Druga amatorska uprawa

Pamiętnik ogrodnika

Druga amatorska uprawa

Postprzez nonac » 6 kwi 2019, o 09:38

Tak sobie przeglądając forum trafiłem na swojego zeszłorocznego growloga i stwierdziłem, że fajnie jest udokumentować swoją uprawę. Chociażby po to aby móc sobie porównać jak to wyglądało wcześniej.

W tym roku wysiałem:
Habanero orange
Fish pepper
Scotch bonnet
Jamaica hot yellow
Bhut peach
Bhut white
Super hot beast
oraz z własnych nasion zeszłorocznych:
Habanero congo trynidad
Fatali white
Lemon drop
i jeden Jalapeno mi wyrósł;)

Udało mi się też przezimować, z różnym skutkiem , Fatali white, Lemon drop i Habanero congo.

Tym razem nasiona poszły na ręczniki, a kiełki do kubeczków. Pierwsza partia poszła w połowie stycznia, druga na początku lutego.
Obrazek
Obrazek
Nawet bez dodatkowego doświetlania ładnie rosły. No ale na brak naturalnego światła też nie narzekały, parapety (samoróbki specjalnie pod papryczki;) są pod południowym oknem dachowym.

Przyciąłem i podlałem zeszłoroczne roślinki, na początku ładnie ruszyły.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ale było z nimi sporo problemów. Najpierw jakieś robactwo się za nie wzięło, podgryzając szczególnie młode pędy, co hamowało rozwój rośliny. Po zbadaniu sprawy zdiagnozowałem skurczybyki jako wciornastki. Poszedł oprysk naturalny, żadnej chemii nie bardzo mogłem stosować, bo na zewnątrz zimno, a w domu mam sporo zwierzy, głównie stawonogi więc środki przeciw owadom mogą zrobić im krzywdę. Dwie kuracje opryskiem 'naturen multi-insect' załatwiły sprawę. Niestety chyba trochę przedobrzyłem i załatwiły też sporo liści, które się zdeformowały, poodpadały, poczerniały i inne cuda. Wciąż spotykałem pojedyncze robale, więc postanowiłem zwiększyć wilgotność aby je zniechęcić, co z kolei doprowadziło do edemy. Roślinki powoli zaczęły dochodzić do siebie.
Obrazek
Obrazek

Nie chciało mi się w tym roku bawić z kubkami, postanowiłem kupić donice. Znalazłem fajne, litrowe, z grubego plastiku, 40gr sztuka, a to inwestycja jednorazowa bo raczej się nie zużyją;) Nie miałem gdzie trzymać tego całego towarzystwa po przeprowadzce do donic. Zrobiłem więc prowizoryczny regał/komodę na papryki. Stoi to pod południowym oknem i jak na razie ładnie się sprawdza.

Obrazek
Obrazek

I na koniec zdjęcie z dziś, wszystko, no prawie wszystko;) ładnie rośnie, niebawem trzeba będzie wziąć się za strzyżenie.
Obrazek
Avatar użytkownika
nonac

NOWY
 
Posty: 27
Dołączył(a): 19 lut 2018, o 22:59
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Druga amatorska uprawa

Postprzez nonac » 10 kwi 2019, o 14:43

Jako że są rozbieżne opinie, postanowiłem samodzielnie sprawdzić wpływ przycinania stożków na wielkość plonów. Posegregowałem rośliny według rodzajów i z każdego połowa sadzonek dostała nożyczkami po czubkach i paru liściach, a połowę zostawiłem w spokoju. Oznaczyłem przycięte krzaczki i czekam na efekty;)
Obrazek
Avatar użytkownika
nonac

NOWY
 
Posty: 27
Dołączył(a): 19 lut 2018, o 22:59
Papryki:


Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości