Mihall 2020

Pamiętnik ogrodnika

Mihall 2020

Postprzez Mihall » 26 sty 2020, o 23:51

Cześć!
Zeszłorocznych historii nie dokumentowałem, czego żałuję, bo byłby z tego niezły materiał edukacyjny i przygodowy. Rok był pechowy i co najmniej dziwny. Miało pójść gładko, a przerobiłem mnóstwo problemów i błędów związanych z uprawą. Najpierw pech, myszy zjadały siewki, potem zaczęły gnić korzenie w wyniku nadmiernego podlewania od dołu, w gruncie sadzonki nie chciały rosnąć, czego jedną z przyczyn było niewłaściwe pH podłoża wypłukanego przez wodę ze studni. W tym roku stawiam przede wszystkim na silną i dużą bryłę korzeniową już od początku uprawy oraz sporo pracy poświęcę przygotowaniu gruntu w szklarni. A zatem do rzeczy.

Pierwsze nasiona wysiane 12.01. prosto do ziemi, bez namaczania i kiełkowania na wacikach. Podłoże, ziemia uniwersalna ze sklepu z odrobiną nawozu. Na pierwszy rzut poszły chińczyki.

1 Bubble Gum X Naga Apricoat
2 Frontera Sweet
3 Jigsaw Peach SLP
4 Royal Gold
5 Habanero Gambia Orange
6 Limón
7 Fatalii
8 Habanero Hot Lemon
9 Habanero Big Sun
10 Fatalii Red
11 Zing
12 Mako Akokosrade
13 Bhut jolokia Strain II
14 scotch bonnet brown
15 Carolina reaper
16 Big Bang Chocolate
17 bhut jolokia peach
18 CP115
19 Bohamian Goat Pepper
20 Madame Janette

Za inkubator robi przeźroczysta, plastikowa skrzynka z Ikei, w środku grzałki podnoszące temp do ok. 30st. Doświetlanie 6x LED GU-10 10W 900 lumenów, 4x Grow Led E27 28W. Skrzynia stoi na parapecie okna z ekspozycją południową.

15721

Pierwsze siewki pojawiły się po 7 dniach i po dwóch tygodniach wygląda to tak.

15722 15723

Część odmian będę powtarzał wysiew, gdyż albo mało co wzeszło np. Zing, Bubble Gum X Naga Apricoat lub zostały siewki zniszczone podczas słonecznego dnia, gdy nie wyłączyłem grzania a słońce dodatkowo je przypiekło.
Avatar użytkownika
Mihall

NOWY
 
Posty: 48
Images: 118
Dołączył(a): 8 lut 2018, o 16:19
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Mihall 2020

Postprzez Mr. Ed » 27 sty 2020, o 13:17

Powodzenia! Kilka spostrzeżeń:
Jeśli w pomieszczeniu jest >20C, będziesz mógł wkrótce wyłączyć grzałkę. Po wykiełkowaniu chili nie potrzebuje już warunków szklarniowych, a będziesz mieć mniej problemów z pleśnią. LEDy też trochę dogrzewają, choć znacznie mniej niż inne źródła światła.
Jak tylko pojawią się pierwsze liście, w każdej komorze zostaw tylko jedną, najmocniejszą roślinkę. A poza tym wkrótce zrobi im się baaardzo ciasno...
Popatrz też, czy sadzonki nie będą się przypalać - sam się zaskoczyłem, że dla delikatnych siewek w moim boksie (link w stopce) LEDy dawały aż za dużo światła. Zanim rośliny wypuszczą 2-3 piętra liści właściwych, może okazać się konieczne wyciągnięcie kilku żarówek.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Mihall 2020

Postprzez Mihall » 27 sty 2020, o 15:10

Dzięki! Mam podobne spostrzeżenia. Nasiona siałem po 2-3 właśnie celem selekcji. Doświetlanie włączyłem jak trochę siewki się wzmocniły, bo na bardzo młode faktycznie nie działało najlepiej. Między innymi dlatego jednak kolejną partię będę raczej wysiewał na wacikach. Rozwiązanie z wielodoniczką ma ten minus, że siewki na różnych etapach przez pewien czas są razem, a zasadniczo muszę zapewniać warunki dla tych co jeszcze nie wykiełkowały, co z kolei nie sprzyja tym już lekko rozwiniętym. Zastanawiałem się właśnie czy wykiełkowane nasiona przesadzone do ziemi, dalej potrzebują dogrzewania do wyjścia z ziemi, jak rozumiem +/- 20 stopni im wystarczy.
Avatar użytkownika
Mihall

NOWY
 
Posty: 48
Images: 118
Dołączył(a): 8 lut 2018, o 16:19
Papryki:

Re: Mihall 2020

Postprzez Mihall » 3 lut 2020, o 21:38

Tymczasem przebadałem glebę w tunelu. Problemy w zeszłym sezonie ze wzrostem roślin mogły mieć przyczynę w zbyt wysokim pH podłoża. Tak przynajmniej wskazywał amatorski kwasomierz glebowy. Dla większej pewności i znalezieniu być może innych przyczyn, zaniosłem próbki ziemi do badania w Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej. Za 70zł przeprowadzono badanie gleby wraz z zaleceniami do uprawy papryki. Wyniki są bardzo ciekawe.

15729

15727

15728

Jak widać podejrzenia co do zbyt wysokiego pH, potwierdziły się. Jest to o tyle interesujące, że uprawa dwa lata wcześniej w tunelu udała się doskonale, rośliny rosły pod sufit i wydały mnóstwo owoców. Najwyraźniej pH gleby zostało zmienione w wyniku intensywnego podlewania wodą ze studni, której odczyn jest na poziomie 7,5-8 pH. Najbardziej zaskoczył mnie jednak wysoki poziom magnezu, który według zaleceń może blokować pobór potasu. Bardzo ciekawi mnie co może być tego przyczyną. Zasadniczo nie stosowałem nawozów mineralnych, poza interwencyjnym podlewaniem Magiczną Siłą do pomidorów, jednak magnez nie ma w niej znaczącego udziału. Intensywnie podlewane było gnojówką z pokrzywy oraz żywokostu i skórek bananów. Będzie trzeba obserwować rośliny pod kątem niedoborów potasu i w razie czego stosować dolistnie.
Na ten moment szykuję się do obniżenia pH i zasilenia mieszanką obornika kurzego,końskiego i gołębiego. Obniżać pH będę poprzez przekopanie z warstwą torfu kwaśnego 3,5-4 pH. Niestety ciężko znaleźć informacje jakie proporcje powinno się zastosować dla zbicia odczynu o jeden stopień. Zatem trochę na czuja rozsypię warstwę ok 5 cm torfu i przekopię na głębokość szpadla razem z obornikiem.
Avatar użytkownika
Mihall

NOWY
 
Posty: 48
Images: 118
Dołączył(a): 8 lut 2018, o 16:19
Papryki:

Re: Mihall 2020

Postprzez Mihall » 12 lut 2020, o 12:02

Po miesiącu od wysiewu pierwsze rośliny wylądowały w pojedynczych doniczkach. Wygląda na to, że mają się dobrze. Zastosowane podłoże Canna Terra 2, pierwsze podlewanie z dodatkiem organicznego stymulatora korzeni Canna Rhizotonic.

15738
15739

Kolejny wysiew był 2 lutego. Tym razem na wacikach. Leżą na tackach, od dołu grzanie. Temperatura 30-35st. Porównując do wysiewu wprost do gruntu z pierwszego rzutu, idzie to o wiele wolniej. Po siedmiu dniach leżenia na wacikach pojawiły się dopiero pierwsze kiełki najszybciej rosnących odmian. Podczas, gdy wysiane do gruntu bez namaczania, po siedmiu dniach w 40% pokazywały już zielone liścienie i były to wolno kiełkujące c.chinense. Do metody na wacikach raczej nie będę wracał.

15736
15737

Dosiane odmiany to:

- Aji omni color
- Aji amarillo
- Aji cristal
- Aji lemon drop
- Aji cito
- Mako akokosrade
- Zing
- Frontera sweet
- Bhut jolokia strain II
- Bubble gum naga appricot
- Jamaican scotch bonnet
- Death spiral
- Habanero gambia
- Giant jalapeno
- Jalapeno numex orange
- Jalapeno cuatrero
- Jalapeño classic
- Jalpeno mexico
- Jalapeno mucho nacho
- Helix nebula
- Longhorn tunder
- Lucifer dream
- Anaheim
- Penis pepper red

Trwa też praca w tunelu. Przekopałem ziemie z torfem kwaśnym. Na 7m² dałem ok 320l torfu + obornik koński i kurzy. Obawiam się jednak, na podstawie informacji z różnych źródeł, że taki zabieg nie zakwasi znacząco podłoża. Dlatego planuje jeszcze kilkukrotne podlanie przed sezonem wodą zakwaszoną kwasem fosforowym do 6pH.

15740
Avatar użytkownika
Mihall

NOWY
 
Posty: 48
Images: 118
Dołączył(a): 8 lut 2018, o 16:19
Papryki:

Re: Mihall 2020

Postprzez Mihall » 25 lut 2020, o 12:21

Czas na małą aktualizację. Rośliny wysiane 12.01 wyglądają w tej chwili tak.

15770 15771

Podlewane i opryskiwane wodą ze stymulatorem wzrostu korzeni Rhizotonic, od tygodnia wszedł do nawożenia Biobizz Bio Grow.
Rozwijają się bardzo szybko, także za tydzień myślę przesadzanie do większych doniczek.

Rośliny z wysiewu na wacikach 2 lutego wyglądają tak.

15772 15773

Głównie różne odmiany Jalapeno.
Idzie nienajgorzej, ale opóżnienie w fazie rozwoju w stosunku do tych wysiewanych bezpośrednio do ziemi to tak ok 10 dni.

Wczoraj ostatni wysiew. Tym razem wprost do ziemi. Na paletkę 23 lutego poszły:
- Large Cherry
- Czech Black
- Pimenta Padron
- Aji Omnicolor
- Aji Lemon Drop
- Aji Cito

15774
Avatar użytkownika
Mihall

NOWY
 
Posty: 48
Images: 118
Dołączył(a): 8 lut 2018, o 16:19
Papryki:

Re: Mihall 2020

Postprzez mati537 » 16 kwi 2020, o 13:12

Mam pytanie na ile Ci wystarcza tego biobizz grow?
Ile potrzebujesz na cały sezon i na ile roślinek? Bo się zastanawiam ile zakupić tego cuda
Avatar użytkownika
mati537

NOWY
 
Posty: 39
Dołączył(a): 7 kwi 2020, o 14:15
Papryki: Chill Lemon Drop


Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 5 gości

cron