Piotrek90 Pierwszy sezon - 2018

Pamiętnik ogrodnika

Piotrek90 Pierwszy sezon - 2018

Postprzez Piotrek90 » 4 mar 2018, o 23:48

Witam wszystkich ChiliHeadów !

Jest to mój pierwszy sezon i pierwsze wyzwanie związane z hodowlą papryczek chili.
Co prawda w poprzednim roku miałem mały epizod, który to zadecydował o tegorocznym wysiewie. Mianowicie zapragnąłem mieć w pokoju coś "zielonego". Mając w lodówce marketowe chili wyciągnąłem z niego nasionka ususzyłem i zasiałem. Udało się, wyrosły i szybko wystrzeliły. Niestety nie mając zupełnie pojęcia o hodowli chili, kierując się wyłącznie chęcią posiadania rośliny w pokoju, wysiałem je w połowie maja. Pomimo tego jednej udało się owocować.

W tym roku zdecydowałem wziąć się za to troszkę bardziej poważnie. Chciałbym zaznaczyć, że podejście do całej hodowli jest mocno budżetowe.
Wybrałem papryczki w większości od niewielkiej ostrości do umiarkowanej ale znalazły się też trochę ostrzejsze :twisted:

Posadziłem 8 odmian:

- Feher Czereśniowy
- Chili Cherry
- Jalapeno Conchos
- Jalapeno M
- Aji Lemon Drop
- Habanero Orange
- Scotch Bonnet Brown
- Chocolate Bhutlah (podobno)

Wysiałem swoje odmiany ok 10 lutego, już po 6 dniach pojawiły się pierwsze kiełkujące okazy.
Kiełkowały w ziemi uniwersalnej do warzyw w kubeczkach plastikowych 200 ml, przykrytych folią spożywczą z dziurkami.
Od razu po wykiełkowaniu trafiły do prowizorycznego grow boxa o wymiarach 70 x 60 x 70 cm.
Grow box został wyklejony od środka folią ratunkową a oświetlenie zapewniają 4 żarówki ledowe Pila (10w, 1055 lumenów, 6500K) każda.
Temperatura w środku w nocy ok 20 stopni,w dzień ok 25.
Wilgotności nie mierzyłem.

13910

Stan z dnia 25 lutego.

13911

Do boxa trafiły też wcześniej wspomniane dwie papryczki wysiane z marketowej papryki chili. Były mocno wyciągnięte więc postanowiłem je przyciąć.
Prawdopodobnie mogłem skrócić je bardziej. Tak mniej więcej wyglądały przed zabiegiem:

13918

I kilka dni po

13914
13913

Chętnie poznam waszą opinie jak i konstruktywną krytykę.
Pozdrawiam ! <salut>

-- 5 mar 2018, o 00:19 --

Stan obecny roślinek na dzień 4 Marca prezentuje się następująco.
Rośliny przycięte wydaję mi się, że ładnie odbiły i puściły sporo odgałęzień <thumright>

13916
13915

Martwi mnie deformacja liści, być może jest to skutkiem przenawożenia bo wbiłem im wcześniej kilka pałeczek nawozowych. Błędy nowicjusza...

W międzyczasie właściwa hodowla trafiła do większych wysokich kubków 500ml.
Prawdopodobnie kolejny błąd, za wcześnie wziąłem się za przesadzenie. Przesadziłem w momencie kiedy pojawiły się pierwsze korzonki wychodzące z dziurek w kubku.
Były bardzo delikatne i prawdopodobnie pourywałem część przy przesadzaniu co wydaje mi się że zaowocowało spowolnieniem rozwoju na kilka dni.
Do tej pory niczym nie były nawożone. Do najbliższego podlania zastosuję biohumus. W momencie pojawienia się korzonków w dziurkach kubka mam zamiar podlać pod nie FloraGro general hydroponics.
Na dzień dzisiejszy prezentują się tak

13912
13917

Habanero Orange przy Jalapeno wyglądają jakby były karłowate, To normalne ?
Najmniejsze sadzonki to Scotch Bonnet Brown, Habanero Orange i Aji Lemon Drop, dwa pierwsze okazały się mocno leniwe a i kiełkowalność miała znikomą skuteczność więc zostały dosadzone.

Ze względu na małe rozmiary boxa chciałbym je jak najdłużej przetrzymać w tych kubkach.
Inspiruje się metodą hodowli Khang Starr z youtube.
Docelowo zostaną przeniesione na działkę w duże donice, do tego czasu musi starczyć im box ewentualnie parapet ale niestety kiepsko nasłoneczniony.
Mocno uzależniające hobby :-P Zglądam do nich co godzine ;)

Przepraszam za lekką chaotyczność wpisów ale są to moje pierwsze kroki na forum.
Pozdrawiam <salut>
Ostatnio edytowano 12 mar 2018, o 23:45 przez Piotrek90, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Piotrek90

ŚWIEŻAK
 
Posty: 6
Images: 37
Dołączył(a): 24 paź 2017, o 15:20
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Piotrek90 Pierwszy sezon - 2018

Postprzez leon24_36 » 5 mar 2018, o 16:01

Zapowiada się ciekawie <thumright> Będę zaglądał
Avatar użytkownika
leon24_36

NOWY
 
Posty: 23
Dołączył(a): 3 mar 2018, o 21:51
Lokalizacja: Halinów
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Piotrek90 Pierwszy sezon - 2018

Postprzez ch4 » 5 mar 2018, o 20:23

Witaj Piotrek,
Ładne wejście :D
Twoje papryczki wyglądają znakomicie.

Piotrek90 napisał(a):W międzyczasie właściwa hodowla trafiła do większych wysokich kubków 500ml.
Prawdopodobnie kolejny błąd, za wcześnie wziąłem się za przesadzenie. Przesadziłem w momencie kiedy pojawiły się pierwsze korzonki wychodzące z dziurek w kubku.
Były bardzo delikatne i prawdopodobnie pourywałem część przy przesadzaniu co wydaje mi się że zaowocowało spowolnieniem rozwoju na kilka dni.

Na początkowym etapie wzrostu 200ml w zupełności wystarcza i co ważne zajmuje niewiele miejsca, więc łatwiej jest je zmieścić, przenieść, doświetlać itd.
Spokojnie mogły tam posiedzieć jeszcze przez miesiąc lub nawet dwa. Ale jak już przesadziłeś je w 500ml to nic złego się nie stanie. Wręcz przeciwnie będziesz miał mniej roboty później, a roślina zyska nieco więcej przestrzeni do wzrostu oraz będzie miała stabilniejsze warunki pod względem wilgotności podłoża. Docenisz to jak zaczniesz je wystawiać na parapet. Przy dużym słońcu małe kubeczki przesychają bardzo szybko.

Piotrek90 napisał(a):Ze względu na małe rozmiary boxa chciałbym je jak najdłużej przetrzymać w tych kubkach.

Z 500ml kubków spokojnie możesz w maju przesadzać w docelowe doniczki lub wprost do ziemi.

Piotrek90 napisał(a):Inspiruje się metodą hodowli Khang Starr z youtube.

Bardzo dobra inspiracja, ja też lubię jego filmy oglądać :D

Piotrek90 napisał(a):Habanero Orange przy Jalapeno wyglądają jakby były karłowate, To normalne ?

Tak, to normalne.
Odmiany capsicum chinense zwłaszcza na początkowym etapie wzrostu są zwykle niższe, gęstsze (mniejsze międzywęźla) oraz mają szersze liście przypominające "serce" - są to cechy typowe dla tej odmiany.

Piotrek90 napisał(a):Mocno uzależniające hobby :-P Zglądam do nich co godzine ;)

To też jest normalne :lol:
I nie ma potrzeby z tym jakoś szczególnie walczyć.

Pozdrawiam i życzę udanego sezonu <salut>
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Piotrek90 Pierwszy sezon - 2018

Postprzez Piotrek90 » 11 mar 2018, o 22:22

Cotygodniowy Update.

Wydaje mi się że wszystko rośnie ładnie ale oceńcie sami :)
Na początku tygodnia zostały podlane biohumusem, te większe mają podlewane pod korzonki, które już wyszły przez pierwszy kubek niewielkie dawki flora gro.

Brakuje już miejsca, box ledwo się domyka a jak widać na rozsadzenie kubeczka scotch bonnet brown zabrakło miejsca.
Dla połowy z roślin już szukam nowych właścicieli i nowego domu, może uda się jakiegoś znajomego zarazić papryczkomanią :D
Planuję je rozkrzewić i poucinać im stożki wzrostu ale czekam żeby miały przynajmniej 6 liści właściwych.
Dwie papryki no name z zeszłego roku trochę zgęstniały i niedługo pewnie pójdą na parapet.

Na ostatnim zdjęciu widać przebarwienie na feher czereśniowy, nie wydaję mi się żeby to było coś poważnego ale czekam na opinie <salut>

13895
13897
13898
13899
13896
13900

Pozdrawiam <thumright>

-- 12 mar 2018, o 21:56 --

Chyba jednak jest czym się przejmować.
Feher czereśniowy ma się coraz gorzej.
13905

Szukałem przyczyny, co mogło się stać.
Chcąc zrobić więcej miejsca między kubeczkami na korzenie wbiłem w zewnętrzny kubek drewniany patyczek jak do szaszłyków.

13906

Drewniany patyczek pokrył się pleśnią.

13907
13908

Mówią, że lepiej jest wrogiem dobrego.
Czy chcąc zrobić lepiej niż było wydałem wyrok na moją hodowlę ?
Czy to jest przyczyna tego stanu i czy da się to jakoś naprawić pozbywając się patyczków czyszcząc kubek, nie wiem cokolwiek ?
Liczę na waszą pomoc i opinie

Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano 12 mar 2018, o 23:46 przez Piotrek90, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Piotrek90

ŚWIEŻAK
 
Posty: 6
Images: 37
Dołączył(a): 24 paź 2017, o 15:20
Papryki:

Re: Piotrek90 Pierwszy sezon - 2018

Postprzez ch4 » 12 mar 2018, o 22:27

Piotrek90 napisał(a):Na ostatnim zdjęciu widać przebarwienie na feher czereśniowy, nie wydaję mi się żeby to było coś poważnego ale czekam na opinie <salut>
[...]
Chyba jednak jest czym się przejmować.
Feher czereśniowy ma się coraz gorzej.

Problem z pobieraniem wapnia, najprawdopodobniej przez wysoką wilgotność i brak ruchu powietrza.
Przestaw tę paprykę w bardziej przewiewne miejsce i troszkę mniej ją podlewaj.
Wapń w roślinie odpowiada m.innymi za budowę ścian komórkowych przez co nie jest on pierwiastkiem mobilnym - roślina nie potrafi go odzyskać i przenieść w inne miejsce tak, jak robi to np. z N, P, K, czy Mg.
A zatem zdeformowane liście już takie pozostaną.
Po poprawie warunków nowe przyrosty powinny być już ok.

Piotrek90 napisał(a):Chcąc zrobić więcej miejsca między kubeczkami na korzenie wbiłem w zewnętrzny kubek drewniany patyczek jak do szaszłyków.
Drewniany patyczek pokrył się pleśnią.

No niestety materia organiczna w takich warunkach łatwo ulega rozkładowi.
Dlatego dużo lepsze jest włożenie do zewnętrznego kubeczka niewielkiego kamyka lub kulki keramzytu - tak, jak robi to Khan :D
Nic nie dziurawisz i nic nie pleśnieje.

Pozdrawiam <salut>
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Piotrek90 Pierwszy sezon - 2018

Postprzez Piotrek90 » 12 mar 2018, o 23:23

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź ch4 !!! <salut>

Wdrożyłem już akcje ratunkową :ugeek: mam nadzieję że wszystko wróci na właściwe tory.
13909
Keramzyt mam niewielki i nie robi za dużo miejsca ani przewiewu między kubeczkami ale chociaż nie będzie pleśniał.
Profilaktycznie wygotowałem go.

Jutro pędzę po wentylator i montuję.
Faktycznie po umieszczeniu w boxie wszystkich siewek, przesadzeniu w większe kubki no i podlaniu żeby się przyjęły aż czuć że wilgotność się zwiększyła.
Do tej pory nie było z tym problemu bo box nie jest szczelny właściwie nie ma sufitu. Sufit tworzy wyklejony od spodu blat biurka pod którym jest umieszczony box a miedzy górną krawędzią ścian a wspomnianym blatem jest z 5 cm przerwy ale widocznie to nie wystarcza.

Popracuję nad tym, jeszcze raz dzięki za pomoc <thumright>
Pozdrawiam !
Avatar użytkownika
Piotrek90

ŚWIEŻAK
 
Posty: 6
Images: 37
Dołączył(a): 24 paź 2017, o 15:20
Papryki:

Re: Piotrek90 Pierwszy sezon - 2018

Postprzez Piotrek90 » 19 mar 2018, o 14:10

Update

W boxie zrobiło się gęsto.

13955

Niektóre papryczki wyglądają jakby same miały ochotę się rozkrzewić. <thumright>

13956
13957

Innym za to próbuję w tym pomóc.

13959
13960

Smutny widok ale wierzę, że to poświęcenie się opłaci :)

Zbyt duża wilgotność w boxie i przelanie zebrało pewne żniwa ale chyba powoli wszystko wraca na właściwe tory.
Chyba że wygląda wam to na co innego ?
13958

A tu Feher który ucierpiał najbardziej ale wciąż walczy

13961

Dla niektórych papryczek znalazłem już nowy dom a dwie przycięte z poprzedniego sezonu, które ładnie się rozkrzewiły poszły na parapet.
W boxie zrobi się trochę luźniej co mam nadzieję pomoże reszcie w prawidłowym rozwoju.

Pozdrawiam <salut>
Avatar użytkownika
Piotrek90

ŚWIEŻAK
 
Posty: 6
Images: 37
Dołączył(a): 24 paź 2017, o 15:20
Papryki:


Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości