻAK
 
Posty: 5
Images: 21
Dołączył(a): 4 cze 2020, o 11:40
Papryki: tabasco, jalapeno, bhut jolokia, habanero, scotch bonnet

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Pierwsza uprawa

Postprzez mih000 » 4 cze 2020, o 13:20

Obrazek

Tym bardziej, że to pierwsza Twoja uprawa <thumright>
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Postprzez marcin94 » 6 cze 2020, o 16:52

Wracam z update :)

Papryczki w foliaku mają się dobrze, sporo kwiatów jest już zawiązanych. Najwyższa roślina ma 150cm wysokości :D
15962

Dwie rośliny w 18l donicy zostawiłem w innym miejscu, postanowiłem dać im wolną rękę i nie usuwam żadnych odgałęzień oraz liści. Na "karzełku" zawiązało się zadziwiająco dużo kwiatów :D
15963

Papryczki w domu wciąż doświetlam ledami, w poniedziałek powinna dojść do mnie paczka z uchwytami pod donice i rośliny (raczej) zawisną na balustradzie. Rośliny podsypałem z wierzchu keramzytem, ma to głównie walory estetyczne, ale zakładam też, że spowolni to schnięcie ziemi w pełnym słońcu.
15964
15965

Zapomniałem wspomnieć, że do każdej z donic wsypałem ok. 3 łyżek stołowych hydrożelu do dolnej części ziemi, nad keramzytem
Avatar użytkownika
marcin94

ŚWIEŻAK
 
Posty: 5
Images: 21
Dołączył(a): 4 cze 2020, o 11:40
Papryki: tabasco, jalapeno, bhut jolokia, habanero, scotch bonnet

Re: Pierwsza uprawa

Postprzez marcin94 » 12 cze 2020, o 11:35

Rośliny na balkonie zostały podwieszone na balustradzie i mają się świetnie, kwiaty powoli zaczynają się zawiązywać. Podlewam je zestawem M+G+B oraz B-52 od Advanced Nutrients i wydaje mi się, że wyglądają nawet lepiej od papryczek w foliaku. ObrazekObrazek

Wysłane z mojego COL-L29 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
marcin94

ŚWIEŻAK
 
Posty: 5
Images: 21
Dołączył(a): 4 cze 2020, o 11:40
Papryki: tabasco, jalapeno, bhut jolokia, habanero, scotch bonnet

Re: Pierwsza uprawa

Postprzez marcin94 » 15 cze 2020, o 11:34

Rośliny wyglądają obiecująco, inwazje owadów, chyba mszyc, zwalczyłem specyfikiem Agrecol z serii natural. Część liści pożółkła, część poodpadała, ale ogólnie wszystko wygląda okejObrazek

Wysłane z mojego COL-L29 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
marcin94

ŚWIEŻAK
 
Posty: 5
Images: 21
Dołączył(a): 4 cze 2020, o 11:40
Papryki: tabasco, jalapeno, bhut jolokia, habanero, scotch bonnet

Re: Pierwsza uprawa

Postprzez GnomesGarden.ie » 20 cze 2020, o 13:16

Witam. Pięknie tu u Ciebie =))
Widać jest ręka do roślin, a to dopiero pierwsza uprawa.. hehe
Ja ostatnio z mszycami na moich papryczkach uporałem się sodą oczyszczoną i mydłem. Popadały na drugi dzień hehe
Powodzenia i pozdrawiam serdecznie!
Avatar użytkownika
GnomesGarden.ie

ŚWIEŻAK
 
Posty: 7
Images: 7
Dołączył(a): 20 maja 2020, o 13:37
Papryki:


Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości